[Studiu de Caz]Facebook ads discriminare si abuz

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In topicul de aici Facebook a inebunit - Ma acuza de discriminare. unde facebook ma acuza de discriminare.
Dupa ce mi-au aprobat in final acele reclame am gasit un articol pe qmagazine care m-am gandit ca ar putea aduce share, click, comentarii foarte multe tinand cont de situatia politica din Romania in acest moment.
M-am gandit sa profit de situatie (nu sunt genul dar daca toti o fac, atunci de ce nu face si eu :D) pentru a face cunoscut rovideo.net si aduce trafic.

Aceasta a fost video pe care am facut campanie
Aici aveti rezultatele:
ciolosads.png

Tinand cont de subiect ma gandeam ca voi primi reactii multe insa dupa cum vedeti nimic, cel putin pe partea de ads. Doua share au adus de 6 ori mai multe reactii decat reclama pe facebook.
Am pus target in special pe persoane care sunt impotriva lui ciolos si desigur lupta anti coruptie.
Imaginea folosita a fost intetionat aleasa pentru a atrage atentia, adica ceva neprofesional il acuza pe ciolos ca este mincinos si manipuleaza.
Nu mai spun ca atunci cand am inceput campania spunea ca voi avea un People Reached de peste 2.7k ir la final doar 741.

Voi ce parere aveti de campanie?
Facebook spune:
Cod:
Your Ad Has a High Relevance Score
Great work! Your ad has an average relevance score of 10, which means it's getting more positive feedback and is costing less to deliver than most ads on Facebook.

Pai daca ar fi asa cum spun ei, atunci rezultatele ar trebuie sa fie de cel putin 3 ori tinand cont de alte campanii unde scorul era de 6 dar actiuni mai multe si aceiasi suma cheltuita..
Urmatorul test va fi cu acelasi video, unde voi schimba numele din ciolos in dragnea, imaginea la fel si aceleasi criterii de audienta.
Oare vor fi aceleasi rezultate sau diferite?
 
O reclama pe facebook ca sa iti poti face o imagine cat de cat relevanta trebuie sa o lasi sa ruleze macar o saptamana si la bugete de macar 10 ori mai mari decat dolarul pe care l-ai pus la bataie acum.
 
sa ruleze macar o saptamana
Nu spun ca nu, dar asta cand din audieanta aleasa ai un numar mare de persoane. Cand acesta este mic, nu are rost sa rulezi sume mari pentru ca reclama se repeta si se intampla doua chestii:
1. cost mare per actiune
2. userul da raport sau hide la ad
Amundoua iti va afecta atat actuala cat si viitoarele reclame.
Apoi la subiecte de genul de mai sus, nu trebuie buget mare pentru ca e destul sa o vada cateva sute de persoane si apoi stai numai din share manuale fara sa platesti un cent.
Insa cum in reclama se face referire la o persoana dintr-un grup protejat (presupun) aceasta desi facebook ca are un scor bun, rezultatele le contrazic.

Facebook spune ca am avut un scor 10 asta inseamna ca reclama a fost afisata unui singur user care a facut o actiune. In general la o reclama cu scorul 10 scot un cost pe actiune de 0.004$ si daca facem calcul nu iese.
Se pare ca la aceasta am fost taxat cu 0.01$ pe actiune si am avut doar 82 si doar 700+ afisari, unde ar inseamna 0.82$ dar am fost taxat 1.20$ cu tot cu tva.
 
Hmmm
Ori nu se citeste ce scriu, ori scriu in ebraica ca nu pot înțelege cum se poate deduce ca trebuie sa măresc bugetul din ce am scris.
Apoi ca sa iti răspund, vezi postarea mea de mai sus.
Nu Înțeleg ce este asa greu, sau pentru ca e pe baza politică va feriți sa ve exprimati opinia.
 
@AlexH ce vroiam eu sa iti zic e ca la buget de 1$ facebook nu are ce audienta sa iti creeze.

Cat despre viralizarea clipului de mai sus sunt 2 probleme:
1. in foarte putine cazuri se viralizeaza clipuri video care nu sunt urcate pe facebook, ci pe alta platforma.
2. clipul postat de tine e slab. personal m-am plictisit in primele secunde. prea lung, naratiune slaba, editare proasta, niciun mesaj transmis.

