[SEO]Conteaza extensia la domeniu? Raspunsul este DAAAA

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cred ca sunt cateva topicuri pe roforum legat de acest subiect. In general raspunsul la intrebarea ''Conteaza extensia la domeniu?'' este nu, pentru ca tot ce conteaza este munca care o depui si continutul unic.

Ei bine din teste realitatea este alta si DA, conteaza extensia la un domeniu.
In acest topic ma vorbesc din experienta proprie cat si cea a unor apropriati care au facut acelasi test.

De doua luni ma chinui sa urc un domeniu pe extensia .world insa fara prea mare succes. Backlink de calitate, unul singur pe domeniu, PA minim de 20 la fiecare backlink, continut unic dar se mentine undeva la 10-30 vizite pe zi. Singurul lucru care am reusit la este sa ridic DA care este de 21 si PA care este de 26.

Apoi am cumparat acum 2 zile un domeniu pe extensia .org si fara sa-l adaug nicaieri, a fost indexat de google la o ora de cand a fost live, iar la trafic deja il depaseste pe cel cu .world.
Acelasi experiment am facut cu extensia .xyz care nu urca nici daca il ameninti cu moartea.

Am vazut ca unele extensii urca foarte bine si chiar usor, pe cand unele orice ai face nu vor deloc.
Asa ca pe viitor cand cumparati un domeniu alegeti cu grija extensia pentru ca poate face diferenta dintre succes si esec.
 
nu am avut si nu am deloc incredere in extenstiile astea aparute in ultimii ani .studio , .world, .actor si asa mai departe. raman la clasicele .com, .net, .org, .info
 
nu am avut si nu am deloc incredere in extenstiile astea aparute in ultimii ani .studio , .world
Na... uni mai fac teste, incearca marea cu degetul... asa cum sunt eu. :D
Plus uneori sunt la oferta si ca impingatoare pot fi bune.
 
Sincer sunt de aceasi parere , am incercat diferite extensii noi si nu am ajuns nicaieri cu ele , am revenit pe com .
Unele urca , insa unele sunt pur si simplu doar extensii fara succes .
EX am gdn de trei ani si nu am reusit sa trec de 400 de uncii cu backlinuri cumparate , text unic , etc .
Webcam a mers ok la inceput , acum nu mai vrea deloc .
 
Un alt lucru care este gresit in opinia mea si majoritatea pierd este cand cumpara un domeniu.
Se stie ca google ofera un boost la domeniile noi cumparate. Ce fac multi este ca le cumpara si apoi le lasa asa o perioada, uneori si o luna, care duce la epuizarea acelui boost oferit de google.
Recomandarea mea este sa pui ceva pe acel domeniu imediat ce ai cumparat si sa nu`l lasi gol, fara nimic o perioada lunga.
Se poate pregati din timp un index.html optimizat pe o nisa care poate fi urcat imediat dupa ce domeniul este cumparat. Metode sunt, doar puse in aplicare.
 
Loading...
Back
Sus