Studiu de caz optimizare site

Shtrumphu

SEO Expert
Registered
Full Member
Freelancer
SEO Expert
De obicei nu urmaresc foarte mult cresterea in SERP de la o zi la alta, insa vreau sa tin aici un fel de jurnal unde pot vedea daca strategiile dau rezultate. M-am apucat de construit un nou site pe o nisa destul de competitiva, peste 100k cautari lunare combinate. De obicei cresc in prima luna, acum insa am schimbat strategia, am inceput sa folosesc mai bine categoriile din Wordpress si tag-urile, si in loc de a lasa setarile standard am adaugat descrieri optimizate la fiecare folosind codurile
Cod:
<?php echo category_description( $category_id ); ?>  si <?php tag_description( $tag_id ); ?>
iar pe prima pagina nu am pus ultimile articole, ci categorii pentru a se propaga mai eficient linkjuice-ul.
Site lansat pe 20.02, am creat cateva backlink-uri, de la 6 domenii diferite. Momentan:
SERP+Position+SEOsite.jpg
 
Nu crezi ca te-ai grabit cu link-urile?
Cele 6 domenii sunt pe ip-uri diferite?
 
Nu crezi ca te-ai grabit cu link-urile?
Cele 6 domenii sunt pe ip-uri diferite?
Maxim 2 sau 3 sunt pe acelasi pachet de hosting, in rest sunt diferite, si TLD-urile cam la fel. 6 link-uri nu e mult, oricum domeniul e cumparat de la cineva care ii mai facuse vreo 2, si oricum Google nu le indexeaza imediat pe toate. Cel mai bine este sa fii constant cu linkbuilding-ul, daca as fi realizat 1000 de link-uri odata, asta ar fi declansat poate o alarma, in schimb sunt facute manual si au ancore diferite, deci slabe sanse de penalizare.
 
Erau ramase cateva pagini, cu descrierea veche, nu am controlat pe toate insa. Dupa ce am instalat eu Wordpress am restrictionat accesul la site, deci cateva zile nu a mai indexat Google cat timp am adaugat eu continutul, si dupa ce am pus continut am schimbat robots.txt, dupa care a durat cateva ore cred ca sa apara cu descrieri, plus ca l-am adaugat in GWT si GA.
 
am scris 2 topicuri aici legat de schimb de link .

Daca ai pus link pe site-uri fara valoare, atunci slabe sanse sa urci sus repede.
Un singur backlink bun face cat 1000 normale.
Acest forum are un singur backlink si cred ca vezi rezultatele.
Astept update sa vedem ce rezultate ai.
 
am scris 2 topicuri aici legat de schimb de link .

Daca ai pus link pe site-uri fara valoare, atunci slabe sanse sa urci sus repede.
Un singur backlink bun face cat 1000 normale.
Acest forum are un singur backlink si cred ca vezi rezultatele.
Astept update sa vedem ce rezultate ai.

Am citit topicul si e constructiv. Felicitari @AlexH pt sfaturile date pe gratis.
 
Site-urile pe care am pus backlink stau mai bine decat acesta, astazi o sa incep cu niste semnale sociale raspandite pe mai multe zile, pentru paginile care apar la primele 9 cuvinte cheie:
SERP+Check.jpg
 
Multam de pm.
Voi analiza doar primul domeniul din pm.
1. 2031 backlink pe 22 domenii.
2. Rata Nofollow Links 0.9%
3. Backlink de calitate: Doar 4 domenii din cele 22.
4. DA/PA unde ai backlink - am verificat cateva si in afara de cele 4, nici unul nu are DA peste 30. In locul tau as scoate backlink de acolo.
5. DA/PA la domeniul tau. 14/22
 
Ok, am verificat astazi iar, vizitele vin oricum, insa nu pe cuvintele dorite, ci pe alte cuvinte cheie mai lungi. Nici nu m-am mai ocupat, maine ma pun iar pe creat backlink-uri. Nici la meta nu apare in Google descrierea dorita, ca am uitat sa setez in Yoast, sa vedem daca se imbunatateste situatia.
statss.jpg

SERP+stats.jpg
 
Update: dupa circa 2 saptamani avem si primul comision:
comision.jpg

Nu am avut la toate cuvintele cresteri mari, cred ca o sa schimb tactica, o sa public niste articole cu acele cuvinte cheie, voi pune link-uri interne si sa vad daca vor aparea mai sus decat paginile. Momentan:
SERP+update.jpg
 
Tot nu am reusit sa urc de pe pagina a 2a, o sa creez acum 2 link-uri .edu sa vedem daca urc la cuvintele cheie evidentiate ce insumeaza vreo 5500 cautari lunare, momentan 5 comisioane in 2Parale:
SERP+Checker.jpg
 
Loading...
Back
Sus