Streeming pe server propriu

RemusFlorin

Active Member
Registered
Full Member
Salut !

Vreau să urc pe propriul server filme si am achiziționat pentru inceput un Virtual Dedicated Servers (VDS)
Configuratie
8 Physical Cores
AMD EPYC 7282 2.8 GHz
64 GB RAM
480 GB NVMe SSD
More storage available
1 Gbit/s Port

Astăzi i-am dat drumul doar pe un film... Si au intrat pe el in jur de 300 si a murit, mai exact se incarca foarte greu spre deloc.
Filmul e in rezolutie HD 720 de 1 gb
Ce mă sfătuiti ? Sa iau un server?
Mă gandesc sa nu facă la fel . Pe acest Dedicated Servers (VDS) am dat in jur de 140 euro cu taxe tva cu tot si cpanel
Ma gandeam la un server gen
2 x Intel Xeon E5 2630v4
2 x 10 x 2.20 GHz
256 GB REG ECC
1 Gbit/s Port

Deci in concluzie imi trebuie ceva care poate sa duca in jur de 5000 pe streaming, pentru ca mi s-a intamplat odata sa am in jur de 3500 odata LIVE pe site
Mă ajuta cu ceva acest server sau dau banii degeaba?
 
Astăzi i-am dat drumul doar pe un film... Si au intrat pe el in jur de 300 si a murit, mai exact se incarca foarte greu spre deloc.
mi se pare cam imposibila chestia asta...
poate fi configuratia facuta aiurea...
pentru servere cu content static nu ai nevoie decat de nginx, nimic altceva in plus, nu porcarii din cpanel, nimic.
 
Ultima editare:
am achiziționat pentru inceput
Cea mai proasta idee.
Cand faci asta nu exista pentru inceput, pentru ca dupa ce devine popular va fi o nebunie sa migrezi si poti pierde foarte mult sau chiar totul.

Cand alegi un server pentru asta trebuie sa te gandesti:
1. voi face conversie pe server?
Daca raspunsul este da, atunci ai nevoie de un cpu cu cat mai multe core si frecventa mare plus un 16gb ram si ssd.
2. am nevoie doar de storage
Atunci ai nevoie de urmatoarele:
- LAN cat mai bun si mai mare si pe FD neaparat. La vps sau orice alt timp de acest gen ai banda limitata, o imparti cu altii si de asta moare.
Acest server tine 500k play pe zi si are un lan de 500mbps FD si te poti duce pana la 1350mbps, cel putin asta maximul pana la care am ajuns eu si firma nu mi-a zis nimic. Luna asta pana acum am un consum de 230Tb.


- storage sa fie ssd sau sas ca e mai ieftin si cat mai mare, depinde si ce volum de filme ai.
Aceasta platforma a fost facuta special pentru a rula cu sute de mii de video si mult trafic KVS - Bienvenue sur le site Kernel Video Sharing

Nu merge pe vps/vds ci dedicat server direct. Incearca cel care ti-am dat mai sus.
Daca ai site de seriale si filme atunci pentru un load balance e bun sa cumperi doua unde unul va fi pentru seriale si altul pentru filme.

2 x Intel Xeon E5 2630v4
Nu ai nevoie de asa ceva pentru un server de storage.
Cum am spus:
Lan - foarte important
storage - ssd sau sas

O alta chestie daca cumperi servere de unde ti-am recomandat mai primesti si LAN privat de 10Gb unde serverele pot comunica privat intre ele fara sa afecteze banda publica.
 
Ultima editare:
Pentru 720p - 1500kbs cum face netu videourile ai nevoie de 25 de servere cu banda de 1gb fiecare, pentru trafficul ala, 5000 online. De asemenea ai nevoie de load balancer pentru ca daca un fisier are 300 views ti a omorat un server instant. Pretul unui server optim e 86$ la ovh.
 
Ultima editare:
Vad ca nimeni nu a adus vorba si de copyright. Dupa cum bine se vede in google cam bate vantul cand vine vorba de site-uri de filme, si asta de cateva luni, iar toate astea s-au intamplat din cauza copyright.

Daca pentru filmele pe care le urci nu ai drepturi de distribuire atunci nu prea ar fi ideal sa folosesti servere de la firme publice precum ovh, online sau hetzner. Ai nevoie de servere offshore care sunt in primul rand cam duble la pret, plus ai nevoie de un CDN bun care si asta sa fie offshore, pe urma ai nevoie de o configurare buna a serverelor, si o protectie si mai buna pe linkurile de streaming iar daca tragi linie la un sfarsit de luna acumuland toate cheltuielile numai din banda consumata, este posibil sa platesti mai mult decat produci.

Nu faceti comparatii cu netu sau alte site-uri de gen, in primul rand filmele urcate la ei nu sunt HD niciodata in viata lor si in al doilea rand monetizarea lor este agresiva nu pentru a face profituri masive, ci oentru a acoperi cheltuielile si a face si ceva profit, plus ca majoritatea care fac site-uri de genul netu au access la niste servere rusesti offshore la care noi nu prea avem access.

