SSL ajuta intradevar la index ?

Iurra838

你为什么要浪费时间翻译这个?
Registered
Full Member
Cum spune si titlul, daca ai SSL ajuta la index ? Am citit in mai multe locuri cum ca un ssl afecteaza pozitia in google, dar este ceva semnificativ ?
 
Unii spun ca da, altii ca nu. Doar google stie cum sta treaba.
Stiu multe site-uri fara ssl care stau foarte bine in google si site-uri cu ssl care nu urca. Pana la urma ssl este de aspect si in realitate conteaza ce munca depui la site.
 
SSL nu este doar de aspect, in ultima vreme chrome blocheaza majoritatea site-urilor care nu au SSL si au box-uri de cautare sau pagini cu box-uri de conectare si inregistrare, cel putin cele care sunt puse online in ultima luna. In final le va bloca pe toate.
 
SSL nu este doar de aspect, in ultima vreme chrome blocheaza majoritatea site-urilor care nu au SSL si au box-uri de cautare sau pagini cu box-uri de conectare si inregistrare, cel putin cele care sunt puse online in ultima luna. In final le va bloca pe toate.
Nu blochează dacă ai form de search pe site ci doar dacă ai form de login/sign-up. Momentan să fiu sincer nu am văzut site blocat și doar un warning în bara de sus de la url. Depinde acum și de domeniul de activitate. Pentru nișa divertisment de exemplu nu este neapărat nevoie de ssl.
 
Indexarea site-ului CU SLL este la fel de greoaie la inceput la fel ca fara SSL. Indexarea paginilor este la fel cu sau fara ssl.
Legat de rank nu am vazut vreo modificare in rank in primele 3 saptamani dupa activare ssl, pe nici un site la care am facut trecerea. Ori se ridica gradat in urmatoarele 6 luni (ce m-as mira), ori conteaza 1-2% max pentru rank.

Dar din moment ce cloudflare ofera gratuit protectie si ssl, nu stiu de ce nu ar folosii toti ssl. Exceptie facand cei care depind de anumite lucruri ce au http.
 
Din ce am citit mai demult, cand era 'febra' respectiv cu ssl si ranking, Google incepand cu 1 iulie o sa inceapa sa afiseze mesajul de not secure in browserul sau, si ca raspuns la intrebarea din topic, sincer parerea mea este ca aceasta piata ssl a fost la pamant si a fost doar o strategie de a reintegra ssl pe piata si totodata sa fie cunoscut pe o piata mai larga, din ce am vazut ssl nu a avut efect la nici un site..poate de la 1 iulie, cine stie. Totusi de ce mi-ar trebui Ssl daca eu am un blog? ssl este pentru site-uri care prelucreaza date personale, etc. nu il vad util la bloguri simple.
 
Loading...
Back
Sus