Ridicat de Politie pe strada

fizkode B

Active Member
Registered
Full Member
Salut, ieri in Jud Valcea langa scoala nr. 10 am fost ridicati de doua echipaje de politie impreuna cu fratimio si un var, motivul ridicari a fost, ca au fost apelati de un domn precum noi am sararvis niste furturi in zona, noi nu suntem din oras, suntem dintr-o comuna la 55 km distanta de oras, am venit ca fratimio sa se intalneasca cu instructorul ca sa isi faca analizele si sa isi ia cazierul pentru a depune dosarul pentru scoala auto, ne-au luat la sectie, ne-au tinut aproximativ 3 ore, ne-au controlat telefoanele, au intrat pe facebook, ne-au intrebat ce facebook avem, au tastat un cod pe telefoane si apareau pe telefoane niste bare, presupun ca asta e ca sa ne localizeze, am scos in aceeasi zi si banii dupa card, au cerut informati si multe altele, precizez ca nici nu ne-au spus ce drepturi avem, am inceput sa zicem pt ce ne-au luat si un alt domn din politie ne-a zis ca au dreptul sa ne retina 24 de ore, nu am savarsit nici o infractiune sau furt in viata noastra, ne-au facut si poze, aici mi s-a parut ca chiar ne umileste Politia Romana, isi bag joc chiar de cetateni lor, dupa ce s-a terminat tot, le-am zis ca de ce ne-au oprit atat de mult, si au zis ca in jona unde ne-au luat ca sau furat, dar nici nu ne-au zis, doar ne a oferit numele apelantului care i-a sunat pe ei. Cu toate astea, as dori sa dau in judecata pernoana apelanta si daca am vre-o sansa sa dau si politia pentru comportamentul necivilizat, va multumesc!
 
Asta incerc astazi sa fac, as vrea si politia sa o dau in judecata, pentru coportamentul pe care l-au avut, nici nu nu mi-au adus la cunostinta ce drepturi am!
 
Iti spun din propria experienta. Lucru prea mare nu ai ce face, pentru ca au acoperire legala si te pot retine pentru scurt timp sub suspiciunea de infaptuire a unei infractiuni.
In ziua de azi se poarta ca martorul X a sus bla bla bla.

Eu acum cativa anni am fost retinut de pe strada cu 2 dube de jandarmi si una de mascati. Eram in iasi si pe la acea data lucram ca Ghid turistic si aveam 15 turisti din Scotia. M-au incatusat, aruncat in dupa, ajuns la politie unde m-au bagat intr-o camera si 2 tipic cu AKa47 indreptate spre mine. Am stat acolo de la ora 10Pm pana la ora 11,30 Am adoua zi.
Intre timp mai venea cate unul sa imi puna 10-20 de intrebari.

La final am aflat de la firma unde lucram ca am fost retinut pentru ca seman cu un urmarit general foarte periculos.
Desi informatiile care le-am furnizat au fost confirmate la 30 minute dupa ce am ajuns la politie, acestia m-au tinut acolo atatea oare. Seful meu de atunci a fost sunat la ora 11pm unde a confirmat tot ce am zis eu.

Nu ti-a placut ce a facut politia nu, ca s-a bagat in viata ta privata, fara un motiv concret, te-a acuzat de fapte care nu le-ai face niciodata. Ei bine ni se intampla asta tuturor zilnic, iar diferenta este ca e invizibila.
Cu OG din 2015, SRI are voie sa intre, monitorizeze si orice mai vrea el, fara un mandat sau ceva de genul.
 
Cel mai probabil v-a potriveati la aspect cu persoanele care probabil s-au ocupat în zona respectiva ! Însă mi se pare totuși un abuz ! Fără mandat de aducere pe 24 h, nu știu dacă au acest drept sa te rețină atâta timp pe secție .

Mai sunt și amprentele care cu siguranță nu coincid cu amprentele aflate la infracțiunea respectiva , deci puteau foarte frumos sa va ia amprentele apoi sa va pună în libertate din moment ce nu ai un cazier 'pătat'. Dacă după expirarea celor 24 h, s-a întârziat chiar și un minut peste și nu ești pus în libertate ,ai câștig de cauza în fata instanței !
 
