Simona Halep - Dece primeste atat presa negativa

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Simona Halep este numarul 1 mondial si te-ai astepta sa o laude toti, sa o duca chiar bine, sa fie o mare vedeta, dar din pacate este tocmai invers. Aceasta primeste foarte multa presa negativa in Romania, cand ar trebui sa fie mandra cu ea.
Imi poate explica cineva dece?
 
Hai sa facem un exercitiu de imagine si sa spunem ca Simona nu este romanca . Crezi ca ar primii aceleasi atacuri ? Sharapova a fost exclusa o perioada cat au discutat de ea ? Foarte putin 2 3 aparitii .. Multi romani care din pacate sunt formatori de opinie sunt invidiosi pe acest succes . Parerea mea este ca in oricare tara ar fi Simona Halep nu ar fi tocata ca aici ..
 
Pai in Romanai a primit hate deoarece a refuzat echipa nationala (Fed cup) de mai multe ori si a refuzat sa ne reprezinte la jocurile olimpice din brazilia din cauza virusului zika. Din toti sportivii, probabil 1 din 100 a mai facut asta atunci, majoritatea si-ar fi dat ani din viata pt. jocurile olimpice. Si a avut si o perioada cand pierdea des, toate astea s-au intamplat in mai putin de un an si era normal sa primeasca si pareri negative ... Plus ca a avut si perioade cand era infumurata, nici cu celalate romance din tenis nu era foarte buna prietena ...

P.S. Dar am citit undeva ca ar fi primit hate si pe afara, nu doar la noi ...
 
E totusi numarul 1 mondiala in puii mei, nu 100, nu 20, nu 10, ci UNU (1).
Alte jucatoare sunt mai infumurate si nu primesc atata presa negativa. Apoi pe alta parte o inteleg. Pai eu muncesc de rup la antrenamente, castig si voi va bateti sula de mine, vreti imagine pe spatele meu?
Las ca fac singur si ma .... pe voi.

Vad nuliteti invitate zilnic la Tv dar nu vad nicaieri sa fie invitata ea unde sa isi dea opinia despre orice.
 
Nu prea se mai "poarta" sa apara sportivii prin platouri cum se facea inainte. Decat la conferinte de presa oficiale ...

Daca e numarul 1 nu inseamna ca are imunitate. De multe ori si-a luat criticile pe buna dreptate.

Si Neagu la handbal a luat titlul de cea mai buna jucatoare din lume de multe ori si chiar e nr.1 la propriu, nu doar intr-un clasament. Adica Neagu in handbal e Serena sau Sharapova. Halep si Wozniaki au ajuns nr.1 fiind oportuniste, adevaratul lider mondial fiind Serena, dar a trebuit sa faca o pauza pt. ca a nascut.

In fine, ceea ce voiam sa zic e ca nu am auzit pe nimeni sa spuna nici macar 1 singur cuvant urat de Neagu, asta pt. ca ea chiar isi da viata pe teren cand joaca pt. Romania si pe bani mult mai putini ...
 
Daca e numarul 1 nu inseamna ca are imunitate. De multe ori si-a luat criticile pe buna dreptate.
Eu ma refer doar la cum este in tara noastra si in alte tari, care isi respecta valorile. Nu am vazut in Spania sau Uk sa isi trateze asa sportivii.
Halep si Wozniaki au ajuns nr.1 fiind oportuniste, adevaratul lider mondial fiind Serena, dar a trebuit sa faca o pauza pt. ca a nascut.
Vezi aici e problema mare., daca intelegi la ce ma refer.
 
Cred ca suntem atat de adanciti in mediocritate, incat cum scoate un roman capul, cum ii gasim nod in papura. Serena s-a retras, are si copil si varsta, este momentul altora sa incerce sa ocupe locul. Daca e Halep sau alta, ramane de vazut. Dar totusi fata asta are niste realizari remarcabile in domeniul ei, la nivel international. Cati dinre cei ce o critica au aceste realizari in domeniul lor?
 
