Sfaturi utile pentru canalele pe youtube.

Revin cu inca o metoda pentru a creste vizionarile si rank la video si canal. Poate chiar si numarul la subscribe.
Nu garantez ca va functiona pentru toti, dar daca acordati atentie la detalii e posibil sa aveti un boost destul de mare.

[HIDE-REPLY]
1. Cautati pe youtube clipuri bine pozitionate, care primesc mult trafic si comentarii.
2. descarcati clipul in calculator
3. acum il urcati pe contul vostru de youtube, dar modificati titlul, descrierea dar tagurile pot fi la fel. Modificati in asa fel incat sa fie cat de cat unic, dar sa nu difere foarte mult de cel original.
4. Daca doriti puteti adauga un link in descriere, in caz ca vrei sa primesti vizite.
5. Acum asteapta sa vezi cum creste clipul tau cat si veniturile.

[/HIDE-REPLY]

Cam asta e pontul de astazi.
 
La postul de mai inainte, unde era vorba de afisarea propriilor videoclipuri in sidebar sau la autoplay, eu folosesc un tag unic, va recomand sa folositi la fiecare videoclip acelasi tag, cum ar fi numele site-ului sau tagroforum123, pe care ar fi imposibil sa il foloseasca altcineva. Mie imi apar videoclipurile, chiar daca nu sunt corelate sau nu au titlu/descriere comuna. Desigur, cu part 1, part 2... e aproape garantat.
 
Va salut pe toti, e primul meu post in aceasta comunitate, incerc si eu sa pun pe picioare un nou proiect youtube si probabil o sa aduc in discutie cateva intrebari de baza care cred ca ii vor ajuta si pe altii in situatia mea.

La creearea contului de youtube are vreun efect asupra monetizarii setarea unei anumite tari aici https://www.youtube.com/advanced_settings ?

Intreb asta pentru ca din ce am aflat CPM este influentat de 3 factori majori:

1. Locatie - depinde 100% doar de sursa audientei?
2. Categoria video-urilor - vreun sfat/top in caz ca pot alege din mai multe categorii, care sunt reclamele cu un CPM mai mare?
3. Lungimea video-urilor - cu cat mai lungi cu atat mai bine, dar e o bariera peste care influenta CPM e minima?

De asemenea, daca e vreo alta setare importanta de care ar trebui sa stiu si poate influenta monetizarea, as aprecia sa impartasiti din experienta voastra.

Multumesc.
 
La creearea contului de youtube are vreun efect asupra monetizarii setarea unei anumite tari aici https://www.youtube.com/advanced_settings ?
Aici conteaza la verificarea contului. Daca pui UK si esti in romania nu vei putea verifica contul cu numaru de telefon pentru ca iti va cere numar de UK.

1. Locatie - depinde 100% doar de sursa audientei?
Da. Depinde de tara la utilizator care vede clipul tau. Vizite din Tari precum Tier1 iti vor aduce o valoare CPM mai mare decat tari din Tier4.
2. Categoria video-urilor - vreun sfat/top in caz ca pot alege din mai multe categorii, care sunt reclamele cu un CPM mai mare?
Pentru a afla categoria cu CPM mai mare trebuie sa faci putin research sa vezi ce este in trend in aceasta perioada. Anul in publicitate este impartit in trimestre. Cele mai profitabile sunt cele de vacanta si cel din decembrie. Mai multe info gasesti online.
Din trendul care il vad online, pot spune ca nisa Games in acest moment are un cpm mare. La fel servicii de seo, securitate, sisteme finaciare si altele.
3. Lungimea video-urilor - cu cat mai lungi cu atat mai bine, dar e o bariera peste care influenta CPM e minima?
Conform unor surse online se spune ca un video trebuie sa aiba minim 5 minute, recomandat fiind 10 min pentru a avea o reclama pre-roll la cpm mare. Poti prinde CPm chiar de 200$ pe aceasta nisa.
De asemenea, daca e vreo alta setare importanta de care ar trebui sa stiu si poate influenta monetizarea, as aprecia sa impartasiti din experienta voastra.

Setari speciale nu sunt. Trebuie sa tii cont ca titlu, descrierea, categoria si tag sa fie relevante, ca google sa stie cum sa indexeze clipul tau mai bine.
Plus acesta mai citeste si textul din pagina si identificarea dupa imaginile din clip pentru a afisa reclame relevante.

Sper sa iti fie de ajutor si daca mai ai intrebari, te rog posteaza mai jos.
 
Revin cu o chestie ciudata legata de monetizare (cu Freedom).

Unele video-uri le las nelistate pana finalizez partea de seo. Asadar, am decis sa nu le monetizez pana nu le fac publice ca poate le mai deschid sa mai urmaresc, sa mai modific ceva la ele si sa nu apara probleme cum ca as fi vrut intentionat sa vizualizez reclame.

Cu toate astea, am observat ca la un moment dat se monetizeaza automat. Am modificat inapoi pe "Track in all countries"... surpriza, a doua zi erau iar monetizate.

Mai mult decat atat, la cele publice si monetizate deja, nu aveam bifate "Non-skippable video ads" si nici "Long non-skippable video ads", si totusi a doua zi erau bifate toate.

Cumva cei de la Freedom imi tot seteaza automat monetizarea cu toate reclamele posibile sau care e cauza?
 
Cumva cei de la Freedom imi tot seteaza automat monetizarea cu toate reclamele posibile sau care e cauza?
Da fac acest lucru. Odata dat acces la contul youtube, freedom poate face acest lucru pentru a maxima veniturile.
Am explicat intr-un alt topic cred, ca un video nou urcat trebuie lasat pe privat sau nelistat timp de 15-30 min pentru a se seta reteaua de publicitate. Lucru foarte util pentru cei cu subscribe multi care imediat cand fac upload la un video primesc multe vizite la clip.
In mode normal youtube seteaza reteaua default si dureaza putin pana se actualizeaza. Toate acele venituri realizate pana s-a setat Freedom, se duc direct la youtube si nu la tine.
"Non-skippable video ads" si nici "Long non-skippable video ads"
Din acest tip de reclame se castiga cel mai mult. De asta e si recomandat sa le aveti activate.
 
Auto embed/backlink pentru youtube video.
Ee nevoie de mult timp sa faci embed la clipurile tale. Pentru asta exista un site (cu siguranta sunt mai multe) care iti posteaza clipul youtube pe 700 site-uri.
Nu merge chiar toate cele din 700 dar tot salveaza multa munca.
Cod:
http://masspings.com/youtube-video-backlink-generator
Cred ca va descurcati sa-l folositi.
1. Id la video, deci nu tot url
2. keyword folosit sau combinatine de keyword
3. alege cate backlink/embed sa faca
4. Start.
 
Revin cu o întrebare, cam la cât timp este bine să facem auto embed/backlink pentru a nu fi interpretate ca spam ?
 
Salut,cum credeti ca este mai bine pentru Ad-sense,cu cele 2 categorii delicate Contraceptie si Jocuri de noroc,sa le blochez sau sa le las active?Am inteles ca astea 2 categorii afecteara RPM-ul.
 
Scuza-ma daca am gresit topicul,n-am vrut sa mai fac un nou topic pentru o simpla intrebare si am vazut ca mai intrebase cineva tot aici despre Freedom.
Deci spui ca ar fi mai bine sa le las active pe amandoua?
 
Loading...
Back
Sus