:))) Nu merge asa, trebuie sa si demonstrezi ca i-ai avut:))))
Politia trebuie sa demonstreze...
..eu aveam 2.000 euro in cont..stransi de-a lungul anului...dupa ce a umblat politia in telefonul meu ..bani au disparut...
..ei trebuie sa demonstreze : De Ce ? mi-au luat telefonul la puricat ..si Ce ? au facut in telefonul meu privat si particular.

EDIT: Nu trebuie sa mergi la politie...trebuie sa mergi direct la un avocat..bun..iar avocatul va face plangerea..e mai bine asa...
Ei te-au luat de pe strada fara motiv..ti-au luat telefonul particular la puricat...le spui ca te-ai simtit violat...si tratat ca un hot ...

1. Codul penal: incriminarea insultei și calomniei

Insulta era incriminată în art. 205 Codul Penal:Atingerea adusă onoarei ori reputaţiei unei persoane prin cuvinte, prin gesturi sau prin orice alte mijloace, ori prin expunerea la batjocură, ori atribuirea unei persoane a unui defect, boală sau infirmitate care, chiar reale de-ar fi, nu ar trebui relevate”. Calomnia în art. 206 C. pen.: „Afirmarea sau imputarea în public, prin orice mijloace, a unei fapte determinate privitoare la o persoană, care, dacă ar fi adevărată, ar expune acea persoană la o sancţiune penală, administrativă sau disciplinară, ori dispreţului public”. În cuprinsul art. 207 din acelaşi cod erau reglementate cazurile de admisibilitate a probei verităţii pentru aceste două infracţiuni: „Proba verităţii celor afirmate sau imputate este admisibilă, dacă afirmarea sau imputarea a fost săvârşită pentru apărarea unui interes legitim. Fapta cu privire la care s-a făcut proba verităţii nu constituie infracţiunea de insultă sau calomnie”.
 
Ultima editare:
Dute inapoi la politie si spunele ca , de cand ti-au umblat ei in telefon ..din contul tau au disarut 2.000 euro.
Nu este chiar asa de simplu, se poate dovedii daca ai avut bani in cont si daca au disparut. Legea noastra este facuta prost, se bate cap in cap.. si nu cred ca ai ce sa le faci, probabil sunt acoperiti printr-o paragraf din lege..

Atata timp cand cei de la finante vin in control la firma ta si te intreaba daca ai contract cu facebook ca le-ai dat cam multi bani pe promovare, atunci ce sa mai zici? (asta e caz real)
 
Am vorbit astazi cu anumite persoane care au mai avut probleme mult mai grave decat ale noastre si nu au putut rezolva nimic, multe cheltuieli, in celelalte tarii am inteles ca politai isi cer si scuze daca au gresit si te-au retinut ilegal- eronat, din cate am precizat, apelantul nu mai raspunde la apel si pe noi tot ne-au tinut la sectie fara sa ne dea drumul, nu avem cazierul patat... Ni s-au facut poze ca la niste infractorii, nici nu ne-au adus la cunostinta ce drepturi avem ca cetatenii ai Romaniei... acest moment chiar m-am simtit umilit de catre Politia Romana, problema e ca ne-au puricat si seful politie si multi alti, dupa ce ca ne-au controlat pana la piele cei care ne-au ridicat dupa strada, ne-au mai controlat si ceilalti care erau la sectie, in total au fost peste 7 agenti care ne-au controlat... Intr-un final am renuntat sa mai caut un avocat!
 
