[Sugestie]Invite only

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
De ceva vreme ma gandesc sa pun [HASHTAG]#roforum[/HASHTAG] Invite Only. Adica noi useri de acum sa se poata inregistra doar pe baza de invitatie si fiecare user este responsabil pentru cine invita.
Ce parere aveti despre aceasta sugestie?
 
pai de ce? ce avantaj ar avea forumul?
 
pai de ce? ce avantaj ar avea forumul?
Nu stiu daca se poate numi avantaj sau dezavantaj. Principalul motiv este din cauza la hit and run plus copy la continut exact cum este si postate pe alte forumuri. Cei care fac tutoriale aici su posteaza unele stiri, aloca timp, muncesc si nu cred ca e corect ca prin 2 click sa apara imediat in alta parte.
Prin invite only userul care face acest lucru dispare, cat si cel care la invitat.
Mai bine ramane un forum public.
Tot public va fi si gratis, doar ca iti trebuie o recomandare din partea cuiva.
Iti imaginezi cum este sa iti fac copy la tot canalul tau si chiar sa castig bani frumos din asta? Te-ai simti bine?
 
Prin invite only userul care face acest lucru dispare, cat si cel care la invitat.

Ideea e buna dar cum se doreste implementata nu. Nu ai control si nu stii care user face copy-paste pentru ca sunt destule metode sa nu fi depistat. Dar pentru IDEE sunt pro. Este ok un forum pe baza de invitatie cu peste 80% din continut sa fie vizibil doar membrilor. Daca continutul ramane public nu rezolva nimic invitatia. Oricum acum pe forum nu pot posta(hit&run) decat cei cu cont, asa ca tot cei cu cont vor face acelasi lucru de 2 ori(odata alearga dupa invitatii si a doua oara cand au cont si vad ca le trebuie x posturi sa posteze in sectiunea Y). DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE, pe baza de invitatie se merita cand continutul nu este public(exemplul cel mai bun si concret e filelist)
 
Odată ce se trece pe acest sistem Guest nu va putea vedea conținut de pe roforum.
Pe lângă invite only se poate adăuga și verificarea prin PayPal sau card pentru 1€. În acest se scăpa de cei care au conturi multiple sau au fost banati și revin sub alt nume.
 
Nu știu dacă e o idee bună.
Dacă o să fie pe bază de invitație și o să fie vizibil doar 20% din conținut, nu mai vezi pe google roforum prea des. Dacă pică seo, de unde mai crește comunitatea?
Îți dai foc la valiză cu mișcarea asta.
E un avantaj că nu mai reapar ăia banați cu conturi multiple, dar e dezavantaj că omori comunitatea odată cu ei.
Mai bine să fim prudenți și aia e, nu putem să ne tăiem craca de sub picioare doar pentru că e nu știu care nașparliu pe craca mea.
 
Dacă o să fie pe bază de invitație și o să fie vizibil doar 20% din conținut, nu mai vezi pe google roforum prea des. Dacă pică seo, de unde mai crește comunitatea?
Desi esti cam vechi aici, te intreb: Cand a stat roforum in seo, sau cand facut ceva in privinta asta? Roforum sa ridicat datorita la continut si nu ca vine lumea din google. Stiai ca procentul de vizite din google sau alte motoare de cautare la roforum este de aproximativ 5%?
Mai bine să fim prudenți și aia e
Adica eu, sa petrec ore intregi pe zi, pentru a ma asigura ca TU si restul nu luati teapa, nu ajung useri naspa pe aici si chiar asa tot nu reusesc 100%. Cine imi plateste timpul pentru toata aceasta munca? Ca na... trebuie sa mananc si eu, plus facturi de platit.
nu putem să ne tăiem craca de sub picioare doar pentru că e nu știu care nașparliu pe craca mea.
Nu este nici o craca de taiat, pentru roforum nu este ca orice alt forum. Atat timp cat am bani de host si ceva timp liber aceasta va continua, chiar daca intra o singura persona pe zi.

Ca tot vorbim despre craca, in opinia ta cam cat crezi ca produce roforum pe luna?
 
@AlexH Pentru un forum înseamnă mult 5% , pentru că aici s-a format o comunitate, suntem mereu aceeași. pe bloguri și siteuri de știri sunt mereu tot alții, aici suntem bumerange toți. Cel puțin eu intru în fiecare zi. Dacă din cei 5% care vin din google sunt 10 vizitatori care vor să rămână, deja sunt alte 10 bumerange și așa creștem. Eu te știu de pe vremea arenaweb, pe google am dat de forumul ăla, nu știam pe nimeni webmaster dintre cunoștințele mele. Nici aveam de unde să visez forumul dacă nu căutam pe google tot felul de articole.
- Mai ok ar fi să facem un profil special pentru forum cu reguli stricte. Vrei să vinzi likeuri pe fb? Trebuie să ai 30 de comentarii,etc. Dacă eu îți cumpăr likeuri, vreau să fie o opțiune pe profil unde pot vota dacă sunt sau nu mulțumit de serviciul oferit. Așa îți faci o reputație. Înainte de fiecare parteneriat fiecare să vorbească direct, prețul, ce doresc
RDYTC-TuTgy9mO0ByscNog.png

