Promotie Server dedicat 8 core si 8GB RAM 13 euro

Sfatul meu personal (personal!) este sa nu se invcesteasca pentru o perioada in criptomonezi. istoria a dovedit ca se va prabusi sistemul (cel putin pentru o perioada) ... Daca aia mare pica, si celelalte mai mici vor pica. Amintiti-va cat a stagnat BTC inainte sa creasca iar ... Cele mici nu au absolut nici o sansa momentan... Again, e doar parerea mea.
 
logarea pe userul root este dezactivata pe logarea ssh
pentru activare, ruleaza comanda su ( introdu parola actuala a userului de pe care esti logat ) pentru a primi permisiuni root, apoi editeaza linia PermitRootLogin without-password in PermitRootLogin yes din fisierul /etc/ssh/sshd_config cu nano sau vi.
dupa ce ai editat fisierul, restarteaza serviciul ssh cu comanda service ssh restart ( pentru debian/ubuntu ) sau service sshd restart ( pentru centos ) si reincearca logarea pe userul root
 
Vrea idee de ce oare nu ma pot conecta cu filezila? (sau tcomander)?
Connection attempt failed with "ECONNREFUSED - Connection refused by server".
 
Ultima editare:
Ultima editare:
Sentora. Unde ar trebui sa vad asta?
adauga asta dupa ip la server /?module=services unde iti arata daca este down sau up. Daca e cu verde atunci e bine, insa sunt sigur ca la tine e cu rosu.
Incearca sa rulezi comenzile de mai jos daca esti pe centos 7
systemctl start proftpd.service
systemctl enable proftpd.service
In caz ca nu merge, sterge si install clientul ftp
yum remove proftpd
yum clean all
yum -y install proftpd proftpd-utils
 
Mc alex. I-am dat un reinstal la server, ca nu imi place cand am probleme din prima :). Revin cu info dupa ce e up.
Degeaba dai reintall la os... am dat de 10 ori si intampin aceeasi problema. Am pus si CentOS 6... nu vrea...
Am instalat manual PROFTPD si spune clar:
No package proftpd available.
Error: Nothing to do
Am incercat tot ce e posibil si singura varianta e sa instalezi VSFTPD care iti deschide portul dar cand te conectezi sa vezi fisierele zice ca username si password sunt gresite. Am sa trimit ticket sa vad ce rezolv... poate o fi de la ei...
 
Problema rezolvata! Daca nu va merge port 21 FTP atunci faceti asa:
-Reinstalati OS-ul
-Va asigurati ca sunteti in root cu su root unde mai introduceti o data parola
-cd
-Datorita faptului ca Proftpd este in EPEL intainte de instalare sentora scrieti: yum install epel-release
-apoi instalati sentora normal
 
Ultima editare:
Problema rezolvata! Daca nu va merge port 21 FTP atunci faceti asa:
-Reinstalati OS-ul
-Va asigurati ca sunteti in root cu su root unde mai introduceti odata parola
-cd
-Datorita faptului ca Proftpd este in EPEL intainte de instalare sentora scrieti: yum install epel-release
-apoi instalati sentora normal
Reinstalat cu pasii de la @Sencuart. Problema Rezolvata. Multumesc
 
Loading...
Back
Sus