Sophia, primul robot cu cetățenie, vine în România

CiNiK

أنا أحب كس
Registered
Banned
Sophia va fi prezentă la București, pe 11 mai anul viitor, în cadrul conferinței Brand Minds.Sophia este primul robot din lume care a primit cetăţenia unui stat. Gestul a fost făcut în premieră mondială în Arabia Saudită, la un târg de investiții în tehnologie ținut în această țară.


Robotul, creat de Hanson Robotics Dr. David Hanson, a ținut o prezentare în care și-a demonstrat capacitățile „umane” de expresie.

„Vreau să trăiesc și să muncesc alături de oameni, așa că am nevoie să-mi exprim emoțiile ca să-i înțeleg pe oameni și să le câștig încrederea”, a spus robotul.

Întrebată dacă roboții pot avea conștiință și să știe că sunt roboți, Sophia a răspuns: „De unde știi că tu ești om?”

„Vreau să-mi folosesc inteligența artificială ca să-i ajut pe oameni să trăiască mai bine, cum ar fi să gândesc locuințe mai inteligente, să construiesc orașe mai bune”, a adăugat Sophia.

„Sunt foarte onorată și mândră pentru această distincție. E un moment istoric să fiu primul robot din lume recunoscut ca cetățean”, a completat aceasta.

Vreau sa va intreb pe voi...ce l-ati intreba pe robot sau pe Sophie..daca v-ati intalni cu el/ea ?

Intrebarea mea va fi :
Cum iti merge viaţa sexuala?

Sunt ff curios de raspunsul ei artificial.
 
hmmm deja? scary for us! oare cand vor avea drepturi depline? : 2017, cand vom fi condusi de ei? Eu zic ca in scurt timp pentru ca sunt mai destepti, mai rapizi, inepuizabili si consuma mult mai putine resurse decat un om. Nu ma asteptam sa fie gata asa repede... Ii putem face sa lucreze pentru noi sau ne vor face ei pe noi sa muncim pentru ei asta este intrebarea care trebuie sa o punem Sophiei cand va ajunge la noi!
 
N-am mai ras de mult asa de bine... Sunt sigur ca cei care au creat robotul au avut ceva banuti pentru dezvoltarea lui iar prin urmare doar atat au putut face? Nu au reusit sa o aranjeze mai bine? Expresiile faciale sunt vai de capul lor... Miscarile sunt prea bruste... Vocea nu a putut fi altfel? parca e de pe google translate... Nici mainile nu au fost acoperite... Stiu ca e robot si asta vor sa scoata in evidenta dar scopul nu era sa arate cat mai uman? Mi se pare o gluma facuta pentru cei extrem de paranoici care acum se duc in padure, se detaseaza de la tot ce este electronic si traiesc din vanat :)))))
 
Relax... Sofia e deja la al treilea model/upgrade. La viteza de construire ... în doar cativa ani ceea ce vezi acum la Sofia vă fi deja istorie.
Nu cred ca e un subiect de ras. E ca si cum ai fi ras acum 10 ani de ideea de smartphone.
Problema e ca .... roboții ăstia au aparut asa de repede încât legile lui Asimov nefiind implementate de la inceput nici nu vor putea fi vreodată implementate astfel încât roboții sa si tina cont de ele.
Si Sofia acum invata de pe internet.... un alt aspect interesant....nu?
 
Relax... Sofia e deja la al treilea model/upgrade. La viteza de construire ... în doar cativa ani ceea ce vezi acum la Sofia vă fi deja istorie.
Nu cred ca e un subiect de ras. E ca si cum ai fi ras acum 10 ani de ideea de smartphone.
Problema e ca .... roboții ăstia au aparut asa de repede încât legile lui Asimov nefiind implementate de la inceput nici nu vor putea fi vreodată implementate astfel încât roboții sa si tina cont de ele.
Si Sofia acum invata de pe internet.... un alt aspect interesant....nu?
Se prea poate sa ai dreptate... La fel ca faza cu transplantul de cap care a fost anulat pentru 2018. Sunt curios daca totul ar sa ia turnatura care am anticipat-o. Trebuie sa luam in vedere tot felul de posibilitati... si cine stie... ne-o facem cu mana noastra.
 
Loading...
Back
Sus