Daca ar fi fost asa simplu cei care au site-uri de filme mari nu se mai chinuiau sa tina filmele pe 50-100 de conturi gdrive si sa se chinuie sa ascunda playerul google.
 
Vad ca nimeni nu a adus vorba si de copyright. Dupa cum bine se vede in google cam bate vantul cand vine vorba de site-uri de filme, si asta de cateva luni, iar toate astea s-au intamplat din cauza copyright.

Daca pentru filmele pe care le urci nu ai drepturi de distribuire atunci nu prea ar fi ideal sa folosesti servere de la firme publice precum ovh, online sau hetzner. Ai nevoie de servere offshore care sunt in primul rand cam duble la pret, plus ai nevoie de un CDN bun care si asta sa fie offshore, pe urma ai nevoie de o configurare buna a serverelor, si o protectie si mai buna pe linkurile de streaming iar daca tragi linie la un sfarsit de luna acumuland toate cheltuielile numai din banda consumata, este posibil sa platesti mai mult decat produci.

Nu faceti comparatii cu netu sau alte site-uri de gen, in primul rand filmele urcate la ei nu sunt HD niciodata in viata lor si in al doilea rand monetizarea lor este agresiva nu pentru a face profituri masive, ci oentru a acoperi cheltuielile si a face si ceva profit, plus ca majoritatea care fac site-uri de genul netu au access la niste servere rusesti offshore la care noi nu prea avem access.

Daca ar fi fost asa simplu cei care au site-uri de filme mari nu se mai chinuiau sa tina filmele pe 50-100 de conturi gdrive si sa se chinuie sa ascunda playerul google.
Toti au servere de la ovh
Vad ca nimeni nu a adus vorba si de copyright. Dupa cum bine se vede in google cam bate vantul cand vine vorba de site-uri de filme, si asta de cateva luni, iar toate astea s-au intamplat din cauza copyright.

Daca pentru filmele pe care le urci nu ai drepturi de distribuire atunci nu prea ar fi ideal sa folosesti servere de la firme publice precum ovh, online sau hetzner. Ai nevoie de servere offshore care sunt in primul rand cam duble la pret, plus ai nevoie de un CDN bun care si asta sa fie offshore, pe urma ai nevoie de o configurare buna a serverelor, si o protectie si mai buna pe linkurile de streaming iar daca tragi linie la un sfarsit de luna acumuland toate cheltuielile numai din banda consumata, este posibil sa platesti mai mult decat produci.

Nu faceti comparatii cu netu sau alte site-uri de gen, in primul rand filmele urcate la ei nu sunt HD niciodata in viata lor si in al doilea rand monetizarea lor este agresiva nu pentru a face profituri masive, ci oentru a acoperi cheltuielile si a face si ceva profit, plus ca majoritatea care fac site-uri de genul netu au access la niste servere rusesti offshore la care noi nu prea avem access.

Daca ar fi fost asa simplu cei care au site-uri de filme mari nu se mai chinuiau sa tina filmele pe 50-100 de conturi gdrive si sa se chinuie sa ascunda playerul google.
Toti au servere de la ovh, nu are nimeni acces la nimic rusesc. E standard. Si monetizarea agresiva e din cauza ca sunt calici si vor profit mare, se scot o gramada de bani. Netu are servere de la leasaweb si ovh, streamtape la fel, doodstream la fel, playtube la fel. E standard, cel mai mic pret pentru cel mai bun server. 10tb storage + 1tb ssd + 1gb banda garantata. Nu ai nevoie de niciun cdn, poti folosi nginx mod sa faci din mp4 hls on the fly si nu dai direct acces in m3u8, sa ai traffic cretin de mare sa ti atinga vreodata un dmca serverul de storage. Problema e ca o sa iti afiseze ip urile si o sa devi tinta pentru toti, trebuie sa ai multe cunostinte inainte sa incepi ceva de genul, altfel dai faliment instant. Ca sa o gandesti in perspectiva daca tu iei 50$ pe zi din popuri pe site, fii sigur ca netu ia cel putin 300$ din site ul tau pe zi. Nu scot din burta suma asta, am acces la 2 siteuri mari de videohost. Nu merita sa faci videhost pentru site propriu pentru ca tu depinzi de google, daca la update te a sarit din pozitii o sa cam platesti din buzunar serverele, de asemenea ca sa platesti 86$ la ovh trebuie sa faci contract cu ei pe 2 ani, asa ca o sa fii nevoit sa platesti, altfel o sa iti bata pe la usa recuperatori. Repet, nu faceti contracte de mii de euro pe luna daca trafficul e din google, nu are rost, nu o sa puteti oferi niciodata calitate reala de 1080p si nimic special in plus, o sa fie doar o gramada de munca in plus.
 
Și cum pot face să activez această funcție?
dar misiunea ta e inutila pana nu faci ceva research despre servere, cdn, ffmpeg, conversii


mai exact se incarca foarte greu spre deloc.
asta inseamna ca banda ta nu e nelimitata asa cum scrie si iti sugerez sa incerci alt provider
 
Loading...
Back
Sus