Tutorial [Studiu de caz] Modalitate de a ranka un keyword

Cred44

Active Member
Registered
Full Member
Voi incerca in urmatoarea perioada sa fac un studiu de caz, respectiv voi incerca sa aduc pe primele pozitii in google un keyword folosindu-ma de urmatoarele:

- un VPS pus la dispozitie gratis de administratorul acestui forum (cu schimbare de IP la fiecare intrare pe VPS)
- munca mea
- Site-ul este nou, nu are decat foarte putine backlink-uri, postul pe care doresc sa-l rankez a fost publicat in 6 feb 2016

Inainte de a a explica ce voi face, va informez faptul ca nu stiu sigur daca va functiona. Este o incercare pe care o voi desfasura pe parcursul a 30 zile care presupune zilnic un numar de 5 actiuni similare. Deoarece VPS-ul are IP de SUA, fireste ca voi dori sa aduc keyword-ul pe prima pagina pentru aceasta tara.

Ziua 1.
- Am facut contul de VPS
- Deschis browser in modul incognito
- Am cautat keyword-ul pe care doresc sa-l ridic in google - in acest moment este pe pozitia 46

PrintScreen cu pozitia keyword-lui in analytics:
- astazi
Screenshot_1.png


- duminica 05 mar dupa 7 zile
Screenshot_1.png


PrintScreen cu situatia keyword-lui in webmastertools:
La data de astazi, dupa cum se vede am zero peste tot pentru SUA la acest keyword in ultimile 28 zile.
Screenshot_2.png


In data de 05 mar
Screenshot_2.png


Concurenta in google pe acest keyword
Screenshot_3.png


Media cautarile lunare pe keyword in SUA.
Screenshot_4.png


- Accesez link-ul de 5 ori astazi (inchizand si deschizand VPS-ul dupa fiecare intrare) si voi face ceva actiuni pe site ca orice alt vizitator normal. Durata fiecarei vizite va fi intre 1 min si 2 min

Ziua 2.
- am facut aceeasi vizita din google, tot in numar de 5, cat mai randoom

Ziua 3.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - pare ca am urcat o pozite pe 45 (dar am fost si pe 47 - ieri parca)

Ziua 4.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - pare ca am scazut 2 pozitii pana pe 48

Ziua 5.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - sunt tot pe 48

Ziua 6.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - sunt pe 46

Ziua 7.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - sunt pe 44

Ziua 8.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - sunt pe 47
 
Ultima editare:
1. Ar fi super ok, daca ai face update zilnic cu actiunea ta si rezultatele pe ziua respectiva.
2. Inainte sa postezi tu acest topic, am facut si eu unul http://www.roforum.net/threads/noul...entru-a-ranka-pe-prima-pagina-in-google.1804/
3. Metoda functioneaza garantat pentru ca am discutat in trecut pe forum si chiar am dat exemple.
4. Pentru ca faci totul singur cresterea va fi mai inceata dar vei creste.
5. Pe cat posibil incerca sa postezi si print pentru a vedea lumea. Poti ascunde keyword pe care faci testul.

Vezi si aici http://www.roforum.net/threads/info-utile-despre-forum.45/page-4#post-8342
Aceasta si ce faci tu te poate ajuta sa urci mai sus.
 
Voi face update la primul post zilnic. Nu fac acest studiu de caz decat ca sa-mi demonstrez mie daca e posibil sau nu, sa rankez un keyword folosind aceasta metoda.
 
Nu uita sa faci pauze intre cautari. Nu doar inchide vps si intri la 2 minute. Si pe cand posibil sa fie random timpul dintre cautari.
Daca vrei imi poti da acel keyword in privat si voi cauta pentru a te ajuta sa urci mai repede.
 
Nu uita sa faci pauze intre cautari. Nu doar inchide vps si intri la 2 minute. Si pe cand posibil sa fie random timpul dintre cautari.
Daca vrei imi poti da acel keyword in privat si voi cauta pentru a te ajuta sa urci mai repede.
Am facut pauze. Intr-o ora am intrat de 5 ori, pauzele fiind random, la fel ca si timpul petrecut pe site sau numarul de actiuni.
 
Ziua 9.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - sunt pe 48
 
Se pare ca fluctueaza intre pozitia 44 si 48. Cred ca este nevoie sa schmbi ip si foloseste HOLA pentru a rula ip de america, ori mareste numarul de cautari.
Oricum pentru un keyword care nu exista acum 9 zile, este o realiza mai ales ca faci singur cautarile. Daca ar face 5-10 persoane cautarile respective ai putea urca mai sus.

Vedem dupa 30 zile care este rezultatul final si apoi poti mari volumul de cautari pentru a urca in rezultate.
 
Ideea este ca asa imi apare in browserul folosit ptr navigare, in acea pozitie. Daca verific pe webmastertools sunt mai sus in Serp ptr ca daca ar fi sa intru de pe mobil sau tableta, acolo sunt mai sus. La Desktop sunt mai jos. Astazi, de exemplu pe SUA pentru acest keyword sunt pe pozitia 42.
 
exemplu pe SUA pentru acest keyword sunt pe pozitia 42.
Atunci e bine si stim ca google face update destul de greu. Atat timp cant vin rezultate, ests bine.
 
Ziua 11.
- am facut aceeasi vizita din google in numar de 5 - sunt pe 44
 
Ceva vesti? Am incercat si eu ceva de genul cu un site timp de cateva zile si nicio schimbare, am folosit Cyber Ghost Premium, mai nimic....
 
Am cam renuntat. In ziua a 12-a nu am mai regasit link-ul, iar acum sunt pe pozitia 72.
Motive: nu stiu exact, dar nu merge daca intri de pe acelasi IP.
 
Eu am Cyber Ghost Premium si pot schimba IP-ul, am incercat 5 zile la rand aceasta metoda si site-ul s-a dus in jos, nicidecum in sus. De aceea intrebam...
 
Metoda merge cu persoane diferite si nu de pe acelasi IP.
Majoritatea faceti greseli care duc la rezultate negative.
Chiar daca schimbi IP, uiti sa stergi cache si DNS cache, cookies, nu intru pe mode incognito, foloseste acelasi browser, etc.
Plus Google stie sa daca diferenta intreaba proxy si IP real.
Metoda e folosita de companii mari si am pus cateva example. Unul dintre acestea este topicul Lectie Seo in 6 minute.

Plus pe langa a citi un topic, trebuie sa si intelegi ce citesti.
 
Ideea este că imediat după ce pui site-ul pe picioare cum s-ar zice și-l faci în google webmaster tools + ceva linkuri încep să te găsească motoarele de căutare. În primele 2-3 săptămâni vei avea un boost de poziții dar după perioada asta vei scădea dramatic pe poziția reală. Seo nu mai e de mult doar căutare, link și conținut de calitate sunt cheia.
 
Loading...
Back
Sus