- Când urmează tranzacția să aveți dovezi ale conversațiilor.
- Fiecare pe profil să-și lase skype,telegram,etc. și să nu-l mai poată schimba cel puțin 30 de zile. Zic asta pentru că dacă-și face cineva cont fals și pune contul de contact al altcuiva, pot apărea confuzii.
- Dacă este prins vreun jmenar, să fie într-o listă specială unde să-i apară numele real și username, să ne ferim pe viitor în caz că-l mai vedem.
Am luat o singură țeapă și eu de la cineva, l-am mai văzut pe forum dar nu am zis nimic că poate s-a liniștit. Era vorba că-mi vinde o temă și mi-a dat-o crăckuită. Era plină de erori și bla bla.
Ps. Am putea face case de pariuri și să punem jmenarii într-o cușcă să se bată între ei. glumesc :))
@AlexH Nu produce mai nimic forumul, valoroase sunt legăturile și colaborările cu userii.
 
Pentru un forum înseamnă mult 5%
NU. Blochez acum google si orice motor de cautare si nici nu simte.
pentru că aici s-a format o comunitate, suntem mereu aceeași.
Nu prea stii povestea la forum si cui se dedica. Gresesti total aici. Comunitatea nu sa format datorita google ci am invitat personal unul cate unul si apoi sa dus vorba. Daca era sa stau in baza google nu aveam nici mcar 10% din useri.
Roforum nu umbla dupa oamenii noi si nici nu vede rau ca suntem mereu aceiasi. Pe roforum intri doar daca ai nevoie de ajutor de orice natura, iar daca ai chef de altceva, atunci iti aratam poarta.
- Mai ok ar fi să facem un profil special pentru forum cu reguli stricte. Vrei să vinzi likeuri pe fb? Trebuie să ai 30 de comentarii,etc.
Daca citeai regulamentul vedeai ca aceste reguli exista deja.
Dacă eu îți cumpăr likeuri, vreau să fie o opțiune pe profil unde pot vota dacă sunt sau nu mulțumit de serviciul oferit. Așa îți faci o reputație. Înainte de fiecare parteneriat fiecare să vorbească direct, prețul, ce doresc
Exista optiunea doar ca trebui manual sa faci un topic legat de tranzactia cu X, care este mult ai buna decat cu +/- care poate fi usor manipulata.
- Când urmează tranzacția să aveți dovezi ale conversațiilor.
- Fiecare pe profil să-și lase skype,telegram,etc. și să nu-l mai poată schimba cel puțin 30 de zile. Zic asta pentru că dacă-și face cineva cont fals și pune contul de contact al altcuiva, pot apărea confuzii.
Si ma rog cine sa faca asta? Tu stiu ca esti dispus sa oferi 10% din tranzactie pentru asta sau o suma fixa, insa altii nu ar da nici macar 1 cent pentru asa ceva.
Nu produce mai nimic forumul, valoroase sunt legăturile și colaborările cu userii.
Asa este, valoroase si profitabile pentru altii, nu si pentru mine. :D
 
Asa este, valoroase si profitabile pentru altii, nu si pentru mine. :D
Nu la asta m-am referit.Nici angajații de la magazinele de mobilă nu câștigă foarte mult, dar mulți dintre ei au păstrat legătura cu clienții și merg să monteze mobila contra cost, de acolo poate mai scot 2 salarii. La asta mă refer, forumul nu are de unde să scoată foarte mult că trafic nu e, de vândut nu vinde. Comunitatea e valoroasă și legăturile create.
Sunt sigur că și tu ai un site cu conținut cumpărat de la useri de pe forum, ai investit ceva bani în conținut și apoi ai scos mai mult. Așa și tu ai câștigat, și persoana de la care ai cumpărat. Eu asta văd în forum, o mână o spală pe cealaltă și toată lumea e fericită.
 
Mie îmi place ideea dintr-un singur motiv. Faza cu aia banati. Știu cel puțin un personaj pe care nu l-as dori pe forum (cu a nu știu câtă identitate). Sunt 100% convins @AlexH că nu vei pune in aplicare asta. E vorba de acces la reclame.
 
