Seteaza IP la domeniu cu port

In consola ruleaza asa cu user root:
hostname numedomeniu.com si enter
restart apache si nginx apoi accesare va functiona pe portul respectiv.
Daca nu merge trebuie deschis portul, dar daca functioneaza pe ip, va functiona si pe domeniu.
 
In consola ruleaza asa cu user root:
hostname numedomeniu.com si enter
restart apache si nginx apoi accesare va functiona pe portul respectiv.
Daca nu merge trebuie deschis portul, dar daca functioneaza pe ip, va functiona si pe domeniu.
Alex portul e deschis si functioneaza, dar voiam la accesarea domeniului sa fie direct pe port !
gen sa asgund ip:port cu nume. com
 
Ambele siteuri sunt pe acelasi ip/server?
 
acum ar trebui sa functioneze pe portul respectiv.
Pentru a functiona trebuie ca domeniul sa punteze pe ip la server si adaugat pe server sau panel daca folosesti.
Spre exemplu domeniu dat de tine nu functioneaza la accesare fara port, deci nu va functiona nici cu port adaugat.
Vad ca ip arata cloudflare
mobilelive.png
 
Pai nu ar trebui sa schimbe ceva ca e doar hostname.
Poti schimba in orice altceva hostname sau vezi daca sa schimbat ruland hostname
Acum depinde si ce doresti sa faci.
Nu prea as recomanda sa permiti rularea pe domeniu la porturi custom.
Mai poti rula gen:
1. adaugi subdomeniu s1 in panel si cloudflare
2. setezi hostname s1.domeniu.com
3. acum panel sau ce ai va rula pe s1.domeniu.com:port
 
Daca domeniul iti functioneaza in browser si portul respectiv iti functioneaza pe ip, dezactiveaza cloudflare si lasa-l sa functioneze doar ca dns server
 

Atașamente

  • 4A61E507-F669-42BE-B05E-0DF2ABEBE8C1.jpeg
    4A61E507-F669-42BE-B05E-0DF2ABEBE8C1.jpeg
    69,3 KB · Vizualizări: 8
Salut, as vrea sa setez un ip la un domeniu cu port fiind de forma 192.168.1.1:8080 (este un exemplu). In loc de name servere sa pun direct ip-ul, stie cineva cum ? doar ip-ul am gasit dar daca pun si portul imi da eroare , domeniul e cumparat de la namecheap !
Pentru radio (dns) ? m-ar interesa si pe mine ...
 
Acum am înțeles ce vrei sa faci. Din păcate nu se poate fără ca userul sa nu pună manual portul. Cel puțin nu am aceste cunoștințe. Poți seta domeniu sa nu apară ip în sursa însă nu cum vrei.
Alta soluție este cu iframe.
 
Nu se mai intelege om cu femeie :)) domeniul merge accesat la fel ca ip-ul !TV Online Romania @ MobilTv.Live daca accesezi aici e o pagina, daca intri http://207.180.233.100:2539 e alta pagina ! Eu vreau ca domeniu sa acceseze pagina cu portul
Mai poti vorbi cu providerul de hosting sa iti mai dea un IP ...
De asemenea, nu imi este clar... vrei sa pastrezi ambele site-uri?
Daca da, poti face o redirectionare in htaccess ma gandesc ... in htaccesul de la site-ul mama ( cel unde intra lumea pe nume mobiltv.live ) sa spui ca cererile normale sa ramana in root si cele mobiltv.live/live sa se duca spre cel cu portul ...
Daca nu ... si cum spui vrei doar a doua pagina cred ca e mult mai simplu insa tot la htaccess m-as uita :)
Stiu ca se poate asta insa nu am cum acum sa scriu metoda ... sunt mobil :)

poate te ajuta ideile:
.htaccess redirect to specific port
https://www.webmasterworld.com/apache/3264071.htm

Success! Sa ne spui si noua daca iti iese cu htaccess.

Ah ... sa nu uit ... regulile de htaccess sunt pentru apache...
Daca ai nginx sunt alte tipuri de fisiere...
 
Loading...
Back
Sus