Studiu de caz - cont romanesc pe Youtube

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
As vrea sa discutam putin despre un cont romanesc care are foarte multe vizualizari si abonati, in doar 1 an de la lansare, dar mie imi scapa ceva, cred... si raman cu intrebarea "De ce?"

Nu ma pricep prea bine la metodele de crestere a unui canal pe Youtube, sa imi dau seama ce a facut atat de bine proprietarul acestuia.

Cert e ca merita felicitat, si nu am nici o intentie in a-l judeca negativ, doar sunt curios cum a reusit sa ajunga la asemenea cifre.

Concret, niste date despre cont:
- Joined Feb 11, 2018
-
cele mai putine vizualizari la un video in jur de 400k si ceva, majoritatea au peste 1 mil. vizualizari
-
726,918 subscribers

Sa ajungi la cifrele astea intr-un an, mi se pare wow... chiar si pe engleza, dar mai ales pe Romania...

Contentul este in mare parte pe acelasi tipar, niste animatii destul de simpliste, plus vocea autorului in fundal care povesteste niste intamplari din viata lui, sa le zicem, amuzante.

Link: La povesti cu Jimmy

Asadar, ce parere aveti?
 
El mai are un canal Jimmy Hex sau ceva de genul in care si-a promovat la inceput canalul (a anuntat ca-si face canal de povesti). Ideea este ca a fost primul din Romania care a facut asa ceva si diferit, nu s-a filmat vorbind ci a facut un video animat (un fel de caricatura). Daca o sa cauti si in afara sunt canale mari la fel ca el. Norocul lui a fost ca s-a inspirat de la altii cu ideea si ca a fost primul din Romania.

Oricum omul face unele povesti foarte amuzante. Il felicit pentru ceea ce a reusit.
 
A avut un canal mai vechi unde s-a promovat. Are colaborari cu majoritatea youtuberilor din Romania de unde a adunat abonati. il urmaresc si eu si cred ca mai are cateva calitati. In povestile lui se cam potrivesc majoritatea tinerior. Foloseste un limbaj simplu inteles si de copii carora nu le place scoala ... si asta e tot ce conteaza in Romania. Stii vorba aia ca nimeni nu asculta manele dar manelele sunt zilnic in trending pe youtube asa ca asta e Romania!
 
Loading...
Back
Sus