Cati dinre cei ce o critica au aceste realizari in domeniul lor?
Asta voiam si eu sa spun, dar am asteptat sa o spuna altcineva.
Suntem cu totii niste imbecili, care nu cred ca merita putina faima si nu au nici un fel de respect de sine sau natie.
 
Haideti d-lor, ce e asa greu? Faceti paralele cu ceea ce va ocupati si voi - PROMOVARE.
Pentru a avea o presa pozitiva, e musai sa platesti, sa te promovezi. Altfel, tot ce se scrie pozitiv (gratuit si pe rezultate evidente) este acoperit de critici si de pareri negative (libertatea de opinie si exprimare).
Mai adaug doar faptul ca cei care vorbesc doar de rau (indiferent de cine si fara neaparat motive intemeiate) nu au facut in viata lor nimic interesant, spectaculos, iesit din tipare. Nu stiu ce inseamna sportul, competitia cu altii (mai buni, la fel sau mai slabi decat ei), nu duc nici-un proiect de la cap pana la coada, nu cunosc dezamagirea esecului si nici bucuria succesului pe munca adevarata, grea, zi de zi, ora de ora. Le lipseste cu desavarsire respectul pentru MUNCA si sunt plini de invidie fata de reusitele altora.
PS: Tenisul este un sport individual cu un consum fizic mare iar mental, si mai mare. Nu esti doar tu cu tine (gen atletism) esti tu cu tine plus adversarul, mingea, fileul, terenul, presiunea punctelor (un game se poate termina la a 4-a minge pusa in joc). Pe langa astea mai apare o "prelungire" a corpului in speta, RACHETA. Talentatii reusesc sa o manuiasca cum trebuie (gen Federer), apoi vin "Muncitorii" (gen Nadal) si abia apoi cei care au talent cat de cat dar nu reusesc sa munceasca si eficient sau suficient de mult. Simona se incadreaza mai mult in aceasta ultima categorie. Trebuie laudata macar ptr faptul ca e in TOP de ceva ani si a ramas cat de cat echilibrata in fata valurilor aduse de faima si bani (recte Bouchard care nu se mai regaseste deloc)
 
Nu consider că este urâtă de lume, chestia cu presa negativă este în orice domeniu, aduc mai mulți cititori accidentele decât o cauză caritabilă. M-am întâlnit cu Simona la începutul lunii, la Cluj, chestia e că este foarte adulată, lumea simplă se uita mai mult la ce face ea decât ce se joacă pe teren. Nu reușești să vorbești două-trei cuvinte că deja e înconjurată de admiratori, chiar dacă eram într-un loc mai privat, au apărut copii, parinți, nebunie. Deci e iubită de lume, evident sunt și invidioși, și printre jucătoare, dar e valabil în toate sporturile. Chiar dacă nu a jucat la FedCup a adunat lumea la antrenamente demonstrative, și a fost prezentă pe durata competiției.
 
Din pacate am intrat intr-o lume in care nimic nu este corect. Oameni care sunt corupti maxim sunt la putere si ne conduc. Toate pitipoancele sunt promovate la tv in locul oamenilor de valoare.
Simona Halep nu stiu cum este ea ca om in viata civila insa ca sa ajungi numarul 1 mondial trebuie sa fii foarte bun. Aici nu tine de influenta sau daca ai bani. Aici tine de calitatile lui de sportiv.
Din pacate unii oameni au calitati foarte bune sportive insa nu sunt atat de carismatici incat sa atraga majoritatea publicului . Un exemplu bun ar fi Hagi care a fost si va ramane in istorie pana in acest moment ca Cel Mai Bun Fotbalist Roman al tuturor timpurilor. S-a facut misto de el la la emisiunea in puii mei si la altele. Insa el a spus un lucru : Ar trebui sa ne faceti statuie!
Si are dreptate 1000%

Acelasi lucru as putea spuen si despre Simona Halep. Poate nu este ea o persoana carismatica , poate nu este ea atat de inteligenta incat sa atinga cat mai multe coarde sensibile ale majoritatii insa dupa parere mea :
Ar trebui sa ii facem statuie pentru ce a facut pentru Romania!
Insa este greu tare >> sa constientizam adevarul . ESTE NUMARUL 1 MONDIAL
Un numar care nu poate exista decat daca esti foarte bun, un numar care diferentiaza valoare a tuturor tenismenilor din lumea intreaga
NO COMMENT!
 
