Virus Schimba adresa BTC la copy/paste pentru a fura banii

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acest topic este o avertizare si e facut dupa ce userul @Georgy a reclamat aici, o problema cu plata lui BTC.
Nu pot confirma 100% ca este un virus dar din informatiile, ''sintome'' asta pare a fi.

Virusul cred ca functioneaza de genul:
Cand accesezi un anume site sau identifica o adresa BTC, la comanda copy automat se activeaza si cand day paste pune adresa la cel care a facut virusul. Majoritatea dintre noi nu verificam sa vedem daca informatia la care am dat paste, este identica cu cea la care am dat copy.
Nu este asa greu de facut sau imposibil. Pana la urma este un find and replace putin mai avansat.
Presupun ca acest program are si un keylogger, asa ca este si mai periculos.

Un virus de acest gen se poate lua prin N metode dar cred ca cel mai rapid este prin sisteme sau programe care au legatura cu minarea. De asta e bine ca regulat sa stergi cache, cache dns, verificat programele instalate, dezactivat auto download la chrome, etc.

Cum poti fi sigur ca pe viitor sa nu iti ei teapa?
1. cand dai paste verifica bine inainte de a da click pe trimite daca adresa sau informatia este aceiasi
2. trimite imaginea QR Code care este mai sigura
3. scrie manual adresa btc

Mentine calculatorul sigur si curat. Eu folosesc AVG, Mallwarebyte si Spyboot, iar pana acum nu am avut probleme. Deep clean execut saptamanal, verificare la programe periodic, clean cache si cache dns, zilnic + alte task pentru a mentine sigur si chiar asa sunt sigur ca nu am un calculator 100% clean.

Sper sa va ajute.
en_exe_btc-exe.png
 
nu a avut nici un virus cel mai rau caz o fi accesat situri de inregistrare noi .unde acel site folosea prajituri contra facute . dar tare este sa nu cred asta .Mai mult cred ca a gresit el pe undeva .
 
Mai mult cred ca a gresit el pe undeva
E posibil si asta. Dar daca a facut copy/paste la adresa, atunci se poate fi ce am scris mai sus. Plus spunea acum ceva vreme ca are lag mare pe calculator la schimbul intre tab-uri si alte actiuni pe acesta.
Daca le punem pe toate impreuna putem trage aceasta concluzie.
Oricum, trebuie mare atentie cand facem o tranzactie. Dece crezi ca procesatoarele de plata nu accepta copy/paste la numarul de card si chiar la datele personale?
 
Sa explic situatia exact. Eu am observat ca ceva nu este bine atunci cand am cerut confirmarea de la cel care mi-a trimis banii. Dupa ce am scris aici si mi s-au confirmat temerile am intrat pe laptop sa vad daca atunci cand dau Copy la adresa e aceeasi sau la fel ca la PC. Mi-a copiat fix adresa care era in casuta si atunci mi-am dat seama clar ca e ceva pe PC.

A fost vina mea cei drept, daca aveam cont aici posibil sa fii intrebat inainte sa bag adresa aia fiindca nu eram nici eu sigur de ce este diferita de ce e scris in casuta.
 
Loading...
Back
Sus