Teapa George Stavarache a.k.a Valentina95

George ma rugat sa postez asta .
 

Atașamente

  • 1.jpg
    1.jpg
    31,2 KB · Vizualizări: 55
  • 2.jpg
    2.jpg
    36,9 KB · Vizualizări: 54
  • 3.jpg
    3.jpg
    35,6 KB · Vizualizări: 51
Nu sunt eu persoana de care vorbesti si nici George Stavarache .. asta e clar ! Noci eu numai zic nimic .. poti sa scrii orice doresti clientilor mei . Ei stiu deja cu cine lucreaza .
George ma rugat sa postez asta .

Nu prea se leaga aceste 2 postari :D
Totusi eu nu pot sa ma plang pe el/ea, am facut cateva tranzactii si toate au decurs perfect.
 
George ma rugat sa postez asta .

Asta arata ce? De Joi pana ieri cate zile sunt? Mi-a promis ca livreaza serviciul in 24 ore, apoi ii scriam si citea mesajele si nu raspundea. Abia cand a vazut postarea pe forum mi-a scris.

In fine, mi-a restituit o parte din suma platita, pentru restul de traffic ce nu l-a putut trimite.
 
Las si eu astea, ca sa nu se creada ca am fost eu ala rauvoitor:
 

Atașamente

  • 1.png
    1.png
    141,4 KB · Vizualizări: 46
  • 2.png
    2.png
    253,8 KB · Vizualizări: 45
  • 3.png
    3.png
    130,3 KB · Vizualizări: 41
Nu am colaborat niciodata cu el, dar nu mi-a lasat niciodata o parere buna. Incepand de la faptul ca are user de fata desi e baiat, am vazut de mai multe ori cand lumea ii vorbea pe forum ca si cand ar fi o fata si lucru asta induce in eroare. Si chiar voia sa lase impresia ca ar fi fata, nu doar cu numele si poza de profil, ci si cu faptul ca vorbea cu "buna" mereu. Sa fim seriosi, un baiat nu-i spune niciodata buna altui baiat ...

Iar de vanzarile lui nu mai vorbesc si nu e singurul de pe forum. Am vazut nenumarate topicuri de-a lungul timpului aici cu vanzari de site-uri si/sau conturi de socializare, care in realitate nu valorau mai nimic si se cerea pe ele sute de dolari.

Chiar intr-un topic de-al lui in care spunea ca ofera urmaritori gratuit, iar apoi eventual sa-i cumperi cu bani, am vazut la cei care au primit acei urmaritori ca erau 1 la 1 cu cei de pe addmefast (chiar daca sursa probabil era alta), adica fake, fara nicio valoare. Ei bine el mereu cerea o suma mare pe ei, ca si cand ar fi urmaritori organici, iar cand lumea il intreba de calitatea lor, el mereu spunea "nu pot stii daca reactioneaza la pagina ta", desi stia din start ca sunt din aia de cumperi cu 1-2$ cateva mii sau zeci de mii si care nu pot avea niciodata valoare, nici daca postezi poze cu Selena Gomez nud, nu-ti da nimeni like ...

Eu cred ca forumul asta ar trebui sa fie o comunitate, nu sa ne pacalim intre noi si Alex sa nu mai tolereze tepele intre useri. Si cand zic tepe, nu ma refer la alea care nu au fost tolerate niciodata (schimburi de bani, iar al doilea user nu-ti mai trimite banii), ci la vanzari de conturi/site-uri care nu valoreaza nici 10$ si ti se cer sute de dolari. Nu au ce cauta lucrurile astea aici. Daca vinzi ceva, fii corect !

Ar trebui o regula, cand pui un cont/site la vanzare sa-l faci public si sa spui si pretul (nu prin PM), iar ceilalti mai experimentati sa le atraga atentia celor mai naivi si sa spuna in topic "Ba vedeti ca site-ul ala nu face mai mult de 20$, nu 300$ cat cere X-ulescu" ... Chiar de la el am cerut un pret recent pt. un site si cerea 2000 de lei. Daca pretul era public automat iti putea atrage cineva atentia daca pretul e exagerat sau e corect ...
 
r trebui o regula, cand pui un cont/site la vanzare sa-l faci public si sa spui si pretul (nu prin PM), iar ceilalti mai experimentati sa le atraga atentia celor mai naivi si sa spuna in topic "Ba vedeti ca site-ul ala nu face mai mult de 20$, nu 300$ cat cere X-ulescu" ... Chiar de la el am cerut un pret recent pt. un site si cerea 2000 de lei. Daca pretul era public automat iti putea atrage cineva atentia daca pretul e exagerat sau e corect ...
Regula a fost si este, insa nu tine nimeni cont.
De acum asa voi face.
 
