Site de stiri online - Noua moda in Romania

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Timp de cativa ani a fost la moda site de filme, unde oricine cu acces la internet isi facea un site de filme online. Inainte de asta toata lumea ifi facea site de muzica online, unde puteai asculta si descarca muzica preferata. Vremea la acele site-uri a apus sa spun asa, mai sunt si acum dar nu ca inainte.

De aproape un an de zile noua moda este ca fiecare sa isi faca un site de stiri online unde in proportie de 95% articolele sunt copiate de pe alte site-uri. Chiar astazi ma uitam pe facebook la un articol care dupa postarea pe cateva grupuri la nici o ora a aparut pe cel putin 20 de site-uri.

Nu conteaza daca stirea este reala sau nu, conteaza sa aduca trafic si ce este mai grav (in opinia mea) este ca lumea crede toate aceste stiri. Nu mai spun ca sunt cateva site-uri special facute pentru a manipula lumea si a distrage atentia de la probleme si evenimentele reale care ar trebuie sa ne intereseze.

Cei care au un site de stiri online recomand sa vada serialul The NewsRoom pentru a vedea cum se fac stirile si in acelasi timp ne arata ca pentru a avea un site de succes pe aceasta nisa nu trebuie mereu sa postezi stiri verificate sau reale.

Asa cum spuneam nimeni nu verifica stirea daca este reala, nici macar marile site-uri de stiri nu fac asta. Vezi exemplu antena 1 cand a publicat acel material cu Baieti din Londra care fac caterinca, sau marea avocata blonda care se misa pe eminescu. Au prezentat totul ca senzational cand totul a fost o farsa.

Sau la alegeri 2014 cand antena 3 a prezentat un video cu alegerile din diaspora in care arata ca salile erau goale si spuneau ca sunt din Londra. Totul a fost o manipulare iar clipul era filmat in Liverpool in care apar si eu din greseala.

Acum ceva timp circula pe facebook un petitie care sa oblige martile posturi TV sa opreasca emisiuni ca La Maruta, Un Show Pacatos sau Acces Direct. Dragii mei daca vreti sa oprim astfel de emisiuni, incetati sa va uitati la ele.

Acum intrebarea mea este.
Ai sta si verifica, investiga, analiza cel putin 24 de ore o stire inainte de a o publica pe site, sau pur si simplu o publici asa cum iti vine?

Se merita timpul pierdut?
Crezi ca lumea va aprecia efortul tau sau pur si simplu vor ceva acolo scris, indiferent daca este real sau nu?

Oare care va fi urmatoare moda in materie de site-uri online?
 
Poate nu a fost cea mai buna idee sa mentionezi ca apari in video... caci, pe net, nu stii cum te gasesc "pretenasii"...
 
Poate nu a fost cea mai buna idee sa mentionezi ca apari in video
O parte din cei prezenti aici stiu ca primesc amenintari zi de zi. Daca incep sa ma ascund de pe acum le dau satisfactie.
Mai bine sa le usurez munca la acesti prietenasi.
Multumesc de atentionare. :D :p
 
Loading...
Back
Sus