SEO 2015 .

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
SEO 2015 .

Am deschis acest topic in speranta ca ne putem ajuta unii pe altii fara ascunzisuri si ocolisuri spunand din experienta proprie cum a ajuns sa avem rezultate pe 2014 si 2015 .
In primul rand rog sa posteze doar cei care au avut progrese si succes folosind o anumita metoda si nu pe banuieli sau ca r fi bine facut asa ceva si totodata doresc daca se poate sa tineti cont de faptul ca dorim metode legale si nu blackhat sau alte prostii .
Am sa incep eu si sper sa mai fie si altii care spun cate ceva la acest topic :
De mai bine de doi ani experimentez pe doua bloguri de-ale mele unul de filme si unul de pareri personale cu poze diferite metode care au ajutat intr-un fel sau altul .
Insa de un an si ceva am cautat sa ma axez doar pe continut unicat si texte de peste 300 de cuvinte .
Cuvant cheie in titlu si care se regaseste si in text de cel mult 3 ori si inca alte trei sau patru cuvinte cheie care se gasesc in text odata .
Am cautat ca fotografiile adaugate sa aibe cuvant cheie si descriere intotdeauna si am postat zilnic pe g + , facebook si celelalte site de socializare care au un impact mai mare .
Rezlutatul nu a venit imediat dar luna de luna s-a adaugat si acum dupa un an de zile am doua bloguri spun eu destul de stabile cu un trafic de 40k unici pe zi .
Nu am cumparat link de nicaieri am mai adaugat cateva comentarii pe bloguri cu PA si DA foarte mare dar nu multe , in mare daca e sa spun am fost rasplatita banuiesc pentru continut si pentru faptul ca am postat zilnic .
Sper sa va fie de ajutor si voua si daca aveti si alte rezultate prin alte metode si doriti sa le impartasiti sunteti bineveniti , pentru ca eu zic ca de asta ne-am adunat aici sa ne fim de ajutor unul celuilalt si sa invatam lucruri noi .
O seara buna tuturor .
 
Ai cam spus tot ce era de spus:
  • Continut de calitate
  • Postari frecvente
  • Promovare in social media
Ar mai fi:
  • Interactiune la postari (comment, like, share, tweet, +, etc)
  • Link-uri inserate in continut de calitate
  • Lista de abonati (ajuta foarte mult)
 
Desi multi folosesc sistemul link exchange sau cumpara link pe alte site, eu nu ma folosesc de asta.
Singurele metode care le folosesc sunt:
1. continut - nu prea conteaza daca e unic sau nu. Pe un site nou la care lucrez tot continutul este copiat (desigur cu link catre sursa) si in 24 ore eram cu 75 link indexate in google. Domeniul la fel nou, doar 2 zile.
2. share pe retelele sociale. Am explicat si in alte topicuri unde se poate face share
3. google plus aduce un boost foarte mare la site
4. in romania twitter nu e asa folosit si este gresit. Poate aduce mii de vizite pe zi daca e folosit cu cap.
5. subscribe - lumea nu prea da importanta la asta si este rau de tot. Sa zicem ca intr-o zi google te declaseaza din varii motive. Daca ai multi subscribe nici nu te intereseaza pentru ca traficul se va mentine.
Plus vei stii mereu ca ai un trafic sigur si conversia la reclame ori produse afisate pe site cresc considerabil.
Sa spune ca scriu despre Varza si am 1000 subscribe, toti interesati de Varza. Acestia vor citi cu interes toate articolele mele, vor da clic pe reclame sau link relevante cu Varza.
Asa veniturile mele cresc.
6. Nu faceti bloguri generale pentru ca este greu de promovat si mai greu de mentinut. Mai bine 10 bloguri pe o nisa specifica fiecare care vor ajunge sus mult mai repede. Nu mai spun daca puneti link intre cele 10 bloguri te va ajuta mai mult decat 200 link in alta parte.
7. desi multi spun ca tema nu influenteaza indexare si revenirea usrilor, sa stiti ca nu este asa. Aceasta influenteaza foarte mult. Am scris despre asta pe forum.
8. Formatul la articol conteaza la fel foarte mult.
Departajati textul din articol prin spatii intre paragrafe pentru ca userul sa poata citi mai bine. Daca este totul ingramadit, scris mic, font ciudat, userul va pleca imediat.