Ar trebui o regula, cand pui un cont/site la vanzare sa-l faci public si sa spui si pretul (nu prin PM), iar ceilalti mai experimentati sa le atraga atentia celor mai naivi si sa spuna in topic "Ba vedeti ca site-ul ala nu face mai mult de 20$, nu 300$ cat cere X-ulescu" ... Chiar de la el am cerut un pret recent pt. un site si cerea 2000 de lei. Daca pretul era public automat iti putea atrage cineva atentia daca pretul e exagerat sau e corect ...
SUNT de acord cu toate detaliile publice dar nu sunt de acord la faza cu prețul. E site-ul meu, munca mea și consider că știu mai bine cât îmi valorează munca. Să vii să-mi spui că nu valorează suma X este aiurea și foarte deranjant. Sunt mii de situații când eu ca vânzător am plătit diverse lucruri ( template, funcții custom, seo, fb ads pentru pagină etc) care reprezintă o investiție = bani cheltuiți din buzunarul meu. Mi se pare normal ca la vânzare să-mi amortizez o parte din investiție dar EU sunt cel mai în măsură să decid cât % ci nu altcineva și asta chiar dacă acel % reprezintă mai mult decât ar zice ”expertul”.

Vânzarea e ca piața. Eu am taraba și produsul și-mi pun prețul meu. Ție dacă îți convine cumperi, dacă nu mergi la următoarea. Nu se cheamă scam că-mi fac prețul meu, țeapă/scam e dacă-ți livrez altceva decât ce plătești
 
Pai nu-ti face nimeni pretul, dar ideea e sa fie public. Nu o sa-ti sara nimeni in cap daca ceri 25$ pe ceva ce valoreaza 20$. Dar sunt pe aici care cer si 200$ pe ceva care valoreaza 20$, dar vezi doamne pretul prin PM. Sunt curios daca au tupeul sa ceara sute de dolari pe urmaritori falsi si public ...

Si e vorba mai mult de conturile de socializare, pagini, etc. Conturi cu urmaritori 100% fake, dar vanzatorul incearca sa ascunda asta ...
 
Dar sunt pe aici care cer si 200$ pe ceva care valoreaza 20$
De unde stii ca acel ceva costa 20$? @Naruto9 are perfecta dreptate. Pretul unui produs sau serviciu este dat de intersectia curbelor cerere si oferta.
Ca sa continui offtopicul. Acum aproximativ 1 an, pe alt forum, am angajat un user cu reputatie foarte buna sa aduca urmaritori fb reali pentru pagina unui client. Pagina era asociata unui site cu audienta generalista din Romania, orice persoana din Romania putea fi un eventual client. Am cazut la pace cu pretul pentru un nr de like-uri. Mi-a cerut drept de administrator provizoriu al acelei pagini. Toate bune si frumoase, pana am vazut ce face in pagina. Tot felul de clipuri virale, desene animate, etc, cu mesajul dati like paginii pentru a viziona mai multe. Nu exagerez, pentru pagina respectiva, aceasta tactica a fost un adevarat DEZASTRU. Urmarile, injuraturi, amenintari de la cei ce au dat like, de genul - ''*** de pagina, am dat like, de ce nu mai dai Frozen?"
Tehnic vorbind, omul a respectat cerintele mele - clienti din Romania, reali, angajament la postarile paginii. Am platit, nu am comentat nimic, mi-am inghitit galusca.
 
@Naruto9 are dreptate. Fiecare isi decide pretul. Dar in acelasi timp, as lasa si pe restul sa lase un coment sa spuna "e mult" sau "e corect" ... Eu as milita undeva intre. Daca descrierea contine suficiente informatii incat sa sustina pretul "exagerat" , cred ca nimeni nu ar avea nimic de spus, arata vreme cat este ceva coerent. In schimb, eu as obliga pe cel care spune ca "e prea mare pretul" sa aduca dovezi in acest sens. Ar fi mult mai ok.
 
In schimb, eu as obliga pe cel care spune ca "e prea mare pretul" sa aduca dovezi in acest sens.
Păi ce dovezi să aducă? Vă dau exemplu concret.

Job POSTARE FILME. Eu cer 1 euro/film pentru că timpul meu e prețios și nu lucrez pe gratis. X-ulescu în schimb sau alții de pe piață cer 0.1/film pentru că lor li se pare convenabil - treaba lor.

Vezi problema? Timpul înseamnă bani și e diferit de la persoană la persoană. Eu dacă cer 1 euro/film nu înseamnă că dau țeapă. Poate X-ulescu are nevoie de bani rapid și coboară prețul să atragă clienți.

Exemplu 2: PROGRAMATORI cu plata pe oră și poate continua la infinit

Concluzia: Fiecare își face prețul cum consideră. Sunt oameni care sunt într-adevăr buni pe anumite domenii seo/marketing/programare etc și au pierdut ani să acumuleze acele cunoștințe. Să-i faci prețul mi se pare aberand și total nedemocratic :D
 
@Naruto9 , pai nu s-a legat nimeni de lucruri care necesita munca, prestari de servicii, etc. Doar de samsareli. Iar asta cu vandutul de like-uri la pret exagerat e exemplul perfect.

Doar pui comanda pe un site de like-uri la un pret mic, iar apoi pui anunt aici ca vinzi like-uri la un pret mult mai mare, fara sa faci absolut nimic pt. banii aia. Pur si simplu incerci sa-ti pacalesti colegii (evident nu ma refer la tine cand vorbesc la persoana a 2-a) ...

La genul asta de lucruri ma refer eu ca nu ar trebui tolerate aici, nu unde este intr-adevar vorba de munca ...
 
Loading...
Back
Sus