JOB Sugestie job online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cei care nu aveti ce face si vreti sa castigati ceva bani va recomand urmatoarele job-uri de care piata are nevoie.
Eu spre exemplu sunt ocupat si nu am timp sa imi fac conturi pe forumuri sau alte platforme care iti permite sa postezi ceva. Asa ca atunci cand am nevoie apelez la cel care detine asa ceva.

Sugestiile de mai jos necesita timp si ceva munca.

1. conturi pe cat mai multe forumuri, mici si mari + activitate.
Deschideti cont, contribuiti pe forum fara sa promovati nimic o perioada. Apoi cand exista comenzi deschideti topic la sectiunea potrivita, pe forumul potrivit. Pentru ca site nu va apartine, ma refer la cel care-l promovati, sunt sanse slabe sa primiti avertismente, mai ales daca sunteti un user activ si respectati regulile.
Costul per postare/topic/recomandare pe un forum poate fi intre 0.10$ si 1$. Daca ai conturi pe 50-100 bloguri se poate scoate intre 10 si 100$ pe o singura postare.

2. Guest posting pe sisteme medium, boredpanda, unde va faceti cont, publicati periodic articole de calitate pentru a strange subscribe, notorietate, incredere din partea platformei.
Cost per articol publicat difera mult, dar se poate castiga si din scrierea de articole pentru fiecare platforma.
Poti taxa 1 euro pulicarea pe fiecare platforma si 5 euro pentru a scrie articolul care sa corespunda cu cerintele la platforma. Ai acces pe 10-50 astfel de platforme, poti face la un singur client intre 60 si 300$.
Pe langa aceste sume se poate castiga si din reclame pentru ca sunt platforme care iti permite sa pui adsense sau ai un revshare.

3. Realizator, editor wikipedia pentru oricine care doreste sa isi faca o pagina wiki. Treaba ta este sa faci o pagina wiki care sa corespunda cu cerintele wikipedia.
Cost aici chiar nu stiu, pentru ca difera de la site, insa nu recomand preturi foarte mari.

Cand va faceti preturile recomand sa va ganditi per volum si nu per actiune, pentru ca nu veti avea foarte multi clienti si se intelege ca nici bani. Mai ales la inceput pana prinde lumea incredere in ceea ce faci si calitatea oferita.

Timp estimat dupa care puteti incepe sa faceti bani: minim 6 luni
Calitatea trebuie sa fie 110% fara nici un compromis.

Voi mai adauga si altele sugestii imediat ce timpul imi permite.
 
astiguri daca s-ar putea peste noapte
Din pacate nu se poate asta.
IMi aduc aminte acum ceva vreme discutam cu cineva care imi spune: Stii mi-a prins bine sugestia ta sa imi fac conturi pe acele forumuri. Au trecut 2 ani si orice postez acum primesc rezultate instant.

Daca te uiti pe extern vei vedea multi care au conturi chiar pe site de sisteme unde vand postari, articole, etc.
 
1. conturi pe cat mai multe forumuri, mici si mari + activitate.
Deschideti cont, contribuiti pe forum fara sa promovati nimic o perioada. Apoi cand exista comenzi deschideti topic la sectiunea potrivita, pe forumul potrivit. Pentru ca site nu va apartine, ma refer la cel care-l promovati, sunt sanse slabe sa primiti avertismente, mai ales daca sunteti un user activ si respectati regulile.
Costul per postare/topic/recomandare pe un forum poate fi intre 0.10$ si 1$. Daca ai conturi pe 50-100 bloguri se poate scoate intre 10 si 100$ pe o singura postare.

Foarte interesante sugestiile pentru cei ce vor sa faca bani de acasa, de exemplu pentru sugestia asta citata eu as plati sa mi se posteze TubeAdvertising pe forumuri cu dovada de plata cu tot. as da 1$ la post + un 2% revenue share din referal ("ca sa fie bine sa nu fie rau"). Important e sa fie treaba facuta bine , cum spui si tu 110%
 
Orice "job" care nu aduce bani CONSTANT nu va fi facut cu prea mare interes.
Sa stai sa urmaresti o gramada de forumuri/bloguri cu speranta ca POATE candva vei posta contracost e pierde de timp din punctul meu de vedere.
In timpul asta mai bine faci cursuri de pe w3school, codecademy sau udemy. Macar inveti ceva folositor care pe urma iti va aduce cu adevarat bani :)
Parerea mea.
 
