Rotld anunta tranzitia la o noua politica de inregistrare si mentenanta anuala pentru domeniile .ro

Pai si poti avea chiar si domenii de branduri mari, cum ar fi wordpress sau alte site-uri mari ?

Stiam ca la un momentdat spuneau unii ca daca iei de exemplu google.ceva ei ti-l vor lua oricum fara sa-ti dea niciun ban pe el ...
 
Pai eu asta voiam sa spun. Daca brand-ul chiar isi vrea domeniul. Ce se poate intampla ? Hai sa nu ne referim la un gigant ca google, tot firme cunoscute, dar nu chiar asa mari ...
 
Pai la comentariul de mai sus "pe RoTLD ii doare undeva" imi faceam planuri pt. cateva domenii, la pagube si despagubiri, deja m-ai descurajat ... :))

Si daca firma e mai mica iti pot face ceva ? Gen brand local (destul de important) dar nu ceva cunoscut la nivel international ... Sau firme cu nume relativ comune gen : Biannca cu 2 de N sau portokala scris cu K. Sunt cuvinte cheie relativ comune, doar cu o litera modificata. Sunt multe firme care au un astfel de nume, dar nu le apartine domeniul. O data expirat eu as vrea sa-l achizitionez si sa incerc sa-i contactez chiar pe cei cu firmele respective pt. o eventuala revanzare, daca actualul propietar nu o sa-l prelungeasca ...

Adica pe scurt tu ai o firma "Roforum" si ai cateva magazine prin tara. Ai vrea sa vinzi si online, dar domeniul "Roforum.ro" este deja luat de mine, iar toate domeniile internationale sunt deja ocupate SAU ai deja domeniul roforum-online.ro si nu ti-ar strica deloc domeniul roforum.ro . Pot face asta ? :)
 
Pot face asta ?
Da poti face. Insa retine ca depinde de la firma la firma. Acum daca tu ai domeniu cumparat in 2017 si eu am facut firma in 2018, atunci nu prea iti pot face ceva, pentru ca l-ai inregistrat inainte.
Pe extern se fac bani multi din asta.
 
Pai la comentariul de mai sus "pe RoTLD ii doare undeva" imi faceam planuri pt. cateva domenii, la pagube si despagubiri, deja m-ai descurajat ... :))

Si daca firma e mai mica iti pot face ceva ? Gen brand local (destul de important) dar nu ceva cunoscut la nivel international ... Sau firme cu nume relativ comune gen : Biannca cu 2 de N sau portokala scris cu K. Sunt cuvinte cheie relativ comune, doar cu o litera modificata. Sunt multe firme care au un astfel de nume, dar nu le apartine domeniul. O data expirat eu as vrea sa-l achizitionez si sa incerc sa-i contactez chiar pe cei cu firmele respective pt. o eventuala revanzare, daca actualul propietar nu o sa-l prelungeasca ...

Adica pe scurt tu ai o firma "Roforum" si ai cateva magazine prin tara. Ai vrea sa vinzi si online, dar domeniul "Roforum.ro" este deja luat de mine, iar toate domeniile internationale sunt deja ocupate SAU ai deja domeniul roforum-online.ro si nu ti-ar strica deloc domeniul roforum.ro . Pot face asta ? :)
Numele trebuie sa fie marca inregistrata, nu e de ajuns sa ai firma cu numele ala. De ex. daca ai firma gigi srl si altcineva inregistreaza domeniul gigi.ro aia e, nu ai ce face.
De asemenea, chiar daca ai marca inregistrata, nu poti lua un nume de domeniu care a fost inregistrat inainte. De ex. daca gigi.ro e inregistrat in 2010 si tu iti inregistrezi marca in 2011, la fel, nu ai ce face. Le poti lua doar daca domeniile sunt inregistrate dupa ce ti-ai inregistrat tu marca.
De asemenea marca se aplica doar pe .ro, pentru restul extensiilor e alta treba, marca internationala etc..
 
Pai firmele automat sunt facute de cativa ani, am spus ca sunt cunoscute pe plan local. Eu o sa inregistrez domeniul de abia acum dupa ce expira (daca domeniul este lasat sa expire). Daca nu se ia in considerare prima inregistrare a domeniului, automat o sa am un domeniu inregistrat recent, iar firma e mai veche ...

