Sugestii SEO

Andrei Telteu

Active Member
Registered
Full Member
Lucrez la siteul http://rosa-team.ro (ignorati prima pagina :)) )
Ce sugestii imi puteti oferii pentru a capata ceva vizite organice din google.ro
Siteul este o platforma cu subtitrari.
Am descrieri si cuvinte cheie. Mai trebuie sa optimizez putin acolo.
Ce alte optimizari mai trebuie sa fac ?
 
Ok, nu stiu exact ce vrei sa faci pe prima pagina, insa ar merge sa pui toate categoriile cu descrieri. In ce priveste paginile, exemplu http://rosa-team.ro/filme merge sa adaugi deasupra filmelor o descriere optimizata in jurul cuvintelor "subtitrari filme", la http://rosa-team.ro/seriale pe cuvintele "subtitrari seriale" si tot asa. Dupa asta, optimizeaza si fiecare pagina a filmelor.
Nu folosi la rezumat doar sinopsisul filmului, ci si o descriere care sa contina de exemplu la http://rosa-team.ro/film/Furious_7_2015 cuvinte precum "subtitrare Furious 7, descarca gratis subtitrarea online" si tot asa.
Foloseste http://keywordtool.io/ cauta "subtitrare" pentru google.ro in romana ca sa gasesti subtitrarile mai cautate, si incepi cu alea.
Abia dupa te poti apuca de optimizare off-site.
 
Ultima editare:
Ok, nu stiu exact ce vrei sa faci pe prima pagina
Pe prima pagina vom avea un fel de rezumat la tot ce se intampla pe platforma, cele mai noi filme/seriale, filme hot/la mare cautare. Voi incerca sa adaug cate o descriere la fiecare.
Apropo, descrierile astea de pe pagina de filme si seriale, in ce tag sa le pun ? Ca stiu ca si asta conteaza. Nu le pun intr-un paragraf normal. Un h3,h2 (cu textul de marime normala) ?
Si ar trebui sa scriem descrierile cu diacritice sau fara ? Conteaza ?
 
1. exemplu aceasta pagina:
http://rosa-team.ro/film/A_Girl_Walks_Home_Alone_at_Night_2014
In titlu nu exista nimic legat de subtitrare.
DKp422A.png

2. in top keyword pe pagina nu exista cuvantul subtitrare.
wbhjQJn.png
 
Poti avea H1 fara 2,3 si celelalte, insa nu trebuie sa ai H2 sau 3 fara H1. Deci, eu as pune la H1 "Subtitrari filme"(indiferent de marime, aia o pui eventual mica sa nu apara ciudat) si cu text normal paragraf o descriere cu "subtitrari gratuite, subtitrari online etc". Trebuie sa ai in vedere ca e posibil ca acea descriere sa apara ca meta description in SERP. Un exemplu ar fi sa apara ca pe starshiners.ro/fuste :
Fuste+scurte%2C+fuste+lungi%2C+fuste+online.+Fuste+dam%C4%83%2C+fuste+blugi.jpg

cele+mai+frumoase+fuste+starshiners+-+Cerca+con+Google.jpg

Google recunoaste si textul fara diacritice, insa daca ai timp si nu te deranjeaza poate le folosesti, nu cred ca ar strica. Si asculta de Alex, ti-a indicat bine sa optimizezi titlul.
 
Folosesti tag-urile (cuvinte cheie) gresit dupa parerea mea, si am explicat aici de ce: http://www.roforum.net/threads/cum-sa-folosesti-etichetele-tags.666/. Ar trebui sa maresti descrierea, momentan ai asa: "Aici găsiţi cele mai bune subtitrări pentru filmul The Amazing Spider-Man 2 2014." Daca voi cauta "subtitrare The Amazing Spiderman" slabe sanse sa gasesc site-ul.
 
ce spune @Shtrumphu mai sus e bine sa tii cont.
1. fiecare categorie cand o faci e bun sa pui o descriere. Gen: Categoria filme actiune si la descriere pui ceva de genul: Subtitrare in limba romana filme actiune
2. cred ca pluginul seo yoast iti permite sa pui descriere pentru fiecare tag
3. daca nu vrei sa scrii la fiecare post multe lucruri poti folosi un sistem automat care va posta. Tu trebuie doar sa faci regula.
Gen: Acum descarcati subtitrarea la filmul <titlu> de pe site <nume site> care se afla la <categoria>. Daca ti-a fost de ajutor subtitrarea la filmul <titlu> din <categoria> da un share sau coment. In acest fel sustii site <nume site>.

Acesta este doar un exemplu care il poti customiza cum vrei.De fiecare data cand postezi textul de mai sus va aparea. La fel poti face pentru categorii, pagini, etc.
Vezi aici codul realizat de @Naruto9 pentru mine.
http://www.roforum.net/threads/code-custom-wordpress.435/

La fel poti face un code pentru footer unde va afisa textul dorit. In acest fel ai mai mult text pe site. Si mai misto este sa poti face link catre fiecare tag sau combinatie de tag din postare. Nu uita sa fie dofollow.
In acest fel google se va plimba mai mult pe site la tine si va creste atat indexarea cat si pozitia in rezultate.
Dupa ce termini astea de facut, posteaza un topic unde rogi userii de aici sa iti dea un coment sau share pe google plus.
 
Cum ai facut acest jump asa mare in alexa?
Am crescut cu peste 133 mii pozitii :) super tare. Nu prea urmaresc alexa de obicei, nici nu stiu la ce ajuta.

