[Studiu de caz]Thema Schema si pluginul Rank Math pentru un index rapid

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Conform celor de la mythemeshop combinatia dintre thema Schema Lite - Free SEO WordPress Theme @ MyThemeShop si pluginul Meet Rank Math - The Fastest, Most Clever SEO Plugin For WordPress sunt cele mai bune pentru un index rapid pentru ca respecta regulile google Official Google Webmaster Central Blog: Mobile-First indexing, structured data, images, and your site .

Foloseste cineva de aici aceasta combinatie sii daca Da, atunci ce rezultate aveti?

Apoi cica tot conform lor thema Ad-Sense: Premium WordPress Ad Friendly Blog Theme @ MyThemeShop este cea mai recomandata pentru reclame adsense cu un ctr foarte bun.

Daca cineva va testa sa posteze mai jos rezultatele.
 
Problema e ca rank math seo are sanse mai mari de penalizari si toate cele pentru ca are mai multe optiuni, automat inseamna ca poate ti se seteaza de exemplu categoriile pe nofollow si tu nu ai observat, asta inseamna ca scazi. Tema arata bine, insa am o presimtire asa ca dintr-un modul de cache au pus si instant click.
 
Eu nu am auzit in viata mea ca cineva sa fie cineva penalizat din cauza unui plugin de seo indiferent cat de proaste sunt facute setarile. Daca nu este setat corespunzator, nu este vina plugin-ului, este a user-ului.

Setarile in proportie de 80% sunt identice intre toate pluginurile de SEO. Acesta are doar cateva optiuni in plus + 2-3 module adaugate, care la yoast, spre ex, plateai pentru ele ; inclusiv setari gen second keyword, remove pagination; etc.

Tema toti o stiu, de ani, si intradevar este clean si buna. N-am folosit-o din cauza design-ului nedorit. Este o tema in top 10 teme optimizate pentru viteza si seo de 2-3 ani sigur. Deci nu vad de ce nu ar putea fi indexarea ceva mai rapida.
 
Eu nu am auzit in viata mea ca cineva sa fie cineva penalizat din cauza unui plugin de seo
Este topic chiar pe forum si cateva mii pe altele in special despre yoast seo care rupt in 10 multe site-uri, ultima oara chiar cu update de acum cateva zile.
Cat despre Rank math merge bine, l-am testat si nu doar eu .
Un plugin bun de seo poate face diferența mare la rank.
 
Eu nu am auzit in viata mea ca cineva sa fie cineva penalizat din cauza unui plugin de seo indiferent cat de proaste sunt facute setarile. Daca nu este setat corespunzator, nu este vina plugin-ului, este a user-ului.

Setarile in proportie de 80% sunt identice intre toate pluginurile de SEO. Acesta are doar cateva optiuni in plus + 2-3 module adaugate, care la yoast, spre ex, plateai pentru ele ; inclusiv setari gen second keyword, remove pagination; etc.

Tema toti o stiu, de ani, si intradevar este clean si buna. N-am folosit-o din cauza design-ului nedorit. Este o tema in top 10 teme optimizate pentru viteza si seo de 2-3 ani sigur. Deci nu vad de ce nu ar putea fi indexarea ceva mai rapida.

Adica vrei sa spui ca un nofollow, noindex pe categorii sau chiar si un rel canonical pus de modul asa aiurea nu poate cauza scaderi ale site-ului? Partea cu tema este discutabila pentru ca este o tema simpla, insa in rest ai exemplul meu de mai sus.
 
Poate cauza caderi daca dai noindex sau nofollow. Logic ca doar le dai noindex. Dar tu le dai noindex, nu pluginul automat dupa update.
Nu se poate ca tu sa setezi sa indexeze tot iar dupa un update ti-a debiat pluginul automat tie functia de indexare pe tot site. La asta ma refeream.

Ca google a zis ca tagurile vor fi dupicate si probabil vei pierde rank si trafic din cauza duplicatelor, iar Yoast la update a dat noindex tags fara vreo setare sa le indexezi in continuare, e partea a doua. DAR a specificat clar in changelog ca au implementat aceasta functie din cauza celor spuse de la Google.

Am patit si eu la yoast la updateuri n probleme in 5 ani. Probabil la orice plugin de seo se intampla ocazional si chestii de gen (la yoast intradevar problemele sunt dese). Dar nu am auzit sa fii penalizat si scos din google cu totul din cauza unor setari gresite intr-un plugin de seo.

Dar in cazuri rare de indexare daca ar fi, Google iti zice imediat in webmastertools problemele legate de nofollow, noindex, etc. Le rezolvi iar in cateva ore revii la normal fara sa pierzi nimic.

DAR NU ESTI PENALIZAT. A scoate din index si reindexa la loc COMPARAT cu penalizare google = sunt doua lucruri diferite!

Eu am trecut pe rankmath de ceva timp, si nu este absolut nici 1% vreo schimbare in rank, trafic, afisari, etc. Identic ca inainte cu Yoast. Il prefer totusi pentru functiile suplimentare + snippers, redirect module, etc. Cel mai probabil nu voi mai revenii la Yoast niciodata.
 
Loading...
Back
Sus