Stiai Ca Toate planetele din Sistemul nostru Solar sunt lovite zilnic de Asteroizi Mari?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Planetele din sistemul nostru solar sunt lovite zi de zi de multi meteoriti, unii dintre acestia sunt chiar mare, care daca ar lovi planeta noastra, ar face distrugeri foarte mari.

Curiozitatea mea este cum se face ca cel putin in ultimii 2000 de ani planeta noastra nu a fost lovita de un asteroid, cand celelalte sunt lovite in fiecare zi. Cine ne protejeaza, cine ii deviaza, pentru ca este putin imposibil ca in tot acest timp, macar unul de dimensiuni medii sa nu aiba traiectoria direct catre pamant.

Ok, o sa spuneti ca planeta noastra are atmosfera care face ca asteroizii sa arda la intrarea in atmosfera. Un asteroid chiar de 50 metri diametru tot ar face ceva pagube pe pamant.

Isi poate explica cineva aceasta coincidenta care dureaza de mii de ani?
Este cineva acolo sus care are grija de noi?
Are cumva un guvern al lumii posibilitatea de a distruge asteroizi inainte de a ajunge la pamant?
Avem sau dispunem de un scut planetar care ne apara de asteroizi?
Este cumva adevarat cele spuse in serialul Star Gate?
 
Din cate stiu eu, aia 50m la intrarea in admosfera ard pana sa loveasca solul. Ceva gen evenimentul din Rusia. Cat despre de ce avem asa putini asteroizi, unii din ei au metale, iar planeta noastra este inconjurata de un camp electromagnetic, care este posibil sa influenteze traictoria asteroizilor, to a certain degree (spre exemplu, suficient cat sa evite o lovitura directa, pentru a avea mai mult timp sa arda, in atmosfera; dar nu sunt suficiente date despre asta, pentru a putea oferi o parere avizata). Unde mai adaugi Luna si diferenta de presiune dintre atmosfera si in afara atmosferei, care le poate cauza explozia (sau implozia, dupa caz) si care creste posibilitatea ca asteroidul sa se sparga in mai multe bucati, plus rachete anti-aer (AA rockets), pare "plauzibil" numarul mic de asteroizi mari care ne lovesc.
 
Din cate stiu eu, aia 50m la intrarea in admosfera ard pana sa loveasca solul. Ceva gen evenimentul din Rusia. Cat despre de ce avem asa putini asteroizi, unii din ei au metale, iar planeta noastra este inconjurata de un camp electromagnetic, care este posibil sa influenteze traictoria asteroizilor, to a certain degree (spre exemplu, suficient cat sa evite o lovitura directa, pentru a avea mai mult timp sa arda, in atmosfera; dar nu sunt suficiente date despre asta, pentru a putea oferi o parere avizata). Unde mai adaugi Luna si diferenta de presiune dintre atmosfera si in afara atmosferei, care le poate cauza explozia (sau implozia, dupa caz) si care creste posibilitatea ca asteroidul sa se sparga in mai multe bucati, plus rachete anti-aer (AA rockets), pare "plauzibil" numarul mic de asteroizi mari care ne lovesc.

Frumos raspunsul dar tot cred ca cineva sau ceva acolo sus are grija de noi. Sau poate unele guverne dispun de tehnologie care sa devieze sau sa distruga acesti asteroizi.
Toate planetele din sistemul nostru solar sunt lovite zi de zi de zeci sau sute de asteroizi. Asa cum ai spus si tu, e posibil ca acestea sa ne ofere o oarecare protectie impotriva lor.
Acum nu te gandi ca imi pare rau ca sutem aparati de asa ceva, dar ma intreb cum e posibil.
 
Loading...
Back
Sus