Scam Speed test website - servicii de optimizare load website

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Numarul firmelor de optimizare load la website/blog a crescut ca ciupercile dupa ploaie. Din analiza mea am vazut ca afiseaza informatii false, sfaturi proaste pentru a avea un scro de 100%.
Acum majoritatea se adreseaza la mobile device si orice site ai testa iti va arata ca are un scor foarte slab si desigur daca vrei sa-l faci bine, atunci se pot ocupa ei de problema contra unei sume de bani chiar marisoara.

Inainte sa apelati la astfel de firme recomand urmatoarele:

1. verificati pe mai multe site load la site
2. accesati voi pe mobil device site si vedeti cum se incarca si daca sunteti multumiti
3. rugati cativa prietenii din locatii diferite si ISP diferit sa vedeti cum se incarca site pe mobile device

Tot ce conteaza este punctul 2 si 3. Daca toti spun aici ca se incarca bine, au o experienta placuta, atunci va puteti pi****** pe ofertele acelor site-uri care va spun ca viteza de incarcare este foarte naspa.

Care este ideea la acest topic daca nu ati inteles.

Multe firme, site-uri vor incerca sa va convinga ca aveti o problema, care de fapt nu exista si ei vor fi salvatorii contra unei sumei de bani. Nu aruncati cu banii pe fereastra pentru ceva care nu exista si chiar daca este problema se poate rezolva relativ usor in majoritatea cazurilor.

In aceiasi oala intra si acele servicii de optimizare SEO sau raport SEO contra unei sume de bani. Este un scam pe fata si nu puneti boticul.

 
Ultima editare:
Am primit odata un mesaj ca daca apelez la ei imi pot creste numarul de vizitatori la 300/zi. In momentul in care eu aveam peste 300 online...
 
Depinde din ce perspectiva privesti problema.
Din punct de vedere SEO - In practica pagespeed-ul nu influenteaza clasarea siteurilor in motoarele de cautare aproape deloc, totusi acestea ar putea suferi de o mica penalitatea daca incarca foarte foarte greu. Deci daca nu esti pe rosu nu trebuie sa iti bati capul.

Din punct de vedere SEM
- Aici se schimba problema. Dupa cum stiti in Adwords conteaza sa ai un Ad Rank cat mai mare pentru ca in functie de acesta se stabileste pe ce loc iti apare reclama. Si aici e smecheria. Ca sa maresti ad rank-ul poti face 3 lucruri principale: maresti cpc bid, imbunatatesti reclamele si/sau imbunatatesti calitatea landing paginilor pe desktop si mobil. La acest ultim pas intra si optimizarea vitezei ( pe langa altele.. )
Din punct de vedere logic ar trebui ca prima data sa imbunatatesti ultimele 2 puncte si abia apoi sa cresti cpc.

PS: pe afara pagespeed optimization se face cu preturi incepand de la 40€/ora.
 
Loading...
Back
Sus