[Scam Alert] Vrei sa faci 10.000 euro rapid??

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Metoda nu este nou, ci chiar veche insa in ultimul timp am văzut ca a crescut in intensitate.

In ultimele 3 luni atat eu cat si mai multi cunoscuți am fost contactați direct, adica face to face cat si prin email sau alte forme de contact, daca am vrea sa facem niste bani rapizi fara sa facem nimic si risc zero, cel putin asa iti spun eu.

Prima data iti spune ca iti vor transfera in cont o suma între 5000 si 9000 euro iar din aceștia tu opresti intre 10 si 40%, iar restul ii transferi pe un cont care iti spun ei sau mai noi restul de bani tu vei cumpăra BTC sau alte monezi virtuale care apoi le transferi catre conturile lor.

Comisionul tau este in funcție de cat negociezi iar suma transferată poate ajunge si la 200 milioane euro.

Cel putin asta e suma propusa unui cunoscut dupa ce a avut 2 tranzacții de cate 9000 euro.
Cand a auzit de această suma i s-a facut frica si m-a contact.

Pentru multi poate părea bani usor facuti si fara riscuri insa va asigur că acestea sunt foarte mari, care pot duce pana la moartea ta si a celor dragi.

Dupa cum vedeți nu e chiar un scam, insa nu am stiut cum sa clasific.

In general se asta e spalare de bani care implica riscuri foarte mari in funcție de suma.

Sumele pana in 9.999 nu intra sub incidenta bancară insa ce trece sunt înregistrate, urmărite, declarate si investigate.

Aici se ajunge la închisoare si in funcție de tara in care esti se poate confisca suma sau nu.

Problema mare este cand sumele sunt furate de persoane din lumea neagră si care te vor gasi 100%, iar ce urmează nu cred. A vrei sa stii.

Daca ati primit astfel de propuneri sau ati fost contactat direct eu recomand să refuzați categoric.

In general propunerea vine la un prieten, cunoștință.
Eu cand mi-a fost propus i-am spus: Daca e atat de sigur si fara riscuri de ce nu pui la bataie propriul tau cont sa faci bani?? De ce ai împărți banii cu mine??

Răspunsul a fost unul bâlbâit fara nimic concret si tot ce repeta era ca nu stie sa cumpere BTC.
Care el se lauda acum ceva timp ca face afaceri cu monezi virtuale.

As vrea sa aflu "pățania" voastra daca exista cu acest tip de afacere care te îmbogățește peste noapte.
 
Chestia asta o vad zilnic pe grupurile de făcut banii de pe Facebook,mai ales pe grupurile străine unde sunt și eu înscris...
Toate grupurile străine "Make money online" toate sunt pline de anunțuri false,se promovează numai scammuri...dacă ești mai credul pe acele grupuri îți iei țeapă serioasă,mai ales că se promovează scammuri cu sume uriașe,iar cum românul nostru vede că poți face până la 10000$ într-o zi,se bagă repede in combinații...
 
n-am intalnit, deci nu stiu daca am inteles in intregime.

X imi da mie o suma de bani, eu opresc comisionul, restul ii transfer in alt cont. in BTC.
unde e teapa? - sau ce-mi pasa mie ca ala spala bani?

si daca e/ar fi, de ce nu as intoarce teapa? e foarte simplu sa cumpar un cont paypal verificat. e simplu sa deschizi un cont in banca online pe nume fictiv (un fake id e sub 50 de dolari, adresa fake si etc).
sau folosind contul bancar al unuia decedat recent.

cand mai aveti "inimosi" d-astia, trimiteti-i la mine. ma descurc io cu ei.
 
sau ce-mi pasa mie ca ala spala bani?
pai spalarea de bani se pedepsește grav si ajungi repede la inchisoare.
Teapa nu le poti da tu lor, pentru ca iti vor rupe toate oasele.
Daca esti norocos te vor acuza doar de spalare de bani insa la sume mai mari sau multe tranzactii te pot acuza de terorism un stim cu totii ca drepturile tale sunt nule, nu vei mai vedea lumina zilei niciodata.

Fiecare face ce doreste cu viata lui si risca dupa cum vrea inima lui.

Unde este teapa?
Pai in schimbul la maxim 4000 euro per tranzactie poti ajunge la mititica, iar daca asta nu te sperie, atunci poti spune Da.

Cel care iti propune te cunoaste si te asigur ca nu ai vrea sa le tragi teapa tu lor. :D
 
Loading...
Back
Sus