Se plateste impozit pentru veniturile Adsense ?

Daca nu o faci , este posibil sa iti dovedeasca veniturile si sa platesti retroactiv + penalitati + o mica cercetare pentru evaziune !
 
Daca nu o faci , este posibil sa iti dovedeasca veniturile si sa platesti retroactiv + penalitati + o mica cercetare pentru evaziune !
De asta imi este mie teama, mai ales ca sumele primite lunar trec de 1k euro.

totusi se spune clar: "Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal si nu fac obiectul creditului fiscal extern."
 
Ultima editare:
De asta imi este mie teama, mai ales ca sumele primite lunar trec de 1k euro.

totusi se spune clar: "Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal si nu fac obiectul creditului fiscal extern."
daca ii declari o sa platesti 10% din suma ,si posibil si cas si cass ...deci o sa iti dai la greu din bani... cass o sa fie 10% de la 1ian 2018 se mareste de la 5.5% la 10% si cas era 10-26 % parca
 
Ultima editare:
Daca veniturile sunt maricele exista posibilitatea sa ai probleme pe viitor. Ar fi bine sa te duci la ANAF si sa ceri niste consultari ( lamuriri ) despre cum sa declari sumele incasate.
Normal orice venit realizat in strainatate trebuie declarat si impozitat ( ai si anumite beneficii : credite, pensie, asigurare, etc ).
 
ajungi sa dai 47% la stat din suma,cel putin asa este la cei cu carte de munca, dau 35% contributii si dau si 16% impozit.... muncesti sa dai aproape jumatate din bani astora....asta e romania....
De asta imi este mie teama, mai ales ca sumele primite lunar trec de 1k euro.

totusi se spune clar: "Veniturile din activitati dependente desfasurate in strainatate si platite de un angajator nerezident nu sunt impozabile in Romania, potrivit prevederilor Codului fiscal si nu fac obiectul creditului fiscal extern."
nu se aplica acestor venituri din reclame, se refera la persoanele ce sunt salariate asta inseamna activitati dependete... bani din strainatate d
Daca veniturile sunt maricele exista posibilitatea sa ai probleme pe viitor. Ar fi bine sa te duci la ANAF si sa ceri niste consultari ( lamuriri ) despre cum sa declari sumele incasate.
Normal orice venit realizat in strainatate trebuie declarat si impozitat ( ai si anumite beneficii : credite, pensie, asigurare, etc ).

da si sa dai 50% din bani astora nu?si ce ti ofera?mizerie de spitale si nimic in plus?
Daca veniturile sunt maricele exista posibilitatea sa ai probleme pe viitor. Ar fi bine sa te duci la ANAF si sa ceri niste consultari ( lamuriri ) despre cum sa declari sumele incasate.
Normal orice venit realizat in strainatate trebuie declarat si impozitat ( ai si anumite beneficii : credite, pensie, asigurare, etc ).



ar fi ok daca ar cere doar cei 10% care scad de la 16% in 1ian..dar ei probabil vor si sanatate si pensi..ceea ce nu e normal...
 
Stiu ca se puteau cere platile prin WesternUnion, este o metoda prin care poti sa jonglezi impozitele...

#gabriel55 ai perfecta dreptate dar din pacate nu avem ce sa-i facem :(
 
Ultima editare:
Stiu la un moment se puteau cere platile prin WesternUnion, este o metoda prin care poti sa jonglezi impozitele...

#gabriel55 ai perfecta dreptate dar din pacate nu avem ce sa-i facem :(
Iti convine sa le dai pensi 26 la.suta si sanatate 10 la suta din bani daca sa zicem ar fi sa se ceara pt astfel de venituri?si mai sa dai si 10impozit pe.langa astea.
 
@Luca89 a întrebat dacă se plătește impozit ori nu, dacă este bine să-l plătești este alta poveste, așa că vă rog să răspundeți la subiect.

Da in mod normal is venituri din strainatate si se declara pe declaratia 201 venituri din strainatate >activitati independente>alte venituri.de la 1ian 2018 scade procentu de la 16 la suta la 10 la suta..deci va fi mai convenabil pt cei ce doresc sa declare.dar nu stiu sigur daca se pune si cas ,cass ..
 