Orice "job" care nu aduce bani CONSTANT nu va fi facut cu prea mare interes.
Sa stai sa urmaresti o gramada de forumuri/bloguri cu speranta ca POATE candva vei posta contracost e pierde de timp din punctul meu de vedere.
In timpul asta mai bine faci cursuri de pe w3school, codecademy sau udemy. Macar inveti ceva folositor care pe urma iti va aduce cu adevarat bani :)
Parerea mea.
daca nu stii sa faci nimic, decat sa arzi gazul de pomana, pana inveti html/css si alte chestii eu cred ca te poti multumi cu joburi de genul. Eu am inceput SEO in 2007 si primul meu bussiness a fost sa ofer pachete de inscrieri in directoare, manual, 5-6 titluri si descrieri originale pentru cativa euro. Imi facusem o lista de directoare premium si ofeream un serviciu de calitate, aveam si foarte multi clienti. Primul tool cumparat sa ma ajute in job a fost Roboform :) deci pot spune ca am plecat de la 0. Apoi am studiat bazele SEO si am inceput sa imi fac site-uri de teste, am invatat cum sa pozitionez si sa monetizez. Asa iti faci experienta, muncind.
 
Sa stai sa urmaresti o gramada de forumuri/bloguri cu speranta ca POATE candva vei posta contracost e pierde de timp din punctul meu de vedere.
Asta e o gandire gresita sa stii. Nu trebuie sa stai geana pe forumuri toata ziua. Am explicat mai sus in mare, cat si in alte topicuri.
Dureaza o zi sa faci conturile, apoi faci pauza cateva zile in care poti face oricee vrei tu. Intr-o zi cand esti liber sau ai cateva ore libere intri pe acele forumuri, vezi ce au postat altii, lasi un raspuns, etc.
Faci asta periodic pana prinzi vechime, ceva posturi si din cand in cand postezi un topic generalist in functie de forum.
Cat despre comenzi te asigur ca vor fi destule, pentru ca este o metoda buna de promovare si care aduce rezultate. Cine are conturi pe forumuri straine a vazut metoda asta si la fe a vazut ca functioneaza foarte bine.
In timpul asta mai bine faci cursuri de pe w3school, codecademy sau udemy. Macar inveti ceva folositor care pe urma iti va aduce cu adevarat bani
Si asta iti cere timp, care nu iti garanteaza un venit pentru ca concurenta este foarte mare. Plus cine a spus ca nu le poti face pe amundoua in acelasi timp?
 
Nu vreau sa fiu offtopic, dar as vrea sa subliniez unele lucruri.
- fiecare perioada de timp a avut specificul ei.
Acum 15 ani se purta mIRC-ul, siteurile pe subdomenii gratuite, au urmat hi5, yahoo messenger, myspace, forumuri, adsense in romania, seo spam, joomla, torrente, wordpress, facebook, adblock etc.

Ce vreau sa zic e ca e bine sa mergi cu trendul daca vrei sa o duci bine. Si atunci de ce sa nu inveti ce se cauta acum decat sa pierzi vrmea pe forumuri care btw in momentul de fata sunt intr-un foarte mare declin. De ce sa nu ajungi cunoscut pe forum ca fiind cineva care livreaza un anumit serviciu de calitate? Pentru ca asta e cea mai buna metoda de a avea clienti: munca buna, de calitate, in timpul estimat si la pretul corect. Iti garantez ca oricine indeplineste aceste conditii nu se plange ca nu are de lucru.

