Opinie Suntem oameni cu principii pana cand...

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca tuturor ne place sa ne consideram oameni cu principii si e normal.

E vorba care spune ca toți generali sunt buni si pot lua decizii corecte pe timp de pace.

Ce se întâmplă cand suntem pusi in acea situație cand avem de ales intre propriile principii si viata cuiva drag?

Cati dintre noi am alege principiile?
Se spune ca o persona din 177 va alege principiile si va sacrifica absolut orice si absolut nimic nu-l poate da înainte de la plan.

Conform unor teorii ale conspirației se spune ca tocmai din acest motiv nici o rasa extraterestra nu a încercat pana acum sa ne cucerească direct pentru ca procentul acestora este prea mare si orice intenție de cucerire ar fi un eșec si costul ar fi prea mare.

Mai este povestea acelui barbat care avea de ales intre asi salva femeia care o iubește si lumea.
Toti ii spuneau sa salveze lumea si asta a făcut, insa pentru el lumea, universul era femeia care o iubește.
Se înțelege ce a ales sa salveze nu?

Am văzut o scena astazi care mi-a dat de gândit.
Un bărbat bun la suflet, iubit de comunitate, care lupta împotriva asupritorilor, un bărbat care sacrifica totul pentru familie si comunitate.

Nimeni si nimic , ba nici el nu s-ar fi gândit ca ar fi de partea cealaltă a baricadei, asta pana într-o zi.

Mama lui s-a îmbolnăvit foarte grav si avea nevoie mare de niste medicamente care nu se găseau.
Într-o seara cel care-l ura foarte mult ii propune un târg, sa lucreze pentru el si mama lui va avea toate medicamentele de care are nevoie plus protecție, adica nimeni din banda lui nu-i va ataca familia si casa.

La început a zis NU, dar dupa o vreme mama lui a început sa se simtă tot mai rau si nu reușea să faca rost de medicamente. Asa ca a început sa lucreze pentru mafiot.

In ochii la toti ar parea un trădător si a devenit exact ceea ce ura mai mult.

Imi aduc aminte de un sondaj facut acum multi ani de TVR 2.
Întrebare: daca nu ai avea ce manca, ai da in cap, ai ucide?
Răspuns:
  • 60% au răspuns ca nu
  • 30% au răspuns ca da
-10% au răspuns: sa dea Dumnezeu sa nu ajungem niciodată in aceasta situație.

Singurii care au spus adevărul au fost cei 10% pentru ca au experimentat deja acest lucru si stiu cum este.

In acest moment nu as face nimic rau care sa fie împotriva principiilor mele, insa in ziua de mâine, daca nu am ce manca, sau familia imi este pusa in pericol, ei bine sper sa nu ne aflam niciodată in această situație.

Nu trebuie sa răspundeți, ci doar sa va gândiți in mintea voastră ce ati face?
Ce este mai important pentru voi?
Sunteți 1 din cei 117?
 
Problema sta in felul urmator.
Am primit foarte des intrebari gen ,,Daca cineva ar impusca oameni pe strada si tu ai avea sansa sa il impiedici, dar cu riscul sa fii omorat, ce ai face?.. , mereu raspund cu acelasi raspuns acestor intrebari ,,Depinde cum ma simt.,, , mereu avem acele momente in viata cand stim ca nu ne poate sta nimic in fata si acele momente in care practic nu stim ce sa facem, cred ca aceste sentimente sunt sentimentele pe care oamenii cu principii le pot controla.
Eu unul sincer, nu stiu ce as face, cateodata si pe mine ma surprind reactiile mele...
 
Loading...
Back
Sus