SMTP Error (451): Failed to add recipient "[email protected]" (Temporary local problem - please try later).

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
De cand am trecut pe VESTA, ma tot chinui cu o problema la email. Nu pot trimite si nu pot primi.
Am facut toate chestiile scrise pe alte servere, de nu mai stie nimeni ce ameteala e pe serverul ala :)


Eroarea pe care o primesc cand trimit este: SMTP Error (451): Failed to add recipient "[email protected]" (Temporary local problem - please try later).

TX
 
nu functioneaza mailul la vesta deja de multi ani. vesta e un proiect mort la care nu se mai lucreaza. iti sugerez sa incerci alt panou

daca esti obisnuit cu vesta, iti recomand hestia... e vesta 2.0 si e inca viu

*also, iti recomand aapanel
 
Ultima editare:
Si eu am aceeasi problema doar ca nu stiu de la ce exact. Nu pot trimite mail-uri prin nici un fel de plugin de Contact. Am testat cu un plugin de Email Test Sender si nu trimite. Panel CWP. Domeniul este trecut prin Cloudflare, stie cineva care poate sa fie problema?
 
mda ... recent am inceput sa primesc mail-uri goale atat ca si continut cat si ca subiect trimise de la adresa de e-mail @ si atat ... :)
Cred ca voi sunteti :cool::cool::cool:

Ma gandesc sa nu fie ceva de facut update... pe undeva ... recent a facut doar la php_curl dar ... a fost update de php si nu ar trebui sa aibe legatura insa, daca presupun ca tu prin exprimarea :
prin nici un fel de plugin de Contact
folosesti de fapt niste formulare ce folosesc php ... so ... cauta sa vezi de update-uri php, daca ai acces.
De asemenea poti verifica dintr-un mediu de test daca iti functioneaza acele plugin-uri.

Ca si abordare, eu ma gandesc ca atata timp cat ceva a functionat inseamna ce ceva s-a schimbat in structura folosita, in cazul tau in versiunea de php folosita.
Daca ai acces sa faci update-ri iti recomand sa le faci.
O alta varianta ar fi ca fisierele plugin-ului sa fi fost alterate, ori prin vreun update fata de versiunea care functiona ori de vreun atac ...
Daca ai acces la fisiere ... poti verifica data la care au fost ele modificate. Daca sunt modificate cu o data mai inainte de momentul aparitiei problemei, atunci nu iti ramane decat prima varianta... cea cu schimbari la structura PHP-ului folosit...

De asemenea, tu vorbesti de variante ce panou de control ... si poate fi si asta :)
 

Aici link catre cele doua tutoriale.
Dacă doriți alt panel recomandat cwp, insa setările tot trebuie sa le faceți cum scrie in tutorial de mai sus.
 
*Update: Am reusit sa trimit mail si sa primesc dupa ce am facut downgrade la exim

Cod:
wget https://ca1.dynanode.net/exim-4.93-3.el7.x86_64.rpm
rpm -Uvh --oldpackage exim-4.93-3.el7.x86_64.rpm

Problema pe care o am acum e ca mail-urile pe care le trimit, se duc in SPAM :|
 
*Update: Am reusit sa trimit mail si sa primesc dupa ce am facut downgrade la exim

Cod:
wget https://ca1.dynanode.net/exim-4.93-3.el7.x86_64.rpm
rpm -Uvh --oldpackage exim-4.93-3.el7.x86_64.rpm

Problema pe care o am acum e ca mail-urile pe care le trimit, se duc in SPAM :|
De regula mesajele ajung in spam datorita unui scor, unui motiv.
Unde anume ajung in SPAM ?
La gmail ? La yahoo ?
Acolo ai si motivele ...
Daca e un domeniu nou, astia mari le baga automat in SPAM, si trebuiesc marcate ca mesaje de incredere de catre fiecare destinatar. Pe masura ce trece timpul si mai multi marcheaza ca de incredere mesajele problema dispare de la sine.
Totusi, verifica motivele din spate.
Iti recomand Network Tools: DNS,IP,Email sa verifice probleme ce pot fi pe domeniu/IP ...
Acolo se vor afisa niste rezultate pe care e bine sa le urmaresti spre corectare ...
 
Loading...
Back
Sus