In momentul de fata daca iti place internetul si lumea asta a onlinelului si esti la inceput de drum eu as recomanda una din urmatoarele sau chiar amandoua:
- marketing online - adwords. cursurile se organizeaza in facultati de catre google. sau il poti face singur, se gaseste pe net. In momentul de fata in romania nu sunt destui oameni certificati care sa acopere cererea. Dupa curs poti intra intr-o agentie (internship sau chiar angajare) unde sa iti aprofundezi cunostintele (aici mai intra si facebook, linkedin etc). Avantajul e ca agentia are clienti si inveti practic pe banii lor. Dupa un an deja te porti gandi sa mergi pe cont propriu. De curios dati o cautare pe siteurile de joburi dupa marketing online. Si am vorbit doar de romania. :)

- frontend developer. In momentul de fata html + css se invata intr-o luna. Maxim doua. Daca in 2 luni nu esti in stare sa inveti html/css mai bine te orientezi catre altceva. Din pacate in zilele noastre doar cu html + css nu mai faci prea multe asa ca va trebui sa mai inveti si un pic de photosop, javascript si chiar si ceva php.
Dupa ce stii cum sta treaba as recomanda sa incepi cu wordpress pentru ca e cel mai simplu si folosit cms. Ca sa lucrezi eficient folosesti acf, vc, divi, genesis etc.
Dupa ce ai mai avansat poti sa te joci si cu woocomerce si sa treci la magazine.
Ce vorbesc eu aici se invata in 6 luni int-o agentie, nivel junior-mediu. Adica dupa perioada asta ar trebui sa fi in stare sa faci un site de prezentare simplu in 2, maxim 3 zile.

- backend developer - php, ruby, java, .net etc. Mult mai cautate, mai bine platite, dar si mult mai greu de invatat.

Poate ati vazut pe forum ca va tot recomand sa va indreptati catre lucruri mai serioase. O fac pentru a progresa si pentru a face din ce in ce mai multi bani.
V-am dat mai sus 2 exemple de joburi care nu necesita foarte mult timp pentru a fi invatate.
Ganditi-va ca o firma nu face un site de prezentare sub 500 euro.
In aprox. o luna se va lansa startup nation prin care vor fi finantate 10.000 de proiecte. Fiecare proiect isi poate face un site de prezentare in limita a ~2.000 euro + promovare separat. Si repet.. vorbesc doar de Romania.

Oportunitati sunt, dar fiecare isi alege singur drumul pe care vrea sa mearga :D
 
@WPMT sunt total de acord cu cele scrise de tine mai sus.
Insa postarea pe forumuri, guest post articole, realizare pagini wikipedia sunt si vor fi multa perioada in trend.
De acestea 3 orice site, produs, brand are nevoie pentru o expunere mai mare si de calitate.
Asa cum ai spus, fiecare alege ce`i place sau se pricepe.
 
Am facut acest topic acum ceva vreme dar nu am vazut pe nimeni care sa se implice, poate pentru ce nu le plac banii sau nu vor sa munceasca.
Citeam acum cateva zile un articol despre acest tip de extra job pe USA, unde lumea castiga frumos din aceste joburi extra.
- comentarii pe diverse platforme sau site
- share la articole sau posturi pe diverse retele sociale
Dupa restrictiile puse de facebook in special, este destul de greu sa urci in top fara sa a face spam din ala murdar.
Stiu sigur ca sunt destui useri aici care ar plati pentru share, comentarii si multe alte task de gen, doar ca nimeni nu vrea si ma intreb oare dece este asa greu de gasit oameni disponibili, cand sunt destui care se plang ca nu au bani de un pachet de tigari.

Oricum stai si pierzi timpul degeaba pe facebook, imagineazati ca ai putea castiga bani din activitatea care o ai zilnic pe retea.
Sa spunem ca ai 50 clienti pe luna pentru ca plata per task este prea mica si nu s-ar intelege nimic.
Pentru fiecare client ai putea face:
- share la articol sau pagina pe 1-3 grupuri cu o plata de 5 centi per share, adica 15 centi total
- coment la postarile date de client - aici pot fi foarte multe pentru ca nu exista restrictie si daca ai mai multe conturi e si mai bine. 10 coment pe zi X 5 centi per coment = 50 centi
- comentariu pe site la articol unde si aceasta poate fi platit la fel cu 5 centi per articol

Un total de 70 centi pe zi per client X 50 = 35$ x 30 zile = 1050$ pe luna, adica 4,120.52 ron pe luna.
O suma destul de frumoasa pentru stat degeaba nu?