Trebuia sa mentionez de la inceput ca nu este wordpress, toata platforma este facuta de mine pe framework CakePHP, deci nu exista pluginuri, totul e facut de mine manual.

Folosesti tag-urile (cuvinte cheie) gresit dupa parerea mea, si am explicat aici de ce
Cuvintele cheie ale unui film se extrag automat de pe imdb, bineinteles pot fii modificate de userii care adauga filmul si de moderatori, la fel ca celelalte informatii. In cateva cazuri cred ca sunt folosite bine, doar ca sunt in engleza. O sa mai facem ceva curat printre cuvinte cheie.
Spre exemplu la filmul Batman vs. Robin avem printre cuvintele cheie superhero si based on comic book, daca dau click pe tagurile astea sunt 2 filme in lista.

O sa mai am ceva de lucru la descrieri, urmeaza sa mai fac si ceva optimizari pentru share pe social media, sa apara posteru si descrierea potrivita.
Apropo, atat timp cat nu am linkuri externe, cum ar trebui sa folosesc atributele dofollow si nofollow la linkuri ? Momentan nu folosesc atributul deloc. Am doar un link extern catre pagina imdb a filmului, pe care o sa il pun ca nofollow.
 
Pentru ce este intern pe site poti folosi dofollow + index iar pentru cele externe foloseste nofollow + noindex.
Din cate stiu poti face regula in header pentru fiecare in parte.
Chiar daca nu este wordpress si mai ales ca e facut de tine, poti customiza cum vrei tu textul generat automat.
La tag de pe imdb poti folosi google translate pentru a le traduce in romana. Pentru asta va trebui sa verifici google translate api sau metoda prin care se poate face totul automat.
La link mai poti face ceva care conform google poate ajuta mult la indexare.
Daca filmul X este la categoria actiune poti face link sa fie de forma site.com/film/actiune/nume_film
Apoi alt lucru recomandat de google este sa faci link accesibile chiar daca userul nu stie url corect sau ceva de genul.
exemplu:
site.com/film/actiune/nume_film sa fie accesibil cand este accesat pe
site.com/film/actiune/nume - adica sa afiseze rezultate filmele din sectiunea actiune si au numele asemanator
site.com/film/actiune/ - toate filme din categorie
Cred ca ai inteles ideea.
 
La link mai poti face ceva care conform google poate ajuta mult la indexare.
Daca filmul X este la categoria actiune poti face link sa fie de forma site.com/film/actiune/nume_film
...
Apoi alt lucru recomandat de google este sa faci link accesibile chiar daca userul nu stie url corect sau ceva de genul.

Pai si daca schimb categoria automat se schimba si linkul, si nu e bine.
Astea nu duc la probleme de genu pagini duplicate ? Un singur url pt fiecare cred ca ajunge.

La tag de pe imdb poti folosi google translate pentru a le traduce in romana. Pentru asta va trebui sa verifici google translate api sau metoda prin care se poate face totul automat.
Nu mai merge asa ca google vrea banuti pentru google translate api.
 
Nu strica url si daca faci un premach url sau cum se numeste nu vor fi probleme.
Mai multe detalii despre ce vorbesc gasesti in google webmaster sau pe blogul google.
Ideea este sa faci continutul accesibil pe mai multe forme. Iar la indexare poti face regula ce si cum va indexa google.
Fiind scriptul tau, te poti juca cu el cum vrea inima ta.
In google webmaster gasesti detalii despre structura la link, text, etc.
 
De pe 30.03 google ne-a reperat mai bine, sau atunci a aparut un film popular pe torente.
interogari.png
Va multumesc tuturor pentru ajutor. Seo pana la urma tine mult de experienta, odata ca ai ceva experienta nu are cum sa nu iti iasa decat din ce in ce mai bine :D
Apropo ce inseamna "pozitie medie" ? Pozitia in toate rezultatele sau e vorba pe ce pagina este siteul ? Spre exemplu la "subtitrare focus" pozitie medie 5 este vorba despre a cincea pozitie din prima pagina ? Sau pe pagina 5 ?
 
Pozitia medie este un algoritm de calcul in SERP pentru perioada din grafic. Ai fost mai sus, mai jos, in acest moment, media ajunge sa fie 5.5. Daca dai click pe "subtitrare focus" iti va aparea alt grafic, iar sub el iti vor fi aratate cate click-uri ai avut de pe o pozite sau alta.
5.5 este pozitie, nu pagina.
Acum in WT este un delay de 3 zile, de aceea pot aparea diferente intre ce-ti apare acolo si situatia actuala.
 
Interesant, nu reusesc sa gasesc site-ul in SERP pe primele cuvinte cheie, si arata si ciudat SERP-ul, plus ca sunt pagini cu malware. CTR-ul e destul de mare, mai tarziu, dupa ce ai adaugat mai multe subtitrari, poti incepe sa le optimizezi pe fiecare in parte, cum am dat exemplu in topicul http://www.roforum.net/threads/8-unelte-extra-pentru-keyword-research-si-seo.58/ la partea cu Webmaster Tools.
 
Pai nici eu nu am gasit in rezultate siteul deloc. Banuiesc ca am fost primul cu un rezultat la keywordurile alea si fiind singurul, sau printre primele rezultate concrete, am avut pozitie buna si clickuri. Asta e singura explicatie pe care o gasesc.
 
Loading...
Back
Sus