Supercomputer - Retea mai puternica decat intreaga retea BTC de minare

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Stiati ca exista o retea de calculatoare mai puternica decat intreaga retea de minare bitcoin la nivel global? De fapt nici daca pui cele doar mari retele de minare BTC si ETH la un loc, tot nu ajung la nivelul acesteia.

Reteaua de super calculatoare apartine guvernului chinez si conform informatiilor online, puterea de calcul este cel putin dubla fata de cele BTC si ETH la un loc.

Ce spuneti de asta?
 
Statul chinez? Hmmm!. Si oare la ce o foloseste? Ptr ce o investitie atat de mare? Sa ne gandim la supraveghere, la spionaj economic, la atacuri cibernetice?
 
Mai toate puterile au astfel de super calculatoare.
Cam asta cica este topul de anul acesta:

  1. Sunway TaihuLight — China
  2. Tianhe-2 (MilkyWay-2) — China
  3. Piz Daint — Switzerland
  4. Titan — United States
  5. Sequoia — United States
  6. Cori — United States
  7. Oakforest-PACS — Japan
  8. K Computer — Japan
  9. Mira — United States
  10. Trinity — United States
 
cand vor iesi pe piata calculatoarele quantice vor distruge crypto,veti vedea ,pana atunci bucurativa :D cu siguranta vom fi batrani cred.

Sisteme de operare cuantice
Este unul din cele mai „proaspete” tipuri de sisteme de operare.

Sistemele de operare cuantice inca sunt in dezvoltare dar reprezinta viitorul in materie de cumputere.

Asta datorita puterii de procesare imense a unui calculator cuantic.

Un sistem de operare cuantic pe un calculator cuantic, rezolva mult mai eficient anumite operatiuni necesitand o putere de procesare mult mai mica, in comparatie cu un sistem de operare si computer traditional.

Primul sistem de operare quantic a fost creat de cercetatorii de la Cambridge si este inca in dezvoltare.

Avantaje:

  • foarte flexibil
  • aplicabilitate vasta in multe domenii
  • set vast de functii
  • mult mai rapid decat un OS conventional


Acestea ar fi principalele tipuri de sisteme de operare.

Dupa cum am explicat si in randurile de mai sunt, unele sunt programate doar pentru anumite functii (cercetare spatiala, analiza chimica si asa mai departe), fiind limitate sau foarte potente, depinde de la aplicabilitate la aplicabilitate si nu sunt deschise catre consumatorul de rand (de cele mai multe ori).

Ca sistem de operare al viitorului il reprezinta cel cuantic.

In viitorul apropiat o sa-l vedem atat in telefoanele mobile cat si in super calculatoare (in forme diferite cel mai probabil)

Momentan calculatorul cuantic inca este in cercetare, dar deja s-au facut descoperiri impresionate in domeniu, puterea de procesare fiind imensa.
 
Ca sistem de operare al viitorului il reprezinta cel cuantic.
Nu stiu daca informatiile sunt reale, dar cica sunt deja 3 astfel de calculatoare, unull detinut de google si restul nu stiu cine le are.
 
Loading...
Back
Sus