Spitale din Anglia atacate de hackeri?

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
Care aveti site-uri cu stiri dupa ce traduceti stirea asta https://www.theguardian.com/society...cross-england-hit-by-large-scale-cyber-attack ma anuntati si pe mine?
Si daca tot va informati sau deja sunteti informati, ce este wanacrypt0r-20 ransomware? Un virus care iti blocheaza datele din pc si nu le poti recupera decat daca platesti? Au mai fost la moda acum vreo 3-4 ani... Stiu ca la un moment dat imi aparuse si mie pe pc, parca o rezolvasem cu un clean instal...
 
Tocmai voiam sa scriu. Este pur si simplu incredibil si chiar injositor ca tot sistemul medical sa fie afectat de asa ceva.
In acest moment sunt 40 spitale care au intreg sistemul informatic infectat. Asta arata ca sistemul de securitate este la pamant, este praf, zero barat, etc.
Au doua variante:
1. plateste care este cea mai rapida si sigura
2. deconectare de la retea, delete all si reinstall, lucru care cere timp si date pierdute.

Exista si varianta 3 cu decodarea, dar si cu sistemul de la NSA le-ar trebui peste o luna de descripteze.
 
Din imaginea care circula se vede ca nu a fost atac dedicat la NHS ci unul random la o persoana care facea lucruri necurate la locul de munca. Dar tot arata cat de prost este sistemul de securitate a celor de la NHS.
hacknhc.png
 
Imaginea a fost folosita ca exemplu. Din icon nu se poate vedea si plus de asta nu se stie care a fost primul calculator, dar se stie spitalul.
Ma gandesc ca nu a fost un atac dedicat catre NHS pentru ca suma este mica.
Acum cateva episoade in serialul NCIS a fost prezentat un atac exact de genul acesta.
Te-ai gandit si la
Normal... ca da.... :D
Doar sunt alegerile peste o luna si sunt multe in joc.
 
Suma de bani ceruta pentru a debloca sistemul este de $300, doar $300.... tind sa cred ca cineva acasa a luat virusul si a venit la lucru si a conectat USBul/telefonul la PC. Iar pentru ca spitalele in UK inca folosesc Windows XP, nu este deloc ciudat ca sa infectat asa multe spitale.
 
Loading...
Back
Sus