Site ingreunat si picat, erori de server

Adrian Adrian

Active Member
Registered
Full Member
Salutare! Detin un website pe server dedicat cu configuratie buna, insa am probleme cu site-ul si dashboardul, ba crapa cu error 522 in cloudflare, ba incarca mega greu, mentionez ca am dns-uri la ei. Eu zic ca site-ul este bine optimizat. Am trimis mesaj catre support-ul de la namecheap si am primit urmatorul mail. Ce pot face? Va multumesc!
 

Atașamente

  • ssssss.png
    ssssss.png
    46,1 KB · Vizualizări: 41
socket-ul php-fpm este limitat la un numar de children, dupa cum zice si eroarea.
sa zicem ca ai php 8.

ai acces root sftp/ssh;

te duci in /etc/php/8.0/fpm/pool.d/www.conf sau ii dai nano din cmd.
cauti variabila "pm" si o modifici in "ondemand" daca nu e deja.
cauti variabila "pm.max_children" si o modifici într-un numar mai mare, care sa fie cumva in functie de resurse, in cazul tau as baga 999 sau ceva gen. apoi dai restart la php-fpm... service php8.0-fpm reload
daca nu esti root, pui sudo la fiecare comanda mentionata mai sus.
daca cumva e picat, scade din acei 999 si da iar restart, caci nu ai resurse destule
vezi sa nu ai ; inaintea la variabilele pe care ti le am zis, daca ai, stergi ;.
* eu iti recomand sa folosesti ondemand daca nu ai prea mult trafic, si chiar daca ai, recomand ondemand + ceva cache pe server (nu php).
* path-urile pot varia in functie de configuratie; per total... le gasesti cumva.

eu folosesc ondemand + nginx static cache de multi ani si nu am nicio problema la un numar decent de trafic.



daca chiar nu reusesti, astept datele la server in privat
 
Ultima editare:
socket-ul php-fpm este limitat la un numar de children, dupa cum zice si eroarea.
sa zicem ca ai php 8.

ai acces root sftp/ssh;

te duci in /etc/php/8.0/fpm/pool.d/www.conf sau ii dai nano din cmd.
cauti variabila "pm" si o modifici in "ondemand" daca nu e deja.
cauti variabila "pm.max_children" si o modifici într-un numar mai mare, care sa fie cumva in functie de resurse, in cazul tau as baga 999 sau ceva gen. apoi dai restart la php-fpm... service php8.0-fpm reload
daca nu esti root, pui sudo la fiecare comanda mentionata mai sus.
daca cumva e picat, scade din acei 999 si da iar restart, caci nu ai resurse destule
vezi sa nu ai ; inaintea la variabilele pe care ti le am zis, daca ai, stergi ;.
* eu iti recomand sa folosesti ondemand daca nu ai prea mult trafic, si chiar daca ai, recomand ondemand + ceva cache pe server (nu php).
* path-urile pot varia in functie de configuratie; per total... le gasesti cumva.

eu folosesc ondemand + nginx static cache de multi ani si nu am nicio problema la un numar decent de trafic.



daca chiar nu reusesti, astept datele la server in privat
Multumesc mult pentru raspuns!
 
Problema este ca pot fi si 1000 simultan online, care dau refresh la pagina asteptand continut nou. Pentru asa ceva ce se poate face sa nu mai crape? :)
 
Am trecut pe LSAPI pentru ca depasea limitele PHP-FPM, NGINX CachingActive, Rocket WP cu minify pe CSS si Javascript activate, Dns-uri si SSL strict de la Cloudflare. Serverul este un dedicat Xeon E3 v3 8GB DDR3 1TB HDD SATA cu ip Shared.
daca ai nginx cache e imposibil sa nu-ti duca 1k... doar sa nu fie corect setat sau sa nu fie pentru paginile html*php eventual...

* limitele php-fpm se maresc, ti-am zis...
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus