Schimbare Parola VPS Centos Linux

MarianVIP

Active Member
Registered
Full Member
Am luat un nou VPS de la scaleway si la ei prima conectare pe VPS este prins SSH Key, dupa care iti setezi o parola si apoi intri normal prin putty. Am activat VPS-ul am intrat prin SSH Key, am tastat passwd pentru a schimba parola, mi-am setat o parola imi zice "passwd: all authentication tokens updated successfully." apoi iesi si cand vreau sa intru cu parola setata nu merge, imi da acces denied! Stie cineva de ce se intampla asta ? E prima data cand patesc asta si nu stiu ce sa ii fac :(
 
Did you try to change the password from the rescue mode ?
Pai va trebui sa pui serverul in rescue mode, apoi iti va da un user si Dupa ce te loghezi urmezi pasii din articol. Pe perioada in care este in rescue mode, site-ul a fi offline.
 
Nu am gasit, cred ca e de la centos problema. Am ales acum Centos 7.2 si merge treaba. Cu Centos 7.3 nu mergea si aveam probleme!
 
Atunci nu stiu dar tu cum explici ca daca fac un VPS cu centos 7.3 nu reusesc sa schimb parola si daca fac aceelasi VPS cu Centos 7.2 merge perfect :)
 
Fa-i update la putty, asigura-te ca ai ultima versiune.
 
Am asa o situatie: Am luat VPS de la scaleway - CentOS 7.4, am intrat cu Putty si SSH Key si am instalat cPanel/WHM, acum ca sa ma logez i-mi cere root/password, dar care password daca nu e setat. Cum ar trebuie sa actionez mai departe?

Update!!! S-a rezolvat: am setat parola prin comanda passwd si m-am logat in CPanel. Am panicat prea devreme :)
 
Ultima editare:
fara cPanel era clar si simplu, acum sunt confuz.
setez maindomain.com -> A Record -> VPS Public IP

CWP7 -> Nameservers IPs:
ns31.maindomain.com -> VPS Public IP
ns31.maindomain.com -> VPS Public IP

asa? sau e ceva gresit?

:) in final am facut asa:

CWP7 -> Nameservers IPs:
ns1.domainregistrant.com -> 127.0.0.1
ns2.domainregistrant.com -> 127.0.0.1
 
Ultima editare:
fara cPanel era clar si simplu, acum sunt confuz.
setez maindomain.com -> A Record -> VPS Public IP

CWP7 -> Nameservers IPs:
ns31.maindomain.com -> VPS Public IP
ns31.maindomain.com -> VPS Public IP

asa? sau e ceva gresit?

:) in final am facut asa:

CWP7 -> Nameservers IPs:
ns1.domainregistrant.com -> 127.0.0.1
ns2.domainregistrant.com -> 127.0.0.1

NS custom :
CWP7 -> Nameservers IPs:
ns1.domeniultau.com -> ip-ul vps-ului
ns2.domeniultau.com -> ip-ul vps-ului
 
Loading...
Back
Sus