Românii încep calificările pentru Wimbledon

bmxro

Moderator
Moderator
Registered
Full Member
VIP Club
Astăzi este prima zi de calificări pentru tabloul principal masculin, iar pe tabloul de calificări se află și doi români, este vorba de Adrian Ungur și Marius Copil.

Arădeanul Marius Copil îl va înfrunta în primul tur al calificărilor pe chinezul Di Wu, locul 158 ATP, 24 de ani, iar Adrian Ungur îl va întâlni pe spaniolul Ruben Ramirez Hidalgo, locul 242 ATP, în vârstă de 38 de ani.

Pentru a ajunge pe tabloul principal, cei doi români sunt nevoiți să treacă de trei tururi de calificare.

A fost definitivat tabloul feminin al calificărilor la Wimbledon, circuitul care se va desfășura pe iarbă. Dacă pe tabloul masculin avem doi jucători români, pe tabloul feminin avem două jucătoare românce, Ana Bogdan (foto) și Andreea Mitu.

Ana Bogdan va juca contra luxemburghezei Mandy Minella, locul 128 WTA, în vârstă de 30 de ani, iar Andreea Mitu va juca contra germancei Anne Schefer, locul 222 WTA, 29 de ani.

Meciurile din primul tur al româncelor va avea loc mâine după ora 12.30, tot mâine vor intra în focul luptei și cei doi reprezentanți români, Adrian Ungur și Marius Copil.
 
Da, asta e numele lui. Un jucator cu potential foarte mare, dar ...
Orice turneu de Grand Slam ofera posibilitatea jucatorilor mai slab clasati sa lupte pentru un loc pe tabloul principal, calificari care se joaca in saptamana premergatoare turneului. Halep, Begu, Niculescu (cred ca si Carstea) sunt deja calificate pe tabloul principal datorita pozitiei in clasamentul WTA. Turneul incepe efectiv in data de 27 iunie si se va incheia in 10 iulie.
 
Ultima editare:
Halep, Begu, Niculescu (cred ca si Carstea) sunt deja calificate pe tabloul principal datorita pozitie in clasamentul WTA
Multumesc de explicatii. Nu stiam de asta, dar e de inteles la cat sport vad sau fac eu. :D
 
Loading...
Back
Sus