Opinie Teorie - Daca e ieftin sau gratis înseamnă ca nu e bun, de calitate

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Azi am avut o discuție interesanta pe grup cu băieții despre o situație care am întâlnit-o azi pe Facebook.

Am văzut o postare la un tip care oferă un serviciu exact ca al meu unde el are un cost de peste 50 euro pe luna la pachetul unde eu am gratis, iar cel mai scump pachet la mine este 10 euro pe luna nelimitat la opțiuni.

In postare erau clienți care discutau despre produs si ce mulțumiți sunt, unii mai spuneau ca e puțin cam scump dar na... Aveau nevoie si sunt mulțimi de suport.

Am din discuția pe grup am mai inteles ceva, ca gratis nu vinde si nici daca dai proba gratis asa cum a pățit cineva, unde totul a fost ok pana a spus ca ofera test gratis.

Prea multe opțiuni nu sunt bune pentru că amețește clientul.
Prea ieftin nu e bine pentru ca sigur e naspa.
Daca oferi trial sau de proba, iar nu e bine pentru ca sigur te înșeală.

Am văzut asta nu numai in digital ci si in magazinele normale, unde daca un tricou costa 2 euro, sigur e naspa, dar acelasi tricou in alt magazin la pretul de 15 euro si spunem ca este bun.

Problema este la noi si in cazul acesta este la mine, încercând eu sa reinventez roata cand ar trebui sa ma conformez cu piata.

Daca produsul x costa peste tot 50 euro, atunci ar trebui sa-l pun si eu la 50 si nu la 5 euro cat e valoarea lui reală.

Daca toti cer pe un amarat de banner 20-50 euro pe zi care nu aduce nici un randament, cum as putea eu sa-l pun la 5 euro? Daca il pun asa atunci trebuie sa fie naspa.


Nu doar lumea din jurul meu gândește asa, ci si eu uneori dar in rare situații pentru ca stiu piata si in ce constă.

Apoi ne plangem ca x sau y ne-a jecmănit, ca am platit prea mult pentru un produs, dar cand am găsit unul la 90% mai ieftin am zis ca e naspa.

Na.. e mai bine sa pierzi 50 euro decat 5 euro.

Apoi mai este o problemă so cine vinde. In cazul de fata eu sunt cel mai naspa in acest domeniu.

Doua cazuri.
1. Acum multe luni cineva m-a contact ca cineva i-a vândut un code care nu merge la un pret de am rămas masca cand am auzit.
Același code gratis oe GitHub.

2. Acum cativa ani am făcut un test cu cativa useri de aici.
Am pus eu 3 domenii gratis, nu le-a vrut nimeni.
Apoi am vorbit cu un câțiva useri sa spuna ca le-au luat ei sa le puna la vânzare.

Asa au făcut si le-au vândut la niste preturi de te doare capul, nici in visele mele cele mai tari nu visam sa le vand la acel pret .

Discuția de azi m-a pus mult pe gânduri si imi voi schimba tactica, nimic nu va mai fi gratis sau ieftin.
Ca din ce vad peste tot, daca e gratis sau ieftin nu e bine si daca cineva poate vinde același produs la un pret de 50 ori mai mare decat mine, atunci sigur am o problemă.

Totuși imi este greu sa inteleg logica cand toți muncim într-un fel sau altu pentru bani aceștia si să-i aruncam de manera asta, mi se pare o tâmpenie.

SmartSelect_20220404-221328_Facebook.jpg

Cred ca textul de mai sus spune totul.
Preferăm sa fim cu 5k in banca dar ne dam mare cu masina de 100k.

Cine este bun la vânzări a înțeles acest lucru, chestie care trebuie sa o fac si eu, pentru ca sunt bata in acest domeniu.

Mai aud chestia "nu cumpăr de pe AliExpress ca sunt naspa, cumpăr de pe Amazon ca sunt mai bune" unde este exact același produs doar la un pret de 10 ori mai mare.

Aici am chiar un exemplu recent.

O tipa ma contactează pentru consultanta in domeniul videochat.

La un moment dat am ajuns la jucării erotice.
Eu baiat bun ii recomand produse bune la pret mic.

Ii arat o jucărie (am salvate multe pentru ca de fiecare data cand recomand ceva il salvez pentru a utiliza, arata la următorul client.) care costa pe Ali 14 euro.
Imi spune, sigur nu e buna si sa-i dau numele ca il va cauta pe Amazon.

Il găsește pe Amazon la pretul de 94 euro plus transport și livrare in cam același timp.
Desi am incercat să-i explic ca e același produs, text,img,titlu, etc nu a vrut sa înțeleagă si a cumpărat pe cel de 94 euro.

Prostia mea care de acum nu o voi mai face este sa le spun pretul de pe Amazon si le cumpar la 14 euro si vand la 94.

Buna afacere nu?
 
Azi am o alta întâmplare dar de data asta pozitivă zic eu.

Arata ca informația despre posibilul client poate face multe.

A trebuit sa ma întâlnesc cu un posibil client azi. Fara sa stiu ca este fan Marvel, mi-am luat un tricou Marvel.

Cand m-a văzut tipul a sărit in sus de bucurie, la propriu.

Am discutat cam 20 minute despre asta, cum este fan Marvel si ca acum se uita la Moon Knight, i-am răspuns ca si eu.

La final a spus ca va colabora cu mine, am bătut palma si fara să întrebe de preț sau alte chestii.

Daca nu aveam acest tricou Marvel azi, nu cred că realizam aceasta colaborare.
 
Loading...
Back
Sus