SEO nu este complicat

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
O discuție interesanta pe extern de cateva zile unde a fost ridicată aceasta problema.

Mai multi specialiști, inclusiv cei de la google au spus ca SEO nu este complicat, fizica cuantica, ci la baza e foarte simplu.

In opinia lor vina aparține celor care vor sa vanda tot felul de servicii pe această nisa si face procesul foarte complicat.

Despre asta noi aici pe roforum am mai discutat si vazut multe exemple.

Cei de la google si nu numai au spus ceva de genul:

  1. Nu trebuie sa cumperi servicii de SEO
  2. Nu cumpara backlink
  3. Tot ce iti trebuie este conținut de calitate si tot ce este pe bani in aceasta nisa, le vei obține gratis.
  4. Nu face cantitate ci calitate

Voi ce părere aveți???
 
Mănâncă "turkish delight" intentionat băieții de la Google. Îți dau un singur exemplu cu backlinks. De bad seo au auzit? Se practică în mod barbar in alte zone, cum te aperi de așa ceva, fara ajutor de specialitate? E o mare vrajeala ce zic aia de la Google. Mă rog... discuția e lungă
 
O sa iti raspund cu un concurs de SEO din afara.
Un tip a rankat #2 pe un cuvant cu competitie relativ medie, cu un site in limba latina. Cum? Backlinks.
SEO Contest Exposes Weakness in Google's Algorithm - Search Engine Journal Aici este articolul.
Sa ne spuna betii de la Google care a fost continutul de calitate de acolo. Bine inteles, dupa ce a fost publicat acest articol, site-ul a fost penalizat..pe langa asta, in Romania, sunt extrem de putine cazuri cand cineva iti da link pentru ca ai continut bun. In cel mai bun caz ti-l pune nofollow.
Am facut SEO pe .com cativa ani, ce spune @Nidweb mai sus este total corect, se face spam. 90% din firme folosesec PBN (si la noi a inceput de ceva timp sa se poarte asta)
Parerea mea, pe viitor, pe google.ro, fara PBN nu o sa se mai faca mai nimic. Deja se investesc sume mari in SEO, care pot fi reduse cu retele private.
 
Algoritmul google are habar de chestii doar pe America. Pe europa e un algoritm de baza automat care nu stie ce e un continut de calitate fata de unul de rahat. Vedeti pe blackhat forum cu se face rank cu texte traduse auto din care nu se inteleg nimic. Este demonstrat!

Pe Europa faci rank cu spam si backlinkuri doar. Doar pe America stau lucrurile altfel.
 
Ridici orice site cu , continut de calitate si fara linkuri .
Problema este ca dupa 15-20k acolo ramai daca nu bagi linkuri .
Si a doua mare problema este ca imediat ce dau de tine ca faci ceva deosebit fata de ei , incep sa te atace din toate partile si in scurt timp te dau jos .(clone , siteuri facute noi cu linkuri spre tine , etc )
In plus daca un site cu linkuri din belsug il ridici in doua trei luni la unul fara o faci dupa 6 .
 
Loading...
Back
Sus