Da in mod normal is venituri din strainatate si se declara pe declaratia 201 venituri din strainatate >activitati independente>alte venituri.de la 1ian 2018 scade procentu de la 16 la suta la 10 la suta..deci va fi mai convenabil pt cei ce doresc sa declare.dar nu stiu sigur daca se pune si cas ,cass ..

Bine punctat. daca e 10% nu e problema. mai ales daca acei 10% se aplica si pe anul precedent eu avand de gand sa platesc in 2018 pt 2017.
Marea problema eset de cas ,cass ..este clar ca mai nimeni nu vrea sa le plateasca.
Sunt mai greu de identificat platile prin WU ? din cate am inteles fiscu stie orce tranzactie bancara.
 
Bine punctat. daca e 10% nu e problema. mai ales daca acei 10% se aplica si pe anul precedent eu avand de gand sa platesc in 2018 pt 2017.
Marea problema eset de cas ,cass ..este clar ca mai nimeni nu vrea sa le plateasca.
Sunt mai greu de identificat platile prin WU ? din cate am inteles fiscu stie orce tranzactie bancara.

da procentul de 10% se va aplica de la 1ianuarie si nu conteaza anu declararii ,se va aplica pt declaratia ce o faci atunci,de acord cu tine,nimanui nu-i convine sa dea CAS SI CASS SI pentru ce? pt spitalele din romania care stim cum sunt?o platesti sa nu o folosesti si sa te duci la privat din cauza la ce se intampla in spitalele din romania? oricum chiar daca iti pune chestiile astea,am inteles ca se modifica si astea adica cass si cas,se platesc la nivelul salariului minim sau mediu brut pe economie pentru cei cu venituri din activitaTi independente,nu se mai platesc pe venitul total ce il declari...si asta e ceva benefic.acum sa vedem ce fac astia de la guvern...
 
Bine punctat. daca e 10% nu e problema. mai ales daca acei 10% se aplica si pe anul precedent eu avand de gand sa platesc in 2018 pt 2017.
Marea problema eset de cas ,cass ..este clar ca mai nimeni nu vrea sa le plateasca.
Sunt mai greu de identificat platile prin WU ? din cate am inteles fiscu stie orce tranzactie bancara.

fiscul doar la cerere primeste rulajele,in rest nu primeste tranzactiile ce se fac zilnic , se transmite de catre banci ,doar sumele mari zilnice, cine deschide si inchide cont..chestii destea..nu tranzactiile
 
Folosesc de ani de zile Adsense si nu am platit niciodata si nici nu am de gand sa platesc vreun impozit,nu castig sume ''astronomice'' cu adsense undeva intre 170 si 300 max lunar dar sunt buni si aia pe ''langa restul''.De retras iti recomand western union ca metoda de plata cat despre impozit ramane sa decizi tu daca vrei sa il platesti sau nu.Eu te sfatuiesc sa nu platesti,tu faci cum vrei,ramane la aprecierea ta. b.jpg
 
Poate ma aflu intreaba, poate nu. Am totusi o curiozitate daca tot dezvoltam subiectul asta aici. Eu de meserie sunt navigator, platile le iau din statele de unde am contractul, ceea ce inseamna ca in acel stat se platesc impozite pe salariul primit de mine. In situatia mea va garantez 100% ca nu trebuie sa platesc nici un impozit la stat pe banii pe care-i castig afara. Chiar a fost un scandal acum cativa ani cand au vrut astia sa ne impoziteze si domnu' Traian (fost comandant :D) le-a dat cu flint instant. Din cate stiu eu, Google, cu sediul in Anglia parca (el face platile cel putin) plateste impozit pe "salariul" meu. Ceea ce inseamna ca intru sub aceeasi incidenta, de o plata deja impozitata. Este un venit care nu are legatura cu Romania, cu angajatorii romani, etc, deci eu nu vad de unde si pana unde trebuie sa platesti ceva la stat. Mie si acel document pe care trebuie sa-l completezi la anaf mi se pare o aberatie... daca va duceti si va interesati, o sa vedeti ca nici ei nu stiu ce sa spuna. Stiam de ceva cazuri in care aia de la anaf erau total paraleli in urma unei cereri de acest gen si nici dupa luni de zile nu au stiut sa raspunda daca se impoziteaza sau nu.
Singura chestie care imi da dubii este articolul asta:
 
Loading...
Back
Sus