Ar trebui sa ii facem statuie pentru ce a facut pentru Romania!
Din punctul meu de vedere afirmatia ta e total gresita in privinta Simonei.
O mare parte din cei care o blameaza o fac tocmai din cauza faptului ca nu a jucat pentru Romania, ci a preferat castigul personal.

Asta cu statuia pentru sportivi e o chestie atat de invechita de nici nu are rost sa o mai discut.
De ce sa nu ii facem o statuie unui inginer? Unui gunoier? Oricarei meserii?
Un sportiv munceste pentru el, daca ajunge numarul 1 ajunge pentru el, daca castiga bani ii castiga pentru el. Intelegi?

Avem in tara atatea probleme care ar trebui rezolvat cu prioritate (scoli, spitale, drumuri etc etc) si noi avem probleme cu statuile.

PS: La fotbal Romania a fost pe locul 6 in clasamentul mondial, asta fara sa jucam la vreun turneu final in ultimii 10 ani. Daca intelegi ce vreau sa zic.
 
Din punctul meu de vedere afirmatia ta e total gresita in privinta Simonei.
O mare parte din cei care o blameaza o fac tocmai din cauza faptului ca nu a jucat pentru Romania, ci a preferat castigul personal.
Fiecare daruieste pentru tara sa atat cat il lasa inima. Atat a vrut ea sa daruiasca si eu ii multumesc, este deajuns. Ea este acum un ambasador al romaniei si toti iubitorii tenisului din lume au aflat ca exista o TARA ROMANIA undeva prin europa.
Datorita unui om cum este Nadia Comaneci , datorita unui om cum este Simona si altii multi romani nu ne este rusine cand suntem prin tari straine ca suntem romani.
Sunt unii care NU DARUIESC NIMIC , ba din contra spun despre ROMANI ca sunt prosti si analfabeti.

Un sportiv munceste pentru el, daca ajunge numarul 1 ajunge pentru el, daca castiga bani ii castiga pentru el. Intelegi?
Pai si ce vrei barbate sa iti dea tie bani? Nu este deajuns ca este AMBASADOR al ROMANIEI?
Tu stii ce inseamna 8 ore pe zi de antrenamente.
Am vazut barbati care se dadeau mari barbati si la un pariu a facut 30 de flotari si se plangea o saptamana de febra.
Cam asa ceva si tu iti place doar sa arunci cu piatra .
De ce sa nu ii facem o statuie unui inginer? Unui gunoier? Oricarei meserii?
Topicul este despre sportivi si in cazul dat este vorba despre Simona. Cine a spus ca nu ar trebui sa le facem statuie oamenilor valorosi romani? Cum ar fi un inginer sau ori care altceva? Am spus eu asa ceva?
Avem in tara atatea probleme care ar trebui rezolvat cu prioritate (scoli, spitale, drumuri etc etc) si noi avem probleme cu statuile.
Toate se pot face pe rand , insa daca noi nu respectam oamenii romani de valoare, de strazi si spitale nici nu se mai pune in discutie.

PS: La fotbal Romania a fost pe locul 6 in clasamentul mondial, asta fara sa jucam la vreun turneu final in ultimii 10 ani. Daca intelegi ce vreau sa zic.
Eu cred ca esti dezinformat total . Nu stiu de unde ai scos un loc 6 la fotbal in clasamentul mondial
Eu vad ca suntem pe locul 46 citeste aici http://www.prosport.ro/fotbal-inter...ecul-cu-polonia-si-victoria-cu-chile-16566895
ma gandesc ca este o sursa credibila.
Daca intelegi ce vreau sa zic.
Da am inteles totul . Succes!
 
datorita unui om cum este Simona si altii multi romani nu ne este rusine cand suntem prin tari straine ca suntem romani.
Mie unul nu mi-a fost rusine ca sunt roman, indiferent ca am fost in tara sau in strainatate. Si cum am fost vazut de straini nu a avut nimic de a face cu faptul ca a castigat sau nu simona halep la tenis. Cat despre faptul ca multi spun ca romanii sunt analfabeti (si eu o spun) este pentru ca, surpriza, chiar asa e. Daca a castigat simona la tenis s-au desteptat automat restul romanilor? Sau care e legatura?

Pai si ce vrei barbate sa iti dea tie bani? Nu este deajuns ca este AMBASADOR al ROMANIEI?
Tu stii ce inseamna 8 ore pe zi de antrenamente.
Topicul este despre sportivi si in cazul dat este vorba despre Simona. Cine a spus ca nu ar trebui sa le facem statuie oamenilor valorosi romani? Cum ar fi un inginer sau ori care altceva? Am spus eu asa ceva?
Toate se pot face pe rand , insa daca noi nu respectam oamenii romani de valoare, de strazi si spitale nici nu se mai pune in discutie.
Se pare ca nu intelegi o chestie. Pe mine personal nu ma intereseaza cat se antrenaza si cat castiga. Asta e jobul ei, ea a ales sa faca asta. Si face asta pentru ea, nu pentru mine sau pentru tine sau pentru oricine altcineva.
Cum cuantifici valoarea unui om? Mie de exemplu un doctor mi se pare mai valoros decat orice sportiv.

Eu cred ca esti dezinformat total . Nu stiu de unde ai scos un loc 6 la fotbal in clasamentul mondial
Eu vad ca suntem pe locul 46 citeste aici http://www.prosport.ro/fotbal-inter...ecul-cu-polonia-si-victoria-cu-chile-16566895
Am zis ca a fost, nu ca sunt acum. Si intradevar, am gresit. Am fost pe locul 7, nu pe 6, in iulie 2015. Link -> http://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/rank=253/index.html
Asta in conditiile in care din 2000 de cand a jucat sferturile de finala la campionatul european, romania a ratat de 4 ori calificarea la campionatul mondial, alte 2 ratari la campionatul european si de 2 ori nu am iesit din faza grupelor.
 
Cat despre faptul ca multi spun ca romanii sunt analfabeti (si eu o spun) este pentru ca, surpriza, chiar asa e. Daca a castigat simona la tenis s-au desteptat automat restul romanilor? Sau care e legatura?
Pentru ce ai spus aici esti demn de mila ?
Nu o sa mai continui discutia pentru ca iti dau nas si nu am sa iti ofer aceasta satisfactie, insa citeste cu atentie textul de mai jos:

Noi avem o nevoie de validare pentru ceea ce facem si ne simtim jenati daca nu suntem confirmati pentru actiunile noastre.

Exemplu : Gigel vrea sa-si faca un abonament la sala, dar prietenii lui ii spun despre cat de aroganti sunt oameni de acolo si cat de agresiv se poarta cu tine desi ei nu au calcat in veci pe acolo.

Aici, Gigel nu este validat si va tinde sa nu se duca la sala.
 
Pentru ce ai spus aici esti demn de mila ?
Pentru ca am o opinie diferita de tine?

Noi avem o nevoie de validare pentru ceea ce facem si ne simtim jenati daca nu suntem confirmati pentru actiunile noastre.
Exemplu : Gigel vrea sa-si faca un abonament la sala, dar prietenii lui ii spun despre cat de aroganti sunt oameni de acolo si cat de agresiv se poarta cu tine desi ei nu au calcat in veci pe acolo.
Aici, Gigel nu este validat si va tinde sa nu se duca la sala.

Cand zici noi la cine te referi mai exact? In numele cui vorbesti?
Uite, hai sa iti zic eu o chestie pe care o gasesti in cartile de psihologie. Cei care cauta validarea in altii sunt, in mare parte, cei care nu au reusit in plan personal. Astfel ei vad realizarile celor pe care ii idolatrizeaza ca si reusite proprii.
 
Loading...
Back
Sus