Uneori poate din lene este greu sa gasesti clienti sau useri disponibili pentru astfel de mini task. M-am gandit ca o mini platforma de gen facuta si sustinuta de roforum.
Costul de inceput ar fi 100$, care i-am putea aduna usor daca ne unim.
 
Facebook are algoritmi care decteaza chestiile astea foarte usor, asa ca nu o sa gasesti clienti pe termen lung.

Legat de calculul tau acesta e de la inceput gresit pentru ca nu o sa ai destui clienti in care sa iti acopere toate zilele. Clientii care platesc (in special magazinele sau afiliatii) cam stiu deja ce si cum merita platit. Daca faci un calcul s-ar putea sa iesi mai bine pe fb ads unde ai si o anumita predictibilitate. :)
Pe urma. Ca metoda sa fie eficenta pentru un magazin ar avea nevoie de cativa zeci de useri care sa faca treaba asta. cativa zeci x 35 euro / luna.. deja nu mai e rentabil pentru niste rezultate pe care nu le poti verifica, nu?

Trecamd peste asta oricum cea mai mare problema o sa fie cu cei care dau share/commentur. Sunt greu de controlat/urmarit si 99% dintre ei pusi pe fraudat sistemul.

Nu o zic cu rautate dar pare ca te entuziasmezi prea tare pe niste chestii.. usor banale sa le zic asa.
 
Nu o zic cu rautate dar pare ca te entuziasmezi prea tare pe niste chestii.. usor banale sa le zic asa.
Este doar o idee iar acele calcule sunt ca exemplu si nimic mai mult.
Am adus in discutie acest lucru iar, pentru ca sunt destui in privat care ma intreaba despre asta. Poate pentru un shop online nu se merita, dar pentru un site normal de virale sau stiri, va merge. Pentru ca platesti doar cativa useri pana ajunge sa fie recomandat de facebook si apoi merge singur.

Ca in orice alt domeniu, exista cerere, atunci ar trebui sa existe si oferta.
Cat despre fraudare, asta e problema la fiecare cum isi administreaza userii care ii plateste.

Exemplu:
Daca eu postez un link la site meu pe un grup e posibil sa primesc suspend, sau daca dupa share, comentez la postare nu va avea nici un efect. Dar daca tu dai share la postarea mea si eu comentez dupa, atunci are alt efect.
Plus pe fiecare grup avem reputatie diferita si in functie de asta facebook ne face boost la postare sau nu. Daca Tu esti activ pe grupul X, unde primesti like, coment, share la postarile tale, atunci postarea la link meu va avea cu totul un alt efect decat daca as posta eu.
Intelegi acum?
Cei care folosesc aceasta metoda stiu bine la ce ma refer si cat de bine functioneaza.
 
Eu caut oameni care sa dea Share la niste linkuri de ale mele pe grupuri facebook dar nu gasesti.
Am facut o pagina pentru asta si am bagat in casuta de pop sa apara la toata lumea si degeaba .... nimeni .
Asa ca daca sunt doritori care vor sa se ocupe de share pe grupuri facebook sa ma caute.
Plata o sa fie de inceput stabilita de mine pentru clikuri din share , fiecare primind cate un link unicat.
Si sa stai sa te gandesti ca daca dai share la un link si altii dau share la acel link mai multe clikuri mai multi bani.
Dar oara zic nu vrea nimeni :(
 
Eu caut oameni care sa dea Share la niste linkuri de ale mele pe grupuri facebook dar nu gasesti.
Am facut o pagina pentru asta si am bagat in casuta de pop sa apara la toata lumea si degeaba .... nimeni .
Asa ca daca sunt doritori care vor sa se ocupe de share pe grupuri facebook sa ma caute.
Plata o sa fie de inceput stabilita de mine pentru clikuri din share , fiecare primind cate un link unicat.
Si sa stai sa te gandesti ca daca dai share la un link si altii dau share la acel link mai multe clikuri mai multi bani.
Dar oara zic nu vrea nimeni :(
Da-mi pm te rog! Sunt interesat
 
Loading...
Back
Sus