Am vorbit astazi cu anumite persoane care au mai avut probleme mult mai grave decat ale noastre si nu au putut rezolva nimic, multe cheltuieli, in celelalte tarii am inteles ca politai isi cer si scuze daca au gresit si te-au retinut ilegal- eronat, din cate am precizat, apelantul nu mai raspunde la apel si pe noi tot ne-au tinut la sectie fara sa ne dea drumul, nu avem cazierul patat... Ni s-au facut poze ca la niste infractorii, nici nu ne-au adus la cunostinta ce drepturi avem ca cetatenii ai Romaniei... acest moment chiar m-am simtit umilit de catre Politia Romana, problema e ca ne-au puricat si seful politie si multi alti, dupa ce ca ne-au controlat pana la piele cei care ne-au ridicat dupa strada, ne-au mai controlat si ceilalti care erau la sectie, in total au fost peste 7 agenti care ne-au controlat... Intr-un final am renuntat sa mai caut un avocat!
Este mai bine asa, poate in tribunal ai castiga, dar asta inseamna procese pe o durata de ani de zile + bani pierduti cu avocati..
Chiar ne mai miram de statul roman? cand acum cativa ani a fost un caz in care politia (sau oamenii de la crima organizata) au omorat un om din greseala din cauza ca l-au confundat cu alta persoana?
 
Este mai bine asa, poate in tribunal ai castiga, dar asta inseamna procese pe o durata de ani de zile + bani pierduti cu avocati..
Chiar ne mai miram de statul roman? cand acum cativa ani a fost un caz in care politia (sau oamenii de la crima organizata) au omorat un om din greseala din cauza ca l-au confundat cu alta persoana?
Asta e Politia Romana, in primul rand sa invete sa isi ceara scuze daca au retinut eronat o persoana, majoritate dintre noi suntem prea civilizati cu ei dar ei nu fata de noi... M-am simtit umilit in tara mea!
 
Politia trebuie sa demonstreze...
..eu aveam 2.000 euro in cont..stransi de-a lungul anului...dupa ce a umblat politia in telefonul meu ..bani au disparut...
..ei trebuie sa demonstreze : De Ce ? mi-au luat telefonul la puricat ..si Ce ? au facut in telefonul meu privat si particular.
De unde scoateti frate asemenea idei? Te apuca plansu..

Revenind.. cinteste articolele 202 si 209.
Pe scurt.. politia poate sa retina pe oricine maxim 24 de ore daca are banuiala rezonabila ca a comis o infractiune. Restul e blabla..
 
De unde scoateti frate asemenea idei? Te apuca plansu..

Revenind.. cinteste articolele 202 si 209.
Pe scurt.. politia poate sa retina pe oricine maxim 24 de ore daca are banuiala rezonabila ca a comis o infractiune. Restul e blabla..

O prostie ce vorbesti...ca are dreptul sa retina pe oricine 24 ore....cand te retine 24 de ore esti pus sub acuzatie si dus in fata la un judecator ...poate nu ai trecut pe la politie de prea multe ori ...dar iti spun ceva : Daca esti prost ( nu ma refer la tine ) te pot retine si doua zile...dar daca iti cunosti drepturile si esti constient ca nu ai facut nimic nu au ce sa iti faca ..si nu au nici un drept sa te duca aiurea la politie..fara dovada ca ai facut ceva...

Inseamna ca eu pot suna toata ziua la politie si sa zic ca vecinul meu e suspicios cred ca e infractor..haideti si arestatil 24 de ore ...azi cu vecinul de la 1 ..maine cu cel de la 2..etc etc..

Iar de faza cu bani ..credema o stiu din propria experienta...doar ca eram intr-o masina ..si a venit un politist ca vezi doame trebuie sa controleze masina in interior...proprietarul masini a spus asa: In masina am 5.000 euro...daca intri in masina mea fara un mandat sau acordul meu ...o sa imi dispara 5.000 euro. In acel moment a dat prin statie sa vina un coleg politist ca martor..
..in momentul acela ..prietenul meu a inchis masina ...si a dat cheile la un copil mai mic ( de la noi de la bloc )...si i-a zis sa fuga cu ele ...copilul a luato la fuga ...bineinteles mai tarziu a venit cu cheile...

...ce crezi ca a facut politistu ? nimic..a venit colegul lui..ce crezi ca au facut? nimic...ce sa iti faca daca nu au nimic impotriva ta si vor doar sa faca p*** mare si vad ca nu esti asa prost cu credeau ei ..Nimic...au plecat fara nimic.

