SEO Youtube

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Voi incepe o serie de postari pentru a va ajuta sa promovati mai bine clipurile pe youtube, care sa va genereze mai multi bani.

Ar fi indicat sa ne implicam toti mai multi pentru a vedea rezultate in timp real si analiza unde este a fost unde, unde trebuie sa mai lucram, etc.
Cand te apuci de youtube fie pentru a promova afacerea, fie pentru a genera venituri, trebuie sa tratezi totul serios si sa iti faci un plan pe termen lung, altfel nu vei avea succes prea mare si toata munca va fi degeaba.

1. Realizare Video.

Am vazut multi care au canale pe youtube ca nu acorda prea multa importanta la realizarea clipului. Un lucru foarte rau pentru ca toata munca ta de a aduce lumea sa iti vada clipul se duce de rapa daca acesta este prost realiza, plus de cate ori acel user va cauta un clip pe youtube si va vedea ca iti apartine nu va intra.

Am vazut o discutie acum cateva zile unde un tip care are canal pe youtube plateste intre 50 si 300$ pentru realizarea unui clip. Spune ca face acest lucru pentru ca nu se pricepe cele mai bine, de asta angajeaza oamenii sa-i puna ideea in aplicare. Iar veniturile nu se lasa asteptate, pentru ca un video chiar daca la costat 300$ in timp ii poate aduce de 10 ori mai mult,

Realizarea unui clip cere timp si ceva indemanare, pentru cei care nu detin asa ceva, poti folosi video editor de la youtube care iti permite sa faci un video alt tau din toate clipurile de pe youtube.

2. Imaginea resprezentativa

La fel nu toti acordati atentie mare la acest aspect dar care poate face diferenta intre reusita si esec. Niciodata nu lasa imaginea default setat de google la un video. Daca nu aveti programe pentru realizare de imaginii reprezentative custom, puteti folosi Meme generator sau chiar Paint din windows.
Imaginea trebuie sa fie una care atrage, relevanta cu clipul.

3. Titlu, descriere tag
Titlu
Keyword principal mereu trebuie sa fie primul si nu la mijloc sau la final si e recomandat sa contina maxim 5 cuvinte.
Descriere
Sa fie de minim 250 caractere si sa contina de 1-3 ori keyword princial. Aceasta trebuie sa fie relevanta cu clipul. In descriere mai puteti adauga link catre profilele voastre de social media (acestea se pot face o singura data iar apoi doar copy/paste).
La fel puteti adauga un scurt mesaj pentru cei care va vizioneaza clipul care sa contina numele la canal si link de subscribe, care sa fie trecut prin bit.ly
Cod:
Link direct subscribe:
https://www.youtube.com/c/userultau?sub_confirmation=1
Tag
Recomand sa nu faceti spam pentru ca in timp veti avea de suferit. Includeti keyword pricipale plus altele care doriti Tag nu mai sunt asa importante ca inainte dar o sa va explic intr-un alt episod.

Numele la fisier video.

Cati dintre voi ati dat importanta la numele unui clip salvat in calculator? Acest mic amanunt este foarte important si te ajjta sa urci mai bine in rezultate.
Nu salvati clipurile gen hfdbksdjfkdksjjff.mp4 ci ceva de genul cli-ul_meu_despre_animale_amuzante.mp4
Aici trebuie discutat si despre meta data dar o voi face in alt episod.
Am discutam despre realizarea unui clip si postarea lui pe youtube. In episodul urmator voi discuta cum putem ajunge in prima pagina google.
 
Din cele zise de tine cred ca am facut cateva. La unele clipuri am pus eu o imagine, la video i-am dat in pc numele de la titlu. Taguri pun cu cele din titlu + 2-3 pe langa ( eu ma gandesc ca tagurile ajuta la reclama, poate ma insel) descriere am pus doar titlu. Am sa incerc cele zise de tine sa vad cum e. Apropo , acuma am ajuns la tigara de atunci si am reusit sa citesc :) )
 
Sar putin peste program sa va spun despre experimentul de ieri.
Am rugat pe skype lumea sa intre pe live-ul meu de pe youtube sa vorbim pe chat.
@bari70 a fost cel care a discutat cel mai mult.

Discutand acolo, au intrat si altii in discutie si dupa 24 ore numarul de abonati a crescut cu 28, live-ul meu apare in recomandari la useri care nu sunt abonati la canal, share pe facebook a crescut, numarul de minute a crescut si acesta.

Vreau sa arat prin asta ca youtube iubeste angajamentul userilor si iti recomanda video la altii.
Am discutat de multe ori ca cea mai buna metoda de promovare este angajamentul userilor pe site sau canal. La inceput incepi cu prietenii ca apoi vor veni si altii.
 
Loading...
Back
Sus