Tutorial Schimbare domeniu pe wordpress cu sentora

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am vazut multe topicuri unde aveti probleme la schimbarea de pe un domeniu pe altul.
Metoda de mai jos este foarte simpla, downtime zero si continutul valabil pe amundoua domenii in acelasi timp.

Pentru a functionea este nevoie sa rulati pe sentora panel. Pe cpanel nu am testat dar stiu ca se poate face.

1. adaugati noul domeniu in setnora. La home directory alegeti Use existing home directory si din lista alegeti domeniul vechi care vreti sa-l schimbati.
2. faceti setarile dns la noul domeniu. E nevoie doar de 2 click pentru a face asta
3. adaugati ns-urile pe noul domeniu - in functie de provider poate dura intre 5 minute si 72 ore propagarea. Pe Immdomain se face aproape instant propagarea la dns.
4. va logati pe site in wp admin si mergeti la setari
5. schimbati domeniul vechi cu cel nou si click save
6. acum primiti delogare automata
7. accesati site-ul si ar trebui sa functioneze fara probleme

Toate link de pe vechiul domeniu vor funtiona .
Gen : sitevechi.com/articol-filme va duce automat la accesare catre sitenou.com/articol-filme

Vechiu domeniu se poate dezactiva oricand prin schimbarea dns.
 
Gen : sitevechi.com/articol-filme va duce automat la accesare catre sitenou.com/articol-filme
Gen: redirectionare 301? Intreb ca sa stiu dpdv seo cum ma va afecta. Vreau sa ma mut de pe www.domain.RO pe HTTPS://domain.NET. Site-ul se bazeaza in mare parte pe trafic organic, asa ca nu as vrea ca la accesarea link-ului de pe google sa nu ajunga unde trebuie.
 
Pai daca faci cum am spus mai sus, nu trebuie sa faci redirectare pentru ca amundoua incarca acelasi continut.
Am testat si ssl pe wordpess cu sentora si non ssl duce automat catre url cu ssl.
Cu ssl poate fi doua variante.
1. strict - adica orice accesare va fi cu ssl indiferent ce alege userul
2. non strict aduca userul poate accesa atat pe ssl cat si non ssl site-ul. Asta e bun pentru device sau sisteme care nu accepta rularea secure

In google webmaster poti seta ca alias non ssl sau cronical url in meta pentru a nu fi considerat continut duplicat.
Faza e urmatoarea cu ssl pe wordpress si orice alt site. Daca ai elemente externe pe site care nu sunt cu ssl, atunci acestea nu vor fi afisate. Ai intra imagini, video, iframe, reclame, etc.
 
aca ai elemente externe pe site care nu sunt cu ssl, atunci acestea nu vor fi afisate.
Voiam sa raspund ca acum au inceput sa fie destul de important ssl-ul si cam tot ce vreau sa pun pe site e cu https. Dar am chestii mai vechi care nu au ssl. Asa ca voi mai amana un pic ssl-ul. Voi face aceasta treaba duminica si voi reveni daca sunt probleme, sau sa confirm ca nu sunt probleme.
Dpdv seo crezi ca ar fi mai rau asa decat mutat tot si redirect 301?
 
Facut pasii 1-7. Cand accesez link-urile din google nu ma redirectioneaza pe domeniul nou
UPDATE: Din cauza ca linl-urile vechi nu redirectionau catre link-urile noi (la accesarea lor directa, in wp link-urile s-au schimbat). Nu stiam cum sa fac sa imi serveasca vechiul site din alt folder, asa ca l-am sters din sentora. Am facut un folder nou, si l-am readaugat, si am ales ca home directory acel folder. In folderul respectiv am pus fisier .htacces cu codul de redirect, scris de tine in alt topic
Pe vechiul domeniu adauga acest code in htaccess.

[COD]<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^olddomain\.com$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.olddomain\.com$
RewriteRule (.*)$ http://www.newdomain.com/$1 [R=301,L][/COD]
 
Ultima editare:
Facut pasii 1-7. Cand accesez link-urile din google nu ma redirectioneaza pe domeniul nou
Este cam imposibil pentru ca am facut asta la multe domenii si merge fara probleme.
Daca abia ai schimbat, nu uita ca mai exista si problema de cache.
 
AM incercat si in incognito si am folosit si acest site ptr a verifica daca exista redirectionare
Update:google redirectioneaza ei din cautari, si probabil inca nu era terminata solicitarea.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus