Site de filme online pe extensie .ro

Topy

Active Member
Registered
Full Member
Salut. Am cumparat un domeniu .ro special pentru filme online care are un Domain Authority foarte bun(40) si as vrea sa fac ceva cu el. In primul rand ma intereseaza sa vad cum rankeaza :)... ce-mi recomandati?

As fi dispus si sa-l bag la vanzare daca pretul oferit este unul bun cu toate ca stiu ca va ranka destul de bine si va aduce traffic mare.

Pareri/sugestii?

Multumesc anticipat!
 
Ca la orice depinde se tine cat de bun esti sa-l găsești pe cel care vrea asa ceva pentru a scoate un pret bun.
Eu pe toti care'i cunosc nu fac site de filme pe extensia .ro.
Cred ca pe termen lung vei scoate mai bine din el daca are aceasta autoritat.
 
Da are o autoritate foarte mare si e in crestere :)


+ Ca pot sa-l duc si mai sus ca mai am site-uri care-l pot creste, cred ca-l pot duce undeva pana la 50.
 
Salut. Am cumparat un domeniu .ro special pentru filme online care are un Domain Authority foarte bun(40) si as vrea sa fac ceva cu el. In primul rand ma intereseaza sa vad cum rankeaza :)... ce-mi recomandati?

As fi dispus si sa-l bag la vanzare daca pretul oferit este unul bun cu toate ca stiu ca va ranka destul de bine si va aduce traffic mare.

Pareri/sugestii?

Multumesc anticipat!
E greu să-l vinzi, lumea se ferește de .ro după incidentele din trecut..
În schimb poți face site gen cinemagia de reviews și să vinzi backlink/advertoriale pe el dar posibil volumul de muncă să fie mult mai mare decât câștigul..
 
E greu să-l vinzi, lumea se ferește de .ro după incidentele din trecut..
În schimb poți face site gen cinemagia de reviews și să vinzi backlink/advertoriale pe el dar posibil volumul de muncă să fie mult mai mare decât câștigul..
Exact la asta ma gandeam acum :) ... sa vind advertoriale/bannere si sa-l folosesc gen reviews.
Citisem pe net despre incidentele cu .ro dar ma gandesc totusi ca daca postez un referal catre alta pagina ( nu .ro ) de unde poate vedea filmul, cred ca nu as avea probleme. Mai ales ca libera navigare nu ar trebui sa fie blocata, right?
 
Exact la asta ma gandeam acum :) ... sa vind advertoriale/bannere si sa-l folosesc gen reviews.
Citisem pe net despre incidentele cu .ro dar ma gandesc totusi ca daca postez un referal catre alta pagina ( nu .ro ) de unde poate vedea filmul, cred ca nu as avea probleme. Mai ales ca libera navigare nu ar trebui sa fie blocata, right?
Conform legii și de pui link cu "vezi filmul aici" nu e ok deoarece facilitezi și promovezi materiale fără drepturi de autor. Deci ori că pui embed, ori ca îi trimiți în altă parte tot la aceeași incidență intră :)
Depinde de proiect acum, dacă ajungi la trafic mare posibil să ai probleme pentru acel ”Vezi filmul aici” .
 
Facilitez si promovez materiale da dar fara drepturi de autor nu exista asa ceva. Adica eu cel putin nu am auzit... adica cel putin legea cu dreptul de autor se intelege altfel si nu cred in cazul acesta ( adica eu pun link catre alt site - care se presupune ca nu este al meu si tot eu sa fiu tras la raspundere, no way ).

Ma intreb site-ul cool-tv.ro cum de nu a fost inchis? si traffic are ... nu poti spune ca nu :) La el nu se aplica drepturile de autor? Aici da... cred ca ar putea sa se aplice. Tu ce zici? (P.S: @Naruto9 nu vreau sa ma intelegi gresit, nu ma cert cu tine doar incerc sa inteleg situatia asta si posibil acest subiect sa fie destul de interesant ptr altii ).
 
Noi discutam aici despre ce a fost pana acum, experiența noastră si eventuale riscuri.
@Naruto9 are dreptate insa stim cu totii ce se aplica la mine nu înseamnă ca se va aplica si la tine.
Spre exemplu in germania acum daca accesezi sau descarci de pe torent primesti automat acasa amenda minima de 1000€ care trebuie sa o plătești.

La final tu decizi ce vei face.
Asa cum am spus mai sus, eu nu as face pe extensia .ro ceva de gen.
 
Facilitez si promovez materiale da dar fara drepturi de autor nu exista asa ceva. Adica eu cel putin nu am auzit... adica cel putin legea cu dreptul de autor se intelege altfel si nu cred in cazul acesta ( adica eu pun link catre alt site - care se presupune ca nu este al meu si tot eu sa fiu tras la raspundere, no way ).

Ma intreb site-ul cool-tv.ro cum de nu a fost inchis? si traffic are ... nu poti spune ca nu :) La el nu se aplica drepturile de autor? Aici da... cred ca ar putea sa se aplice. Tu ce zici? (P.S: @Naruto9 nu vreau sa ma intelegi gresit, nu ma cert cu tine doar incerc sa inteleg situatia asta si posibil acest subiect sa fie destul de interesant ptr altii ).
Eu ți-am spus conform legii. În caz de ceva neprevăzut un judecător o să-ți aplice sentința și nu o să țină cont că ”eu trimiteam spre alt site”. Nici embedul nu e al meu și cu toate astea 990.ro a fost închis (caz concret, domeniu suspendat de rotld în baza unui mandat judecătoresc) și nu aveau materiale proprii hostate (doar embeduri). Și filelist face piraterie masivă dar din ce am înțeles au om influent în spate :)

Cum am zis, eu ți-am relatat ce e stipulat în lege. Acum bineînțeles că-s variabile, posibil să nu ai probleme niciodată. Dar treaba cu site-ul x nu a pățit nimic nu funcționează aici. Poți să ai ghinion să te nimerească fix pe tine. Știu caz concret când cineva cu trafic de 4k/zi și embed a primit înștiințare să se prezinte la judecătoria din județul lui pentru lămuriri(bla bla).

Și da, sunt site-uri pe ro destule. Incidentul are câțiva ani și majoritatea cred că au uitat cum își inchideau site-urile de frică. Dar ca orice ciclu, după o perioadă sunt șanse mari să apară alt incident și tot așa :)

Eu personal nu m-aș risca cu site de filme/seriale pe RO. Dacă totuși te decizi încearcă măcar să înregistrezi domeniul la un register partener rotld cu date false. Dar nu e rentabil dacă e proiect serios pentru că și dacă nu ai avea tu personal probleme, ei pot închide oricând un domeniu .ro ce încalcă legea printr-o simplă cerere la rotld și practic pierzi toată munca/traficul etc
 
Eu personal nu m-aș risca cu site de filme/seriale pe RO.

Iti multumesc pentru timpul acordat acestor explicatii, eram curios de situatie... nu sunt inca convins ca voi avea probleme dar o sa merg pe alta varianta, educatie/review-uri, lista filme noi cu trailere ( de pe youtube ), comentarii despre filme etc.

Munca asta cred ca va fi apreciata mai mult de vizitatori si o sa merg pe google adsense ( din cate stiu Google Adsense acccepta site-urile gen cinemagia )... nu sunt sigur daca asta e solutia dar o sa le dau un email sa-i intreb sau eventual deschid un cont nou pe numele sotiei ca sa nu-mi inchida mie contul deja activ ( am 3 site-uri care sunt monetizate ).
 
Ai grija cu domeniul, eu nu ti-as recomanda din experienta proprie dar si din cate s-au intamplat. La inceput, sunt sanse mari sa nu ai probleme, deja cand ai trafic mare (mai ales daca o sa ajungi in top 3) o sa fii foarte vizat. S-au inchis o gramada de domenii, initial se spunea ca domeniile .ro (cum ar fi de exemplu serialepenet (cred ca asa se numea )) se inchid pentru ca ofera utilizatorilor continut pe baza abonamentelor. Acesta, impreuna cu turboplay aveau implementate aceasta chestie, insa cu 990 s-a demonstrat ca de fapt nu tiparul abonamentelor inchide siteurile, ci extensia in sine. In legatura cu cool-tv, nu ai de unde sa stii ce om cu influenta este in spate, sau ca nu se va inchide maine-poimaine, sau, cat de vizate sunt site-urile care ofera tv online fata de cele care ofera filme si seriale.
Din experienta proprie iti spun ca eu cu un "tovaras" am detinut in perioada aceea (2013-2015) unul dintre cele mai mari siteuri de filme online , cu extensia .ro , la care 3k de useri au semnat petitie sa revenim inapoi. Insa, el nu a mai vrut sa continuam din cauza a ceea ce se intamplase si acum nu stiu sigur inca daca regret sau nu decizia lui, poate acum eram plin de bani, poate in procese.. niciodata nu stii.
Acum, sfatul meu, ca si al celorlalti, e sa iti gasesti o echipa sa scrieti recenzii si sa monetizezi din bannere.
Multa bafta ! :)
 
nu ai de unde sa stii ce om cu influenta este in spate
Cum e openload sa aiba servere care apartin ministerului de telecomunicatii din Romania.
Cand dai whois pe ele iti arata Ministerul de telecomunicatii, asa arata cand am verificat eu ultima oara niste ip-uri de la serverele lor.
 
Cum e openload sa aiba servere care apartin ministerului de telecomunicatii din Romania.
Cand dai whois pe ele iti arata Ministerul de telecomunicatii, asa arata cand am verificat eu ultima oara niste ip-uri de la serverele lor.
Daca Openload e sub acoperire sparge toata nisa, cu totii folosesc Openload ca server
 
Loading...
Back
Sus