Alte data viitoare. :D
 
Asteptam si alte pareri pentru ca doar asa o sa reusim sa invatam si ma bucur ca ati dat cerere acestui topic si ca va implicati .
In plus sunt ferm convinsa ca este ceva de care cu totii sunteti interesati , asa ca nu mai stati pe ganduri daca ati folosit ceva si a fost de ajutor va asteptam sa ne spuneti si noua .
 
Din experienta propie:
Depinde de nisa pe care o acoperi
Tara pe care o reprezinti cu site-ul sau blogul.
Am observat ca difera putin algoritmii in anumite tari , in special cele din TIER 1.
Practic social media este baza (g+)
Continutul nu conteaza (original sau nu)
Original prezita un avantaj doar din cateva puncte de vedere: daca ai continut original pe o nisa mai putin populata nu stiu cat te ajuta. Chiar daca este continut copiat google tot va gasi un loc si pentru tine.

Si chiar m-am saturat de google a pus monopol peste tot....din pacate avem nevoie de el.
 
A testat cineva cat de bune sunt link-urile nofollow? Aveti vreun articol pe prima pagina in Google doar cu link-uri nofollow? Am gasit niste link-uri cu autoritate mare, pana acum am unul pe PR5 DA100 PA66 TF32 CF39, dar e nofollow, si a fost nevoie de ceva munca pentru a-l obtine, vreau sa stiu daca nu pierd timpul aiurea.
 
Buna seara, mai ajuta inscrierea in directoare a unui website ? inscrierea sa se faca manual . Va multumesc
 
Buna seara, mai ajuta inscrierea in directoare a unui website ? inscrierea sa se faca manual . Va multumesc
Mai bine aloci timp la altceva decat sa le pui in directoare.
1. nu ai garantia ca vor fi aprobate
2. timp foarte lung pentru eventuale rezultate
3. munca multa
4. rezultate aproape de zero
5. ce a spus @PhoeniXman

sunte cateva topicuri scrise de mine pe forum care te pot ajuta sa aduci bakclink de calitate.
 
Va multumesc frumos pt răspunsurile date !!!! Am un site de seriale online adaug zilnic 7-8 seriale + descriere 350+ postez pe google+ zilnic am site-ul de 1 luna si 2 sapt am undeva la 600+ sesiuni ... Ce sa fac sa mai cresc traficul ? Va multumesc
 
Am inteles am sa ma uit peste ele iti multumesc frumos ce parere ai despre traficul ce il am dupa 1 luna ? Pana acum ?
 
Am inteles am sa ma uit peste ele iti multumesc frumos ce parere ai despre traficul ce il am dupa 1 luna ? Pana acum ?
Daca este natural, atunci e ok.
NU pot spune ca este super ok, dar merge pentru o luna jumate. Depinde unde vei ajunge peste 3 luni. :p
 
Da este natural !!!! Nu am de ce sa ma păcăleasc singur ...am DA 1 ...:))) sper sa reusesc la mai mult ... Am alexa rank la 2 milioane ... De la 8 scad zilnic .. Multumesc Alex pt sfaturi si ajutorul acordat
 
Iti recomand sa citesti si acest topic:
http://www.roforum.net/threads/vrea...ndire-gresita-la-peste-95-din-webmasteri.733/

Pentru a ridica DA si PA la site iti recomand sa citesti aceste topicuri.
http://www.roforum.net/posts/1575/
http://www.roforum.net/threads/cum-poti-ridica-autoritatea-la-domeniu.274/

La fel si acesta daca faci schimb de link oric cumperi link pe alte site-uri.
http://www.roforum.net/posts/1008/

Si bonus o lista de comunitati online din romania
http://www.roforum.net/posts/528/
 
Daca postez pe pagina google+ si pe comunitati este vreo problema?
 
Daca postez pe pagina google+ si pe comunitati este vreo problema?
Amm explicat in fiecare topic cum se face, ce trebuie facut, etc.
Iti recomand sa citesti cu atentie si nu doar spicuit, ca nu vei intelege mare lucru.
Poate parea multa Lectura dar trebuie si e nevoie sa citesti tot.
 
Continutul este foarte important! Am scris articolul "cele mai bune aparate de aer conditionat" pentru un client si fara share, like sau link exchange am obtinut 80 vizite/zi (in sezon) doar pe cautari top AC, cel mai bun... iar articolul a urcat pe locul 1-2 pe mai multe cautari de acest fel..
Continutul e cheia! Stiu ca la aceleasi rezultate ajungeam si daca scriam 80 articole mai slabe dar dura mult mai mult.
 
Loading...
Back
Sus