Text custom in single.php in functie de categorie

isshmen

Active Member
Registered
Full Member
La sfarsitul articolelor am un text custom ca default. Pentru ca nu vreau sa il afisez in postarile dintr-o categorie anume, folosesc codul de mai jos in single.php

<?php if(in_category('sample-category')) : ?>
<?php else: ?>
(text custom)

codul merge ok. in sensul ca in postarile din categoria "sample category" nu-mi afiseaza acel text.

dar ce fac cand vreau sa exclud acel text din 2 sau mai multe categorii?
am incercat o gramada de variante gasite pe net, dar fara rezultat.
 
dar ce fac cand vreau sa exclud acel text din 2 sau mai multe categorii?
well, daca vorbim din punct de vedere php, ar trebui sa-ti mearga asa:
Cod:
<?php if(in_category('sample-category') || in_category('sample-category2') || in_category('sample-category3')) : ?>
<?php else: ?>
(text custom)
sau
Cod:
<?php if(!in_category('sample-category') && !in_category('sample-category2') && !in_category('sample-category3')) : ?>
(text custom)
<?php else: ?>
 
well, daca vorbim din punct de vedere php, ar trebui sa-ti mearga asa:
Cod:
<?php if(in_category('sample-category') || in_category('sample-category2') || in_category('sample-category3')) : ?>
<?php else: ?>
(text custom)
sau
Cod:
<?php if(!in_category('sample-category') && !in_category('sample-category2') && !in_category('sample-category3')) : ?>
(text custom)
<?php else: ?>
Scuze de off dar imi poti da si mie un cod pentru alt="" . Ca cica nu am alt la imagini
 
Scuze de off dar imi poti da si mie un cod pentru alt="" . Ca cica nu am alt la imagini
cea mai usoara modalitate este cea cu js.

cu DOMContentLoaded codul functioneaza dupa ce a fost incarcata pagina html(resurse excluse):

Cod:
document.addEventListener("DOMContentLoaded", function() {
var images = document.querySelectorAll("img");
var nr = 0;
for(var i=0; i<images.length; i++) {
if(!images[i].hasAttribute("alt") || images[i].hasAttribute("alt") && images[i].getAttribute("alt") == "") {
nr++;
images[i].setAttribute("alt","imagine "+nr);
}
}
});

daca ai imagini create cu js dupa incarcarea intregilor resurse din pagina, solutia e on load:
Cod:
window.addEventListener("load", function() {
var nr = 0;
var images = document.querySelectorAll("img");
for(var i=0; i<images.length; i++) {
if(!images[i].hasAttribute("alt") || images[i].hasAttribute("alt") && images[i].getAttribute("alt") == "") {
nr++;
images[i].setAttribute("alt","imagine "+nr);
}
}
});


daca ai imagini create si mai tarziu cu js(in general e vorba de intervale tarzii de la ads), solutia e un interval continuu:
Cod:
window.addEventListener("load", function() {
var nr = 0;
setInterval(function() {
var images = document.querySelectorAll("img");
for(var i=0; i<images.length; i++) {
if(!images[i].hasAttribute("alt") || images[i].hasAttribute("alt") && images[i].getAttribute("alt") == "") {
nr++;
images[i].setAttribute("alt","imagine "+nr);
}
}
}, 100);
});

ruleaza la fiecare 100ms, daca ai nevoie, desi ma indoiesc, poti seta mai mic.


alege doar un cod, in functie de necesitate. daca nu esti sigur de ce ai nevoie, alege ultimul.


* codul poate fi adaugat oriunde in pagina datorita listeners. eu recomand sa-l bagati in footer, header sau o alta pagina html care se repeta peste tot


* functioneaza cu alt lipsa cat si cu alt goale
 
Loading...
Back
Sus