Te-ai intrebat cat costa vechile tale domenii?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Din greseala am ajuns pe un domeniu care a expirat anul trecut parca. Am vazut ca este la vanzare ca domeniu premium pe cateva site de licitatii.

Pe sedo costa 799$ iar pe name.com costa peste 10.000$.
Daca il prelungeam poate il vindeam cel putin la jumate.

QkTqVdM.png

AODK4oR.png



Ce parere aveti?
 
le-am parcat la sedo
Ai activat generarea de bani din parcare pe sedo? Daca au fost active inainte si chiar daca nu sunt tot pot aduce ceva venituri.
 
Eu mereu m-am intrebat oare cat o sa ma coste reinoirea domeniilor. Si se pare ca de la an la an sunt tot mai scumpe. Cu cat e mai vechi domeniul si creste in Autoritate e mai scump. Asa ca o sa fac si eu o data asta sa le pun pe Sedo :)
 
Eu dupa acest topic am facut putin research si rezultatul ma pus pe ganduri.
Toata lumea stie ca domenii bune se gasesc tot mai greu, majoritatea sunt la vanzare pe site-uri gen sedo sau flippa.
Din ce am vazut, daca ai un nume de domeniu bun, cel mai bine nu renunta la el. Pentru 10$ pe an, chiar daca il tii 5 ani tot se merita investitia ca la un moment dat il vei vinde cu bani frumosi.
Marile firme asta fac in acest moment. Orice domeniu bun este retinut si vandut la licitatie. Pe zi ce trece gasirea unui domeniu vine tot mi greu si cei mari stiu asta.

Eu am reunutat anul acesta la cateva domenii bune si acum imi pare rau.

Daca domeniul a fost activ tot faci faci cei 10$ pentru renew din sedo sau alta platforma.

se pare ca de la an la an sunt tot mai scumpe

ICANN a marit anul acesta de 3 ori comisionul. Apoi .net si .org a marit pretul cu 0.56centi.
De multe ori un domeniu este foarte scump pentru ca a fost cumparat la oferta. Vezi cazul celor de la godaddy. 1and1 care la renew au preturi super mari.
O solutie este sa transferi domeniul luat la oferta la alt register.
 
Loading...
Back
Sus