Server dediciat - Avei grija pe mana cui le dati in administrare

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In toti acestia ani mi-au trecut destule servere prin mana si cred cand spun ca am vazut totul, se gaseste cate un server la un client sa imi dovedeasca contrariul.
Pe piata sunt foarte multi care spun ca stiu sa administreze, primit marea cu sarea dar in final te trezesti ca totul merge mai naspa daca o faceai chiar tu fara cunostinte si pe deasupra mai platesti si sume mari lunar pentru adminstrare.

Pe langa prosta configurare sau chiar deloc in unele cazuri cei care au acces la servere mai instaleaza si programe de minare, In ultimele 12 luni am vazut programe de minare instalate pe 7/10 servere.
Apoi cei care administreaza serverul il folosesc pentru propriile scripturi sau site-uri, iar tu platesti atat serverul cat si administrarea.

Un exemplu:
Un singur site pe dedicat cu 8 core si 50Gb Ram sa moara la un simplu update de wordpress.

O alta problema care am vazut e majoritatea serverelor este ca fiecare instaleaza orice doar din auzite fara sa se informeze daca are nevoie sau ii va ajuta site-ul. Daca eu folosesc Modulul X cu succes, asta nu inseamna ca va functiona si pentru tine sau ai nevoie.

Asa ca aveti grija pe mana cui dati serverul pentru ca e posibil sa duca de rapa toata munca voastra si nu cred ca doriti acest lucru.
 
Loading...
Back
Sus