Se merita sa muncesti legal?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Raspunsul rapid este pur si simplu, raspicat NU.

Deci... la fiecare salariu iti opreste o gramada de bani, o medie de 46% in cazul meu, asta doar aprotul meu, fara cel al firmei, care este undeva la fel.
Apoi platesti taxe la orice cumperi sau vinzi dar asta e alta treaba.

La final de an fiscal trebuie sa platesti alt procent din suma castigata pe anul trecut fiscal, in cazul meu 20.16%.
Deci in total platesc intr-un an de zile 66.16%, adica pentru fiecare 1000 euro muncita si castigata, statul imi ia 661.6 euro iar eu raman cu 338.4 euro din catre trebuie sa platesc restul care desigur are taxe.

Apoi statul se intreaba dece oamenii prefera sa munceasca la negru.
Pai cum dracu, cand aproape 70% din timp munceste pentru stat si restul pentru el.

Opiniea mea este ca oricand puteti castiga prin alte surse o suma de bani fara ca statul sa stie, sa o faceti si nu tineti banii in banca sub nici o forma, pentru ca isi vor da seama.

Cazul unul amic de acum 2 saptamni, care avea bani stransi pentru acte, ca vrea sa isi cumpere casa, la care statul a venit si la amenintat ca altfel nu s epoate numi, daca nu plateste peste 20% din suma stransa, il vor amenda si in final va trebui sa plateasca si suma respectiva.

Deci cum ai face, este rau. De retinut ca la banii castigati legal a platit taxele aferente per an si tot a trebuit sa plateasca in plus.

Personal trebuie sa gasesc surse nelegale din care sa ascund orice venit.

Cred ca in final ne vom face cu totii conturi personale in paradise fiscale pentru a reduce la minim cheltuielile cu taxele.


Este bataie de joc pur si simplu.

Voi per total cat platit pe un an fiscal din veniturile salariale?
 
Raspunsul rapid este pur si simplu, raspicat NU.

Deci... la fiecare salariu iti opreste o gramada de bani, o medie de 46% in cazul meu, asta doar aprotul meu, fara cel al firmei, care este undeva la fel.
Apoi platesti taxe la orice cumperi sau vinzi dar asta e alta treaba.

La final de an fiscal trebuie sa platesti alt procent din suma castigata pe anul trecut fiscal, in cazul meu 20.16%.
Deci in total platesc intr-un an de zile 66.16%, adica pentru fiecare 1000 euro muncita si castigata, statul imi ia 661.6 euro iar eu raman cu 338.4 euro din catre trebuie sa platesc restul care desigur are taxe.

Apoi statul se intreaba dece oamenii prefera sa munceasca la negru.
Pai cum dracu, cand aproape 70% din timp munceste pentru stat si restul pentru el.

Opiniea mea este ca oricand puteti castiga prin alte surse o suma de bani fara ca statul sa stie, sa o faceti si nu tineti banii in banca sub nici o forma, pentru ca isi vor da seama.

Cazul unul amic de acum 2 saptamni, care avea bani stransi pentru acte, ca vrea sa isi cumpere casa, la care statul a venit si la amenintat ca altfel nu s epoate numi, daca nu plateste peste 20% din suma stransa, il vor amenda si in final va trebui sa plateasca si suma respectiva.

Deci cum ai face, este rau. De retinut ca la banii castigati legal a platit taxele aferente per an si tot a trebuit sa plateasca in plus.

Personal trebuie sa gasesc surse nelegale din care sa ascund orice venit.

Cred ca in final ne vom face cu totii conturi personale in paradise fiscale pentru a reduce la minim cheltuielile cu taxele.


Este bataie de joc pur si simplu.

Voi per total cat platit pe un an fiscal din veniturile salariale?
Cand am vazut titlul direct am zis ca intru si zic NUUUUUUUUUU.
Pai te fura statul in orice tara esti... Dar si nivelul de trai difera de la tara la tara.
In Romania asta F....A nu se merita sa lucri legal deloc. Iti ia la salar vreo 44% - 46% (nu mai stiu exact) pe luna din brut + grila si creste in functie de cat de mare ti venitul.

