Tutorial Schimbare domeniu din www sau non www pe www1

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acest tutorial ''' Cum se schimba un domeniu din www in www1''' a fost cerut de cateva ori si s-a discutat aici
Pareri schimbare domeniu www cu www1
Mutare site pe www.

Se poate schimba saptamanal sau de cate ori vrei tu in loc de www poti pune orice vrei tu sau poti adauga orice numar dupa www.

Tutorialul va fi per general si daca folosesti un control panel aparte postezi mai jos pentru a te ajuta cu pasii necesari sa treci domeniul din www in www1.

De retinut ca la unii provideri nu trebuie executat nici o actiune pe host ci doar in cloudflare unde adaugi o inregistrare Cname sau A record (ultima o folosesc eu) si dupa asta faci schimbarea in wp-admin.

Cum se schimba un domeniu din www in www1?

  1. prima data merge control panel la host si adaugam un subdomeniu cu numele www1 sau orice alt numar in loc de1
  2. la calea fizica pentru subdomeniu alegem /home/public_html daca esti pe cpanel sau direct public_html la alte panele. Mai exista si optiunea sa lasi goala casuta pentru ca automat va lua calea la domeniu pentru care se face subdomeniu.

Ce inseamna asta?
- cand se acceseaza subdomeniu wwww1 va incarca fisierele din public_html ale domeniul.

  1. Merge in cloudflare si adauga un A record sau Cname Record
  2. Stergem cache din cloudflare si site
  3. Asteptam pana cand subdomeniul www1. domeniu.com devine activ. Facem asta prin accesare directa in browser si recomand sa o faceti din mai multe surse pentru a vedea daca sa propagat bine. In mod normal totul ar trebui sa dureze cam 10-30, insa sunt cazuri unde poate dura pana la 3 zile. Totul depinde de provider unde ai host si uneori de extensie, care fac update dns cam greu.
Putem verifica prin:
Cod:
https://www.locabrowser.com/
http://browsershots.org/
https://www.browserling.com/
https://www.webpagetest.org/
Sau puteti executa o cautare pe google pe termenul multiple location browser check unde veti gasi mai multe surse de testare
  1. Acum ca subdomeniul este activ mergem in wp-admin la setari si schimbam url in ambele casute cu noua adresa
  2. Acum mergem in cloudflare la Page Rules unde facem o inregstrare de genul de mai jos.
  1. Sterge cache iar din cloudflare si site. Daca pe propriul calculator nu functioneaza iti recomand sa inchizi orice browser si apoi cu ccleaner stege cache si cache dns.
  2. Acum site tau functioneaza pe noua adresa.

Pasi aditionali:

  1. Daca doresti sa adaugi in Google webmaster, iti recomand sa astepti minim o zi pana faci asta. Cum am spus mai sus in general se poate face asta imediat dupa ce ai urmat pasii de mai sus, insa nu se stie niciodata ce noroc ai, asa ca mai bine pentru siguranta ta astepti minim 24 ore.
  2. Prima data adaugi site cu noul url si apoi stergi vechea inregistrare din google webmaster
  3. In GA treci noua adresa ca alias


Daca aveti intrebari sau nelamuriri, postati mai jos.
 
Mi se pare putin incomplet ... ai zis, citez: "Merge in cloudflare si adauga un A record sau Cname Record " ok, dar il adaugi cum? pentru incompetenti conteaza sa fie clar cum adaugi, sau ce anume adaugi, A sau CNAME? Problema apare cand trebuie sa astepti dns-uri sa se probage. Ce fac astept o zi sa vad daca merge, apoi incerc altceva? Eu persoanal nu am mai facut asa ceva, am urmat cat se poate de bine, si imi da "DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN" ceea ce nu stiu ce inseamna. Putin mai multa atentie la detalii ar face acest tutorial mai ok, cu toate ca este bun si asa, intr-o oarecare masura, asa ca merci pt timpul alocat.


EDIT: La mine toate dns-urile duc catre cloudflare, deci nu ar trebui sa astept prea mult daca faca modificari inauntrul cloudflareului ... dupa metoda lui @crystygye sa iti faci redirect, merge sa te duca la www1, dar browserul iti zice ca "We can’t connect to the server at www1....." Ca sa explic mai bine, adaugand un redirect, te duce acolo, dar apoi presupun ca trebuie sa pui un cname sau ceva ca sa valideze www1 - ul .... si nu reusesc sa-i dau de cap deloc .... apoi ultimul pas ar fi sa mut domeniul din wordpress sau ceva ... dar ala e simplu, sa vad ca imi face redirect catre serverul meu, atata conteaza, restul e floare la ureche in teorie.
 
