Teapa prin firme de curierat

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Bogdan Dumitru (FB):

Printr-o metoda foarte ingenioasa mi-am luat țeapă.
Ieri 19.05.2016 am fost sunat de pe nr 0724005910 cu privire la un MacBook ce il aveam de vânzare, domnul dorind sa ii facă si asigurare coletului am stabilit sa facă el comanda la curier si respectiv sa plătească asigurarea acestuia, după câteva ore am fost sunat de către „un curier” de la nr de telefon 0761748697, acesta ulterior a sosit la mine echipat cu vesta ce avea logo Cargus, a ridicat coletul si mi-a lăsat o copie de pe comanda.
Azi am sunat la Cargus, in sistem nu le apare comanda mea ci o altă comanda, nr curierului nu le este cunoscut, iar atât „curierul” cât si „cumpărătorul” au telefoanele închise.
In concluzie mi-am luat teapa, rog pe oricine poate sa ma ajute cu găsirea indivizilor si a laptopului sa ma contacteze, ofer 500€.
Nu îmi pasa dacă mai găsesc sau nu laptopul, pe ei ii vreau !
Bunul in cauza este un MacBook 12″ retina 2015, având SN: C02M04RGCN4.
Va rog daca doriți sa distribuiri aceasta postare !

 
Nu pot zice ca imi pare bine pentru ce a patit. Dar asta poate fi si o invatatura de minte. Cand trimiti cuiva ceva, TU ca vanzator trebuie sa te duci la POSTA , CURIER si sa iti pui produsul. Nu sa ii zici la cumparator sa faca asa ceva. Vinzi ceva scump , platesti tu 20-50 lei da esti sigur ca totul e Ok. Daca te c..i pentru suma asta , atunci riscul ti-l asumi si taci.
 
Fa plangere la ANPC cu firma de unde ai luat teapa si daca ai dovezi au dat de belea.
Parca exista un site unde faci o astfel de plangere ! ;)
 
Daca ei ti'au luat laptopul asteapta sa fie postat pe net de vanzare.
Este naspa sa fii inselat insa la lumea de azi nu ai ce face ! :(
 
Fa plangere la ANPC cu firma de unde ai luat teapa si daca ai dovezi au dat de belea.
Parca exista un site unde faci o astfel de plangere ! ;)

Nu ai inteles. Nu e o firma , sunt niste hoti care fac pe Cargus. Degeaba face plangere la politi la Cargus daca ei nu au nici o treaba.
 
din ce vad sunt bine pregatiti, poate si pe mine ma duceau in eroare cu factura, bluze probabil si ecusoane, e bine de bagat la cap patania acestui amator
 
din ce vad sunt bine pregatiti, poate si pe mine ma duceau in eroare cu factura, bluze probabil si ecusoane, e bine de bagat la cap patania acestui amator

Da e bine. Si cum am zis mai sus. Te duci tu personal la firma de curierat sau posta pentru a pune un produs.
 
Asta este inselaciune la un nivel mare. Trebuie sa mergi la politie. Sa te imbraci si sa spui ca lucrezi pentru o firma ca sa furi marfa clientilor = se lasa cu puscarie.
Ori angajatii aia erau fosti puscariasi care s-au angajat, au dat de un laptop scump si au aruncat simurile si la revedere. Ca oricum rar se rezolva ceva.
 
Cu orice produs Apple il poti bloca din contul tau daca este cumparat legal. La fel il poti localiza, face poze, inregistra audio, etc.
Prespun ca laptopul nu era cumparat legal sau propritarul nu stie de acest lucru.
Odata blocat te pisi pe el de laptop ca nu ai ce face cu el.
Plus de asta e bine sa-l criptezi si cu o parola doar de tine stiuta, lucru care face imposibila folosirea de catre un user normal.
O parola de gen: Ana Are Mere @ 2010 este foarte greu de spart si usor de retinut pentru tine.
Cam atat timp ii trebui unui calculator sa sparga parola de mai sus.
img
a
 
Loading...
Back
Sus