Faza cu postatul anunturilor... ca sa poti administra mai bine, poate unii chiar sunt dispusi sa plateasca, poti aplica altfel. Un cont nou creat, poate posta un anunt de vanzare daca are 30 de comentarii sau plateste pentru acxel post. E doar o idee, o poti adapta dupa bunul plac. Poate cineva chiar vrea sa plateasca si nu are optiunea. Se inregistreaza pe forum, si totusi nu vrea sa posteze off-topic ca sa poata pune un anunt. Legat de invite, nu stiu ce sa zic. Ideea cred ca ar fi buna.. intr-o oarecare masura. Ai spus ca vor fi afectati si cei ce au dat invite daca userul invitat face nebunii. Nu prea are sens. Daca eu invit un prieten si dupa doua luni se gandeste sa faca nebunii, de ce sa raspund eu pentru el? Oamenii sunt schimbatori, nu ai cum sa eviti aceste schimbari. Daca totusi vrei sa ai o rata mai mare la inregistrare decat vizitatorii fara cont, poti pune restrictii pe continut, cei fara cont sa nu poata vedea anumite postari. Sunt cateva idei pe care eu as merge si mi s-ar parea ok, nu doresc opinie la ce am scris. Doar gandeste-te si daca postul meu a fost ok, imi poti multumi cu un like.:D Scuza-mi exprimarea, acum m-am trezit.:) Bafta!
 
Poate cineva chiar vrea sa plateasca si nu are optiunea. Se inregistreaza pe forum, si totusi nu vrea sa posteze off-topic ca sa poata pune un anunt.
Exista optiunea aceasta pe forum.
Daca totusi vrei sa ai o rata mai mare la inregistrare decat vizitatorii fara cont
Nu vreau asta si nici nu am umblat dupa asta. Oricum acum e setat la guest sa vada doar 5 pagini, apoi sunt nevoiti sa se inregistreze.
Ai spus ca vor fi afectati si cei ce au dat invite daca userul invitat face nebunii. Nu prea are sens.
Ba are, in acest fel esti mai atent pe cine aduci in comunitate.
 
Nu stiu daca se poate numi avantaj sau dezavantaj. Principalul motiv este din cauza la hit and run plus copy la continut exact cum este si postate pe alte forumuri. Cei care fac tutoriale aici su posteaza unele stiri, aloca timp, muncesc si nu cred ca e corect ca prin 2 click sa apara imediat in alta parte.
Prin invite only userul care face acest lucru dispare, cat si cel care la invitat.

Fara sa fiu rautacios, dar motivul expus de tine nu e unul real in conditiile in care nu cred ca e vreun tutorial de aici 100% original sau care a aparut prima data aici. Traducerea de pe siteuri/forumuri straine nu e continut unic si sa te plangi ca e copiat dupa ce tu l-ai gasit in alta parte.. nu stiu ce sa zic.

Din punctul meu de vedere trecerea pe invite only ar limita si mai mult accesul userilor la informatie si tocmai asta cred ca e rosul unui forum, prin asta atragi noi utilizatori, dar poate tu ai alta viziune.
 
in conditiile in care nu cred ca e vreun tutorial de aici 100% original sau care a aparut prima data aici
M-ai facut sa rad aici.
Traducerea de pe siteuri/forumuri straine nu e continut unic si sa te plangi ca e copiat dupa ce tu l-ai gasit in alta parte.. nu stiu ce sa zic
Asta ai inteles din tot ce a scris? E posibil sa ma exprim eu gresit. Sorry.
prin asta atragi noi utilizatori
Am specificat de multe ori ca nu asta e telul la roforum, dar se pare ca vorbesc degeaba.
Nu am intereseaza 100k membri pe forum.
Hai sa te intreb:
Care este motivul pentru care intri pe roforum zilnic?
 
M-ai facut sa rad aici.
Asta ai inteles din tot ce a scris? E posibil sa ma exprim eu gresit. Sorry.

Eu asta am inteles. Ca esti nemultumit ca se copiaza continut de aici si se posteaza pe alte forumuri romanesti.[/QUOTE]

Am specificat de multe ori ca nu asta e telul la roforum, dar se pare ca vorbesc degeaba.
Nu am intereseaza 100k membri pe forum.
Un forum cu cat e mai mare cu atat ai sanse sa ti se raspunda mai repede la intrebari, sa se posteze continut mai interesant etc.. Daca vrei sa-l tii la nivelul unui chat cu cativa colaboratori unde sa schimbi informatii o poti face si pe skype sau whatsapp, n-are rost sa-ti bati capul cu un forum, nu?

Hai sa te intreb:
Care este motivul pentru care intri pe roforum zilnic?
Motivul pentru care m-am inscris pe roforum era de a gasi cativa colaboratori pe partea de frontend. Din pacate nu s-a concretizat nimic. Acum intru din inertie pentru ca e in bookmark, dar de cele mai multe ori ii dau direct mark all as read si nu intru pe niciun post.

Daca observi evolutia mea de cand m-am inscris o sa vezi ca am scris tot mai rar (si poti observa acest tipar si la alti useri mai premium). Poate sunt eu prea pretentios in temele abordate, dar o mare parte din posturi mi se par din categoria junk. Si asta se intampla, din punctul meu de vedere, din cauza faptului ca nu sunt destui useri care sa faca posturi interesante. Si tu zici ca ti s-ar parea ok sa il limitez si mai mult, facand-ul invite-only.

Fiecare are viziunea lui, dar din punctul meu de vedere asta ar fi o miscare gresita.
 
Loading...
Back
Sus