[Solutie]Filme fara sune pe Xbox

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In ultima perioada multe filme descarcate de pe filelist nu au sune pe xbox sau conectate direct la tv.
Solutia pentru mine este asta:

1. descarca ffmpeg de aici
https://ffmpeg.zeranoe.com/builds/
2. dechide cmd si navigheaza in folderul ffmpeg/bin
3. ruleaza comanda de mai jos
Cod:
ffmpeg -i [B]d:/fisier catre video[/B] -vcodec libx264 -movflags +faststart -threads 0 -r 25 -g 50 -crf 22 -me_method hex -trellis 0 -bf 8 -acodec aac -strict -2 -ar 44100 -ab 128k [B]d:/nume fisier .mp4[/B]

In functie de configuratie la calculator converia poate dura intre 30 si 200% din timpul care-l are filmul.
Calitatea se poate modifica unde scrie CFR si cu cat este mai mica cu atat calitatea si marimea este mai marea.
Un film de 2 ore la mine il face in aproximativ 45 minute.
Daca doriti sa adaugi si subtitrare pe video rulati codul de mai jos.
Cod:
ffmpeg -i [B]D:/cale catre fisier video.mkv[/B] -vf subtitles=[B]D:/cale catre subtitrare.srt[/B] -vcodec libx264 -movflags +faststart -threads 0 -r 25 -g 50 -crf 22 -me_method hex -trellis 0 -bf 8 -acodec aac -strict -2 -ar 44100 -ab 128k D:/cale catre fisier video.mp4
 
Cod:
ffmpeg -i [B]D:/cale catre fisier video.mkv[/B] -vf subtitles=[B]D:/cale catre subtitrare.srt[/B] -vcodec libx264 -movflags +faststart -threads 0 -r 25 -g 50 -crf 22 -me_method hex -trellis 0 -bf 8 -acodec aac -strict -2 -ar 44100 -ab 128k D:/cale catre fisier video.mp4
Am următorul cod:
Cod:
ffmpeg -i D:\The.Walking.Dead.S08E01.mkv -vf subtitles=D:\1.srt -vcodec libx264 -movflags +faststart -threads 0 -r 25 -g 50 -crf 22 -me_method hex -trellis 0 -bf 8 -acodec aac -strict -2 -ar 44100 -ab 128k D:\output.mp4
și primesc următoarele erori. Unde greșesc?
Screenshot_2.png
 
Calea ar trebuie sa fie de genul:
La tine este asa: D:\The.Walking.Dead.S08E01.mkv
Ar trebui sa fie : D:/The-Walking-Dead-S08E01.mkv

D:\1.srt
D:/1.srt - presupun ca se afla in radacina baza de pe partia D nu?


Cel mai bine deschide in browser D: si copy link direct la fisier.
Daca exista puncte [.] (The.Walking.Dead.S08E01) trebuiesc eliminate si inlocuite cu linuta [-] sau sters tot spatiu.

Nu uita ca fisierul srt sa fie in utf 8 fara bom. Asta se face usor cu htmlnotpad++
 
Calea ar trebuie sa fie de genul:
La tine este asa: D:\The.Walking.Dead.S08E01.mkv
Ar trebui sa fie : D:/The-Walking-Dead-S08E01.mkv

D:\1.srt
D:/1.srt - presupun ca se afla in radacina baza de pe partia D nu?
Da, în rădacina D. Am modificat între timp și linia invers(aceeași eroare) și am copiat adresa din tab de sus. Video-ul este ok, am eroarea doar când pun subtitrare. Am modificat și numele filmului în 1.mkv și subtitrarea în 1.srt și la fel îmi face.
Subtitrarea e luată de pe subs și salvată în utf8 ( era în ansi dacă nu mă înșel). Poți face upload la o subtitrare folosită de tine și care a funcționat?
Poate e totuși ceva prin ale mele sau nu fac eu ceva bine
 
Fara suparare, dar intrebarea e de ce sa te complici atat de mult pt un video ? unless ai youtube v2 nu se merita timpul si resursele necesare sa hard-codezi suburi pe video/episoade ... pt ce ? sa vezi un film pe care il poti vedea oricum inainte sa faci toata nebunia asta ? NU INTELEG LOGICA !!!
 
Fara suparare, dar intrebarea e de ce sa te complici atat de mult pt un video ? unless ai youtube v2 nu se merita timpul si resursele necesare sa hard-codezi suburi pe video/episoade ... pt ce ? sa vezi un film pe care il poti vedea oricum inainte sa faci toata nebunia asta ? NU INTELEG LOGICA !!!
Dacă tv-ul e un pic mai vechi nu știe de unele formate sau nu le redă cum trebuie. Și atunci e necesară conversia într-un format standard .mp4 (din mkv in mp4 de exemplu). Una e să vezi un film pe laptop și alta pe un TV.
 
NU ca sa ma laud ... dar ...
Dacă tv-ul e un pic mai vechi nu știe de unele formate sau nu le redă cum trebuie. Și atunci e necesară conversia într-un format standard .mp4 (din mkv in mp4 de exemplu). Una e să vezi un film pe laptop și alta pe un TV.
e mai vechi, de acord ... cam nu stie formate ... una e sa vezi pe laptop si alta e sa pui CABLU HD in loc sate chinui ca ultimul om sa pui filmul pe tv .. pui pe laptop si conectezi hdul la TV si cu asta basta ... il vezi si onlie, adica nu tre sa astepti sa se encodeze sau alta kkturi ...
 

Atașamente

  • 23574252_1481324588602567_1902883019_n.jpg
    23574252_1481324588602567_1902883019_n.jpg
    54,2 KB · Vizualizări: 4
1. vad din imagine ca nu esti in folderul care trebuie
2. la fisierul sub il deschizi cu htmlnotepad ++ , click pe codare si apoi alegi utf8 fara bom si save
3. editeaza comanda aceasta cu atentie.
Cod:
ffmpeg -i :/folder/film.mkv -vf subtitles=D:/folder/subtitrare.srt -vcodec libx264 -movflags +faststart -threads 0 -r 25 -g 50 -crf 28 -me_method hex -trellis 0 -bf 8 -acodec aac -strict -2 -ar 44100 -ab 128k D:/folder/film.mp4

Atasat ai o subtitrare folosita de mine.
 

Atașamente

  • sub.zip
    91,8 KB · Vizualizări: 1
Loading...
Back
Sus