Salut

pAuLaND

Member
Registered
Full Member
Salut,
Numele meu este Paul am 24 de ani si de cativa ani bantui si eu pe internet in speranta ca imi voi gasi locul facand ceva . In capul meu sunt multe chestii ce s-ar putea materializa dar ... daca nu ai cu cine e cam greu . De aceea am facut pasul asta de a ma inregistra pe RoForum .
Detin si doua site-uri unul e on de vreo 3 ani si ceva nu l-am monetizat m-am multumit doar ca se platea singur . si tot sunt in dubii cu vanzarea lui .
 
Bun venit.
Poti deschide un topic unde iti prezinti toate ideile si vom incerca sa te ajutam.
Legat de vanzarea la site depinde de cativa factori.
1. genereaza venituri
2. costuri de mentinere
3. timp alocat zilnic pentru a mentine site
4. care ar fi suma castigata din vanzare, aici ma refer sa fii sincer.
 
Bine te-am gasit , sa ma familiarizez cu "familia" RoForum si voi deschide .
Legat de site in 3 ani de zile timpul alocat a fost de cateva ore si totusi am facut bani cat sa platesc hostul care e de 24 euro pe an la un prieten in cluj , domeniul este .ro achizitionat pe viata . Are o baza de date de aproape 8000 de persoane cu emailuri active . am scos undeva la 100 euro in 3 ani , plus credit telefon tot asa undeva la 100 euro . Da cum am mai zis nu m-am ocupat de el deloc si totusi a generat bani . are PR 1, PA 26.16 , DA 12.42, MozRank 4.88 .
Pret nu stiu ce sa zic ca nu stiu piata cum merge
 
Legat de pret ar trebui sa spui nisa, url la site daca e posibil si desigur cam cat te astepti tu sa castigi din vanzare.
Cei 8000 de useri depinde daca sunt activi, barbati sau femei, locatie, etc.
 
Pai site-ul e urmatorul 4pub .ro .
Asta e lista de persoane . Din ei undeva la 80% barbati si 20% femei . Sa fie un pret decent ca se pot face multe cu el de cine vrea sa se implice mai ales ca si domeniul are un nume cu multipla intrebuintare .
persoane.jpg
 
1. domeniul e bun
2. scriptul e ok si se gaseste pe net
3. daca ai macar 50% din useri activi ii va creste valoarea.

Parerea mea este sa-l promovezi pentru a ridica numarul userilor activi si vei castiga mai mult pe termen mediu si lung. Sau poti face o retea de publicitate unde poti castiga un procent din volumul de reclame vandute.

La cum este piata acum, nu cred ca vei primi o oferta mai mare de 100 euro pe site. Fiind domeniu .ro costa 60$ transferul catre noul detinator care este un dezavantaj in vanzare, scriptul desi poate fi ok, daca nu are useri activi nu prea are valoarea.
Cam asta e parerea mea dar e posibil sa ma insel. :D
 
Am inteles , deci nu prea e rentabila vanzarea . Zici sa pun ceva reclame pe el pentru a mai face ceva pe lângă . O sa ma documentez sa vad cum pun . Dacă nu o sa vad pe parcurs poate fac altceva pe el . Oricum acum un an jumatate am pierdut o baza de date a site.ului ce avea peste 25.000 de persoane , acestea de acum sunt cei care erau fideli site.ului multi dintre ei ,dar si noi zilnic se înregistrează pe putin 10 oameni .
 
Am inteles , deci nu prea e rentabila vanzarea . Zici sa pun ceva reclame pe el pentru a mai face ceva pe lângă . O sa ma documentez sa vad cum pun . Dacă nu o sa vad pe parcurs poate fac altceva pe el . Oricum acum un an jumatate am pierdut o baza de date a site.ului ce avea peste 25.000 de persoane , acestea de acum sunt cei care erau fideli site.ului multi dintre ei ,dar si noi zilnic se înregistrează pe putin 10 oameni .
Salut, si bun venit!
Daca vinzi scriptul as fi interesat, insa vad ca nu functioneaza cum ar trebui in totalitate. De exemplu functiile facebook nu functioneaza nici una: Like Fanpages, Like Websites, Like Photos. Am dat like la tot insa imi da replay : "Facebook spune ca nu ti-a placut aceasta pagina!" si nici Youtube Views nu mi-a contorizat.
 
Salut, si bun venit!
Daca vinzi scriptul as fi interesat, insa vad ca nu functioneaza cum ar trebui in totalitate. De exemplu functiile facebook nu functioneaza nici una: Like Fanpages, Like Websites, Like Photos. Am dat like la tot insa imi da replay : "Facebook spune ca nu ti-a placut aceasta pagina!" si nici Youtube Views nu mi-a contorizat.
Bine te-am gasit , iti multumesc frumos ca mi-ai zis eu chiar nu verificasem , o sa remediez problema
 
Loading...
Back
Sus