Chiar acu 2 zile parca vazusem ca guvernu asta tampit au bagat ceva lege pentru aia ce lucra cu ziua pe la tara. Sa le plateasca aia ii cheama asigurare sau ceva de genu, nu mai stiu ca am si schimbat canalu.

Cel mai bine e: Sa nu ai trecut nimica pe tine si sa faci ce poti sa faci bani.. Ca pe principiu la impozit amenzi ciuciu platesti daca nu ai sursa de venit legala. Si de acolo faci ce stii sa te descurci. Sunt foarte multi care nu au surse de venit si au bani de ii intorc cu lopata si nu le face nimeni nimica .
 
Dar si nivelul de trai difera de la tara la tara.
Asa este, dar nu e din cauză la guvern ci felul cum este invatat omul sa trăiască.

Eu voi căuta forme sa ascund totul si sa nu le dau un ban.
Daca trebuie sa imi schimb contul bancar in fiecare luna,o voi face si voi cere sa fiu platit doar in cash.

Mai bine pierd un 10% mutând banii dintr-un loc in altul decat sa le dau 60%+ lor.
 
Asa este, dar nu e din cauză la guvern ci felul cum este invatat omul sa trăiască.

Eu voi căuta forme sa ascund totul si sa nu le dau un ban.
Daca trebuie sa imi schimb contul bancar in fiecare luna,o voi face si voi cere sa fiu platit doar in cash.

Mai bine pierd un 10% mutând banii dintr-un loc in altul decat sa le dau 60%+ lor.
Si asta dar si de guvern . Ca doar ei dau Minimul pe economie etc etc .

Atata timp cat lucri legal cam nu ai ce face sa ascunzi banii. oentru ca sunt hartii de la tine , la angajator etc etc etc

De schimbat contul poti dar pana o sa epuizezi banciile si dupa ce faci? Si la faza ca o sa ceri sa fi platit cash nu cred ca o sa ai sanse . O sa se numeasca " Munca la Negru" :) . Si acuma mai peste tot s-a bagat sa fi platit pe card.

La faza cu pierdutul 10% pana nu rezolvi mai sus nu are rost ca o sa pierzi 70%
 
Eu muncesc la stat.
Adevarul adevarat(!)este ca cei care muncesc legal,adica platesc impozite sunt cei care tin statul in viata si implicit si pe cei care nu platesc impozite.
Sanatate,invatamant,aparare...de unde bani...!
Ca nu doar de la cei care muncesc la negru!
Romanul insa a gasit o solutie inteleapta:si la stat si in privat!
Si acolo toti jubileaza daca fenteaza statul...!!!
 
legal,adica platesc impozite sunt cei care tin statul in viata si implicit si pe cei care nu platesc impozite.
AI dreptate si nu ai.
Tu crezi că e normal ca din 1000 euro munciți sa rămân cu 338 din care trebuie sa trăiasc și care la fel are taxe.

Apoi vine firma x si plătește suma x euro in taxe, care este mai mica decât a mea..
Crezi că e normal?
 
Momentan consider ca Romania este un paradis fiscal pentru micii "antreprenori".

La firmele neplatitoare de TVA nu se plateste decat impozit pe venit 3% sau 1% (daca exista angajat pe firma respectiva).

Administratorul firmei poate sa lucreze / sa presteze servicii la propria lui firma fara sa fie angajat (deci ai scutit cheltuiala cu cartea de munca. Banii din firma sunt distribuiti administratorului prin dividente pe care se plateste 5%. Deci in total platesti 6% (cu 1 angajat) sau 8%.
 
Momentan consider ca Romania este un paradis fiscal pentru micii "antreprenori".

La firmele neplatitoare de TVA nu se plateste decat impozit pe venit 3% sau 1% (daca exista angajat pe firma respectiva).

