Sunt Ochelarist. Ce fac?

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
De curand am intrat in categoria "Aragaz cu patru ochi" "Soarece de biblioteca"...
Dupa atatea ore "pierdute" in fata monitorului am simtit ca "nu mai vad ca inainte", la sfarsitul zile fiindu-mi aproape impozibil sa mai citesc ceva la calculator din cauza ca mi se punea o ceata pe ochi, asa ca am zis sa-mi fac un contro oftalmologic, sa nu-mi para rau mai tarziu. O alta problema era ca dupa ce stai 6 ore ore cu ochii in monitor, cand iesi afara ochii nu se mai acomodeaza cu distanta. La control ochii au iesit ok. La stangul 0.25. Dar mi-a zis ca desi a iesit ca sunt ok ar trebui sa port ochelari la calculator si la condus, pentru ca ochiul sa stea mai relaxat. Asa ca m-am facut cu o pereche de ochelari cu dioptrie 0 antireflex heliomati.
Si acum ce fac? observ ca am instinctul sa ii sterg din 5 in 5 minute. Cu ce ii sterg? trebuie sa mai am grija la ceva la ei? De exemplu la verigheta am o regula. Daca plec cu ea de acasa pe deget, nu o mai dau jos, nici daca ma incurca, nici daca ma murdaresc, pentru ca desi cand o dau jos sa ma spal pe maini, imi spun sa am grija sa nu o uit,se intampla sa o uiti.
Cu ochelarii mi-am propus ca de fiecare data cand ii dau jos sa ii pun in toc. Nu am tocul, nu ii dau jos. Asta dupa ce anul trecut am stricat 3 perechi de ochelari de soare. Ii lasam pe scan in masina si cand ma urcam ma asezam pe ei.
Deci in afara de cum sa am grija de ei, cum sa ii sterg ce ar mai trebui sa stiu?20170504_203723.jpg
 
Diferentele de temperatira, iarna(intrii de la rece la cald).:)) Cand ploua sau burniteaza si esti afara.:)) Zonele in care praful este mai dens.:))
 
Diferentele de temperatira, iarna(intrii de la rece la cald).:)) Cand ploua sau burniteaza si esti afara.:)) Zonele in care praful este mai dens.:))
Ce trebuie sa fac in aceste situatii? Mai bine nu ii port atunci. aaa Aburesc in situatiile astea..
 
O alta problema era ca dupa ce stai 6 ore ore cu ochii in monitor
Daca ar fi doar 6 si la mine, ce bine ar fi. :D Uneori mai am si eu ceata pe ochii, dar scutur capul de 2 ori si gata.
Prietena mea poarta ochelari de vedere si nu face nimic special. Ii sterge cu o bucata de materiala care i-a dat medicul cand a cumparat ochelarii si restul nimic.
 
La 1-2 ore, ridica-te de pe scaun si priveste pe geam, in lung. Concentreaza-ti privirea la cel mai indepartat punct. Vei simti o diferenta.
Citeste un pic despre "exercitiile vizuale". Te vor ajuta.
 
In cazul in care nu ai eu recomand sa iti iei un monitor de calitate (ips preferabil) de cel putin 22` ca sa nu trebuiasca sa te chiorastil la el.
Chestia cu ridicatul si privitul pe geam la mine nu a functionat, dar ca sa imi mai ridic privirea din monitor mi-am pus un televezior (aprox 3 metri distanta de birou) la care mai arunc cate un ochi cand e ceva interensat.
 
Eu port de doi ani ochelari de vedere 1 cu 1.25, încet te vei obișnui cu ei, vederea nu va reveni niciodată la normal chiar dacă îi porți constant, doar îți va încetini evoluția. Eu îi șterg cu degetele umede ori cu alcool
 
Ce trebuie sa fac in aceste situatii? Mai bine nu ii port atunci. aaa Aburesc in situatiile astea..
Pai nu prea ai ce face. Doar sa te obisnuiesti.:)) Si eu port ochelari de cativa ani, cu dioptrii mai mari si pot spune ca dupa o zi de stat la pc, seara cand ies pe afara, prin oras, cu masina, trebuie sa am mai multa grija la condus pentru ca am ochii obositi. Simt diferenta. Dar la ce ai tu, nu cred ca ar fi atat de greu. Te descurci cu dioptriile alea.
 
Loading...
Back
Sus