Offtopic. Legat de player, mi se pare gresita ideea ca linkul din bara sa duca catre pagina de reward si asta din cauza faptului ca multi prefera sa se uite la clip pe siteul gazda si in momentul de fata la tine nu se poate intra pe el din player. Iar legat de pagina reward mi se pare mult prea simplist facuta, pare un text aruncat acolo sa fie. Tu daca ai intra pe asemenea pagina ai fi convins sa o promovezi?
 
ce vroiam eu sa iti zic e ca la buget de 1$ facebook nu are ce audienta sa iti creeze.
Repet: Inteleg ce spui si sutn de acord in mare dar ideea la topic este alta.
Nu discutam aici de rovideo, buget ci de felul cum trateaza facebook unele campanii in functie de ce promoveaza.
Am explicat mai sus, ca doua share au adus rezultate mult mai bine decat reclama in sine, care ar trebui sa apara in fata omului in feed.
Reclama a fost facuta pentru a starni reactii si nu atrage trafic.
Eu mereu fac teste sa vad care da mai bune rezultate.
Cum va explicati ca o reclama pe acelasi buget pe o nisa generala adica sanse mai slabe de reactie sa aiba un numar de vizionari ai reactii de cel putin 3 ori mai mare.
Aceste teste le puteti face si voi si nu are legatura cu bugetul ci la ce faci publicitate.
Acum sa ne gandim cum ar reactiona un #rezist daca ar vedea aceasta reclama, indiferent ca arata bine sau nu, pur si simplu ca-l face pe ciolos mincinos va intra sa vada despre ce este vorba, un comentariu unde sa ma injure, dar nimic de genul.
Acum intelegi la ce ma refer?
Offtopic. Legat de player, mi se pare gresita ideea ca linkul din bara sa duca catre pagina de reward
Stiu la ce te referi insa este inca in beta, sunt multe lucruri de rezolvat. Lucrez la el non stop si inca mai am de treaba.
 
Cunosc personal un #rezist ce a văzut clipul și nu a intrat să te înjure sau sa comenteze ceva
 
Cunosc personal un #rezist ce a văzut clipul și nu a intrat să te înjure sau sa comenteze ceva
Iti imaginezi ca topicul este ca studiu pentru ca toti sa ajungem la o concluzie, sa ne ajutam ca pe viitor sa puten profita la maxim de reclame si postari.
Sunt multi care profita de asta si fac foarte multi bani.
Plus sa aratam cat de **** sunt cei de la Facebook.
 
Iti imaginezi ca topicul este ca studiu pentru ca toti sa ajungem la o concluzie, sa ne ajutam ca pe viitor sa puten profita la maxim de reclame si postari.
Sunt multi care profita de asta si fac foarte multi bani.
Plus sa aratam cat de **** sunt cei de la Facebook.
Da și nu. In momentul in care prezinți clipul că pe ceva anti ciolos, implicit anticorupție, intri pe alt teritoriu. Pe care îl cunosc. Mai așteaptă și tu până la următorul an electoral. Atunci vine următoarea tura de banati pentru mesaje in privat. Las-o baltă @AlexH . Să ai sărbători fericite, tu și toți membrii acestui forum. Peace
 
Vezi... Deja o dam in alta treaba, desi am explicat mai sus.
Chiar nu putem trece peste aceste opinii personale si sa incercam sa facem bani asa cum o fac altii in stil mare??
 
Fara sa te superi, nu inteleg de ce il mai numesti studiu de caz cand ai deja o parere deja formata si ii contrazici pe toti ceilalti, chiar daca iti aduc argumente.

Parerea mea ramane asta:
- sustinatorii psd nu sunt pe internet
- ceilalti isi dau seama destul de repede despre ce e vorba si n-au de ce sa se uite la asa ceva
- videoul postat de tine nu are cum sa se viralizeze pentru ca: e prost montat, e prost narat, e lung si plictisitor
- vorbind strct de video asta, cine a rezistat sa se uite la mai multe de cateva secunde, chiar ar merita un premiu la cat de incoerent e facut
- bugetul si perioada sunt mai mult decat insuficente pentru a face A - B testinguri
 
Fara sa te superi, nu inteleg de ce il mai numesti studiu de caz cand ai deja o parere deja formata si ii contrazici pe toti ceilalti, chiar daca iti aduc argumente
Nu ma supăr.
Apoi e normal sa am o părere și sa o discutam nu?. Faptul ca ii contrazic pe cei care au răspuns mi se pare normal când nu se poate trece peste faptul ca nu este pro Cioloș.
Ideea la topic este alta și va asigur ca de nu puneam video pe tema politica răspunsul vostru era altul.


videoul postat de tine nu are cum sa se viralizeze pentru ca: e prost montat, e prost narat, e lung si plictisitor
Video nu îmi aparține, e făcut de echipa lui Cioloș, iar eu am adăugat în primul minut acele imagini. Video original îl găsești pe pagina celor de la plus însă ma întreb dacă mai spui acum ca e este făcut naspa.

Eu îți mulțumesc pentru răspuns și timpul acordat.
Curând voi face alt test (nu e primul pentru ca am mai făcut unul aici acum ceva timp) unde va arata, dovedesc ca reacția voastră va fi ala pentru simplul fapt ca nu este anti "opoziție".
 
Loading...
Back
Sus