Ultima editare:
Putin mai multa atentie la detalii ar face acest tutorial mai ok, cu toate ca este bun si asa, intr-o oarecare masura, asa ca merci pt timpul alocat.
Nu ar fi mai bine dacă l-as șterge???

Merge in cloudflare si adauga un A record sau Cname Record "
Daca nu știi ce este și cum se adaugă, atunci pune pe altcineva.
A record: nume - în acest caz www1 și host - ip la server/ host
Cname: nume - www1 și host - @


Ce fac astept o zi sa vad daca merge, apoi incerc altceva?
Pai ai altceva de făcut??? Ai de ales: lași site asa cum este sau aștepți o zi.
Mai exista și o alta varianta, sa nu aștepți, sau sa ai site off-line.

We can’t connect to the server at www1...
E normal sa apară asta nu crezi???
 
Scuzele mele, nu am incercat sa fiu agresiv, doar ca tutorialul nu este COMPLET pentru toti cei care nu se pricep. Era mai ok un tutorial cu poze. Sau macar daca descrii fenomenul, sa spui exact ce trebuie sa se faca, cum a facut-o @crystygye in exemplul lui ... AICI .... nu inteleg de ce raspunzi asa.

GoldMember a spus:
We can’t connect to the server at www1...
E normal sa apară asta nu crezi???

Nu, nu cred, ca nu ma pricep, din moment ce ai facut un tutorial, eu incerc sa ti-l imbunatatesc, precum ai zis:

"Daca aveti intrebari sau nelamuriri, postati mai jos. "

Asta am facut, am o intrebare sau o nelamurire, exact ce ai cerut tu. Nu inteleg de ce imi raspunzi asa agresiv.

Unele persoane de aici pun intrebari, si nu stiu cum se fac schimbarile, corect? De aia a pus intrebarea @PerSeuS in topicul respectiv. Din moment ce nu stie, de ce nu i-ai raspuns lui cu "Daca nu știi ce este și cum se adaugă, atunci pune pe altcineva. " ??? De ce mi-ai dat mie acest raspuns? Eu doar incerc sa-i dau de capat acestei situatii. Doar am speculat ca tutorialul omite anumite informatii pe care unii noobi ca mine si ca @PerSeuS nu le stim. De ce trebuie sa te iei de mine?

O dimineata frumoasa.

Ca ultima idee, daca ai prin cloudflare, orice subdomeniu ar trebui sa fie instant, nu? www1 ar trebui sa fie considerat subdomeniu daca nu ma insel. In acest caz, daca faci 301 redirect de acest gen 3717
atunci ar trebui sa trimita pe subdomeniul pus pe cpanel, ceea ce este deja setat. Totusi, cumva nu merge, dar intrebarea mea mare este daca e nevoie ca aceste subdomenii au nevoie de timp de propagare atata vreme cat sub sunt regula clouflare, unde in teorie ar trebui sa fie instant.



EDIT: am incercat in aceasta dimineata, prin cludflare este instanta trecerea.
EDIT2: cel putin la mine, se pare ca nu trebuie sa modific domeniul din wordpress, merge si asa.
 

Atașamente

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    80 KB · Vizualizări: 16
Ultima editare:
@GoldMember asta stiu cu siguranta: propagarea la subdomeniul nu este instant. Este ca si cum ai avea domeniu nou. www1, www2,etc (subdomeniile) si cname-urile (www1 @, etc) au nevoie de 72 de ore ptr propagare. World wide propagarea a durat 72 de ore (verificat pe fiecare continent), iar WBT circa 48 de ore. Sunt niste servere google care sunt ultimele la propagare world wide si exact aia conteaza (daia nu merge nici WBT in primele 48 de ore).

In idee primele 48 ore de la modificari, ia-le ca moarte si asteapta. Dar pe Romania personal mie mi-a mers redirectul relativ instant si modificarile adiacente CU ACCESSARE DIRECTA (scris manual adresa in bara).

Problema era ca din google cu fostul link indexat nu mergea ca propagarea nu era facuta, dar a mers dupa 24-72 de ore world wide. In idee se propaga 70% world wide in primele 24 de ore.

Singura problema este ca daca nu faci toti pasii si uiti un cname sau ceva important, cand iti dai seama si le faci iar astepti 48-72 de ore. Deci multa atentie sa faci din prima tot ce trebuie facut.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus