Smartwatch China

Mariux

Member
Registered
Full Member
Salutare , vreau sa imi comand un produs (un smartwatch http://www.dealsmachine.com/best_285054.html ) de pe un site din China , problema este ca nu stiu cat o sa platesc vama tva si ,ce trebui sa fac sa evit vama implicit tva si ce acte mai imi trebui ca sa pot ridica coletul prin posta.
Am vazut ca pe site (http://www.dealsmachine.com/best_285054.html ) la ei zic ceva de cadou dar nustiu la ce dreaq se refera.
Va multumesc si raman recunoscator pentru orice sfat pe care il voi primi.
 
1. site la care te referi nu am auzit de el.
2. eu cumpar doar de pe aliexpress.com si garantat gasesti un pret mai bun, plus aproape toate au transport gratuit.
3. daca alegi dhl, ups, ems sau allte sistem de livrare de sistem rapid cu siguranta vei plati ceva in plus, chiar daca pe site scrie livrare gratuita.
4. alege mereu la livrare posta normal, chiar daca dureaza 1-2 saptamani mai mult, esti sigur cand ajungi acasa nu vei platit nimic in plus.
5. eu am cumparat de pe aliexpress.com si am ridicat colete din romania, spania si uk. cand am ales posta normala, nu am platit nimic in plus fata de pretul platit pe site.
6. ca act iti trebuie buletin, pasaport pentru romania sau spania, pentru uk doar permisiul de conducere.
7. gift/cadou/samples - inseamna ca vanzatorul markeaza produsul ca gift/cadou/samples pentru ca tu, cat si el sa nu plateasca taxe in plus.


Acestea sunt cateva produse Smartwatch Phone Android de pe site de mai sus, cu livrare gratuita in romania.

Pe orice site de gen inainte de a comanda trimite un mesaj la vanzator cu toate intrebarile care le ai si apoi comanda.

In mod normal nu ar trebui sa platesti nimic in plus fata de pretul platit pe site. Iar la posta mergi cu buletinul pentru a ridica coletul.

Sa imi spui daca mai ai intrebari.
 
Si eu tot de pe aliexpres fac cumpărăturile, sunt cei mai de incredere.
Referitor la taxe, conform legislației românești, pentru produsul achiziționat până la 15 euro nu se percepe taxe. Pentru produsele ce depășesc 15 euro se plătește TVA, acum cota este de 20%. Pentru produsele de peste 150 de euro se plătește TVA și taxe vamale conform legislației. Când mergi la poștă trebuie să ai comanda listată de pe internet și evident bani, dacă ai de plătit taxe.
 
Multumesc mult pt raspunsuri, de pe Aliexpres am mai comandat (nimicuri pana in 20$ carduri de memorie bla bla) si au venit acasa prin posta in plic.
Ultima data am comandat o geaca si a trebuit sa ma duc la oficiul postal 6 (timpuri noi) duduia de acolo mai mi_a cerut ceva dar eram in timpul serviciului ma grabeam si nu am fost atent , noroc ca am putut sa imi iau coletul.
Multumesc inca o data pt sfaturi.
 
Daca faci plata prin paypal, si iti recomand, in mod normal in cam fix 2 saptamani ajunge coletul la posta cam din orice tara. Daca s-au facut 3 saptamani si nu a ajuns, ai grija sa ceri la paypal banii inapoi.
Au o chestie de 30zile, apoi la revedere daca ti-a dat teapa.
La fel eu folosesc ali, dar si ebay. La multe chestii, am luat de pe ebay acelasi lucru la pret mai mic (bineinteles de la vanzatori de incredere).
 
Daca faci plata prin paypal
Pe aliexpres a fost scos paypal, dar toate produsele sunt in sistem escrow, adica vanzatorul nu primeste banii pana tu nu confirmi ca ai primit coletul si totul este ok. Procesul de refund dureaza cam 7-10.
In romania, spania, uk, coletul ajunge in 21-30 de cand este pus la posta, in general sunt 21 zile.
Inainte sa faceti panarama, cand comandati la fiecare produs spune timpul de procesare a comenzii. In unele cazuri poate dura chiar si 10 zile, in functie de stoc si numarul de comenzi.
Pentru orice problema inainte de toate contactati vanzatorul si cereti explicatii. Va asigur ca nimeni nu vrea un feedback negativ si vor face tot ce este posibil sa evite asta.
am luat de pe ebay acelasi lucru la pret mai mic
Pe ebay nu cumpar pentru ca nu am incredere. Prea multi tepari si daca te uiti pe forumuri externe vei vedea cum se cumpara feedback pe ebay ca apoi sa poata da teapa.
Dar nu intelegeti ca nu recomand, ci doar sa aveti grija.

Referitor la taxe, conform legislației românești, pentru produsul achiziționat până la 15 euro nu se percepe taxe.

E ciudat, pentru ca orice produs care e pus ca gift/cadou/samples este scutit de taxe. Ultima comanda cu livrare in romania a fost anul trecut pentru mama mea, care a ridicat coletul cu buletinul si nu a platit nimic in plus. Valorea la colet a fost de 220$

Un alt truc este sa nu comandati pe o singura comanda 100 produse, ci mai degraba 10 comenzi a cate 10 produse.
 
Loading...
Back
Sus