Am deja o lista de 10-15 domenii.ro care stau sa expire in cateva saptamani (nume de firme si/sau marci), care in prezent nu apartin de acele firme. Am vazut firme care dupa cum am spus si mai sus, domeniul firma.ro e luat si folosesc firma-online.ro ... De asta ma gandeam daca putem profita de acest aspect ? Fiind singura data cand se va intampla asa ceva (faza cu expirarea domeniilor), apoi iar domeniile vor fi ocupate si adio ...

P.S. Am intrat putin pe site-ul celor de la OSIM, evident ca e foarte mult de citit, dar mi-a sarit in ochi faptul ca la "intrebari si raspunsuri" se precizeaza cam la orice raspuns "inregistrarea marcii la osim este utila in caz ca o alta persoana fizica sau juridica va folosi numele (marca) IN ACELASI DOMENIU DE ACTIVITATE".

Ar putea funtiona aceasta idee. Sau pierzi sigur domeniul ?
 
Asa cum ti-am zis si mai sus, numele unei firme nu e neaparat marca inregistrata. Numele firmei e irelevant, ce te intereseaza este marca.
 
Asta am inteles. Ma refer prin "firma" la orice mijloace ar putea ea folosi, automat si la acele firme (sau mai ales la acele firme) care si-au inregistrat numele la OSIM ... Evident ca doar numele din acte al firmei inregistrat la registrul comertului nu face 2 bani in acest caz ...

Daca Alex isi inregistreaza numele/marca roforum la OSIM si peste 2-3 luni eu cumpar domeniul roforum.ro, iar peste un an Alex doreste domeniul roforum.ro pt. afacerea lui gata imi ia domeniul ? Repet, la ce am citit eu pe site poti avea probleme doar daca folosesti numele in acelasi domeniu de activitate, respectiv ca eu sa-mi fac tot un forum similar cu acesta ...

Eu cred ca daca nu ai putea pierde domeniul putem profita de pe urma acestui lucru, in urmatoarea perioada expirand foarte multe astfel de domenii ...
 
Nimeni nu iti poate spune sigur cum va fi. Eu in trecut am folosit nume de brand si nu am patit nimic, ba chiar acum detin unul cu Facebook si ruleaza de 3 ani Fara probleme. La polul opus cunosc persoane care au avut probleme imediat dupa inregistrare la domeniu.
 
Probabil depinde de speta si de cat de buni sunt avocatii, dar parerea mea e ca il pierzi chiar daca zici ca nu activezi pe aceiasi nisa.
 
@AlexH , Si totusi, ai spus ca la un moment dat ai fost interesat de domeniul facebook.ro.
Daca maine s-ar elibera si ai fi primul care stie, l-ai lua sau nu ? Si cum l-ai monetiza ?

P.S. Se apropie perioada cand expira domeniile ...
 
dat ai fost interesat de domeniul facebook.ro.
Daca maine s-ar elibera si ai fi primul care stie,
Ma refeream la WordPress.ro si daca Maine seara este liber ok voi cumpara Fara probleme.
Detin un domeniu care contine facebFac Fara sa am probleme cu ele de cand l-am cumparat.
 
Ok, azi pe 01.06.2018 aveam in lista 3 astfel de domenii pe care le urmaream. Am intrat de abia la 01:45 sa verific si deja toate sunt cumparate si/sau reinnoite ...

Domeniile erau urmatoarele :
hm.ro - nu-mi mai aduc aminte daca era ceva pe el, dar acum e un site de 2 bani tip director web cum era prin 2005 ...
lacoste.ro - din ce imi aduc aminte era nefolosit, acum te redirectioneaza spre site-ul lacoste ... Deci au fost pe faza ...
megaimage.ro - inca nu e nimic pe el, dar domeniul a fost cumparat/prelungit ...
 
Eu nu am inteles exact cum a fost treaba cu domeniile .ro expirate. Am urmarit si eu cateva, la care ziceau ca expira ieri. Dar nu le pot cumpara, acum apar ca fiind in "carantina". Si din cate domenii am cautat inainte, nu gasisem niciunul care sa expire inainte de 01.06. Deci de ce nu au intrat toate in "carantina" si unele au putut fi cumparate?
 
La majoritatea register orice domeniu care expira are o perioada de gratis de pana la 3 luni de la data cand expira asta in Caz ca proprietarul doreste prelungirea.
 
Deci cele care au putut fi cumparate de ieri de catre alte persoane nu au avut optiunea aia gratuita de 3 luni ?
E posibil sa fi fost prelungite de același proprietar sau cei care au acces direct la rotldb. Ca se practică asta peste tot în lume.
 
Loading...
Back
Sus