Administratorul firmei poate sa lucreze / sa presteze servicii la propria lui firma fara sa fie angajat (deci ai scutit cheltuiala cu cartea de munca. Banii din firma sunt distribuiti administratorului prin dividente pe care se plateste 5%. Deci in total platesti 6% (cu 1 angajat) sau 8%.
La asta nu m-am gândit.
Voi testa sa vad daca merge si aici acest lucru.
 
Momentan consider ca Romania este un paradis fiscal pentru micii "antreprenori".

La firmele neplatitoare de TVA nu se plateste decat impozit pe venit 3% sau 1% (daca exista angajat pe firma respectiva).

Administratorul firmei poate sa lucreze / sa presteze servicii la propria lui firma fara sa fie angajat (deci ai scutit cheltuiala cu cartea de munca. Banii din firma sunt distribuiti administratorului prin dividente pe care se plateste 5%. Deci in total platesti 6% (cu 1 angajat) sau 8%.
Asta fac si eu , exact 6% platesc taxe.

Dar, daca nu vrei firma, tot poti lucra legal, declarandu-ti veniturile la ANAF, si platesti 10% impozit pe venit. Daca acel venit depaseste parca 12 salarii minime pe economie, mai trebuie sa sa platesti CAS + CASS care inseamna 25% din 12 salarii minime, cam 10.000 ron. Varianta asta se merita numai daca ai venituri mari... ca daca tu ai facut in 2021 5000$, si trebuie sa platesti 10% plus inca 10.000 ron, mai ramai cu o galagie de bani. Daca ai facut 50.000$, ramai cu 43.000$ dupa ce ai platit impozitul, asa parca mai merge sa lucrezi legal.
 
Asta fac si eu , exact 6% platesc taxe.

Dar, daca nu vrei firma, tot poti lucra legal, declarandu-ti veniturile la ANAF, si platesti 10% impozit pe venit. Daca acel venit depaseste parca 12 salarii minime pe economie, mai trebuie sa sa platesti CAS + CASS care inseamna 25% din 12 salarii minime, cam 10.000 ron. Varianta asta se merita numai daca ai venituri mari... ca daca tu ai facut in 2021 5000$, si trebuie sa platesti 10% plus inca 10.000 ron, mai ramai cu o galagie de bani. Daca ai facut 50.000$, ramai cu 43.000$ dupa ce ai platit impozitul, asa parca mai merge sa lucrezi legal.
Bun exemplu.
La fel este si aici sau ceva de genul insa firma nu se merita pentru ca in fiecare luna trebuie sa platesti minim 300 euro, la 3 luni un procent ca impozit si altul la final, deci iesi mult mai scump in taxe.
Singura solutie este sa gasesti un loc de munca pe o categorie care nu platesti taxe mult.
In general taxele normale sunt undeva la 7% din ce castigi, insa mai au un impoziti care se poate considera un fel de TVA dar pe munca si este in functie de categoria de munca.

Acesta legal trebuie platit minim 2% din brut lunar dar cum am spus este impartit pe categorii de munca.
Daca platesti doar 2% drin brut pe luna la care se adauga ceilalti 7% si categoria ta este la un TVA de 16%, la final de an fiscal trebuie sa platesti acea diferenta.

Daca nu o platesti iti pune embargo pe salariu pana se plateste intreaga suma plus uneori amenda.

In cazul meu de lunar mi-a luat acest TVA de 37.7% plus cei 7%.
Acum imi cere sa platesc o alta diferenta destul de mare si conform lor cica indiferent cat imi opreste lunar la final de an fiscal trebuie platesti alti 20% din veniturile incasate si de retinut ca se calculeaza brut si nu net.

Pentru mine cum am spus mai sus din 1000 euro castigati, doar 338 euro sunt ai mei, restul sunt ai statului.
Din acestia trebuie sa platesti chirie, facturi, sa mănânci, etc.

Anul acesta aproape ca au dubat taxele si la anul voi ramane cu mult mai putin.
 
Am gasit solutia pentru problema mea.
Sper sa va ajute si pe voi.


Nu le mai platesc nimic. :D
 
Loading...
Back
Sus