Iar de faza ca i-au luat telefonul si au umblat in el este un abuz pe fata...fara un ordin judecatoresc nimeni nu are voie sa umble sau sa aceseze ceva ce este proprietatea altuia.
Adica eu ma plimb linistit pe strada si vine un garcea si imi i-a telefonul la puricat ca asa vrea el cand vrea el...aiurea..povesti de speriat copii..:)))
Nu va lasati prostiti de politisti cu 3 clase..e dreptul vostru..nu trebuie sa va fie frica daca stiti ca sunteti nevinovat.
 
O prostie ce vorbesti...
Eu cand vorbesc, vorbesc pe baza unor legi. Tu pe ce baza faci afirmatile pe care le faci?
E o diferenta intre a fi retinut si arestat. Legea 218/2002, Articolul 31, Aliniatul b:
- sa conduca la sediul politiei pe cei care, prin actiunile lor, pericliteaza viata persoanelor, ordinea publica sau alte valori sociale, precum si persoanele suspecte de savarsirea unor fapte ilegale, a caror identitate nu a putut fi stabilita in conditiile legii; in cazurile nerespectarii dispozitiilor date de politist, acesta este indreptatit sa foloseasca forta; verificarea situatiei acestor categorii de persoane si luarea masurilor legale, dupa caz, se realizeaza in cel mult 24 de ore, ca masura administrativa;

Cat despre povestea ta cu masina da-mi voie sa ma indoiesc.
In primul rand pentru autovehicule nu e nevoie de niciun mandat pentru a fi controlate (atat la noi cat si in strainatate). Verificarea autovehiculelor urmeaza regimul perchezitiei corporale. Legea care te intereseaza e Art. 167 - Percheziţia unui vehicul.
Si daca o sa sapi o sa gasesti si un raspuns mai detaliat care zice in felul urmator:
f) dacă persoana refuză controlul în portbagaj şi habitaclu, se solicită întăriri, dacă este cazul şi se procedează la efectuarea controlului fără acordul acesteia; dacă se opune, se iau măsuri de imobilizare;

Pot face un abuz? Nu am zis ca nu, dar stati linistiti ca nimeni nu va ia de pe strada doar asa de fun.

Nu vreau sa par ironic, dar ma dispera tot felul de supozitii pe care le vedeti prin filme. Tot din astfel de postari s-a raspandit si mitul cu metrologia aparatului radar, oprirea fara motiv, ordinul de serviciu si asa mai departe. (link)
 
Deci nu exista oameni vinovati si nevinovati..toti suntem " persoane suspecte de savarsirea unor fapte ilegale "...oricand poate veni politia sa ma ridice sa ma duca la sectie si sa imi controleze telefonul meu privat si personal nu?

Citez din primul post : ne-au tinut aproximativ 3 ore, ne-au controlat telefoanele, au intrat pe facebook, ne-au intrebat ce facebook avem, au tastat un cod pe telefoane si apareau pe telefoane niste bare, presupun ca asta e ca sa ne localizeze, am scos in aceeasi zi si banii dupa card, au cerut informati si multe altele, precizez ca nici nu ne-au spus ce drepturi avem.

Asa trebuie tratat un om nevinovat luat aiurea de pe strada?
Nici cand am fost arestat nu am fost tratat asa...mi s-a spus clar ce drepturi am ..dece sunt acuzat , daca vreau sa scriu o declaratie acuma sau in prezenta unui avocat .si daca nu am avocat imi vor da unul din oficiu.
..dar nu mi-au luat telefonul..nu mi-au intrat pe FB..nimic aiurea...
Ideea era ..daca politisti care i-au ridicat pe @fizkode B si ceilati au procedat corect , cea ce nu au facut .
 
Avocat. Eu acum cateva zile fumam langa statie, deci precizez inca o data, langa statie. S-au indreptat doi jandarmi spre mine si a spus de ce fumez in loc inchis, legea 15 cica interzice sa fumez in loc inchis deoarece are 3 peret si un acoperis. Mi se pare o tampenie deoarece eu fumasem langa statie deci nu eram in ea..in fine. Daca este slabut de inger poate sa abuzeze de tine cum vor ei chiar daca nu ai facut nimic, impune-te, eu cand am inceput sa ridic tonul si am zis "Domnule, dar stai asa, de ce ma ridici de aici daca eu nu sunt in statie, ma martori !". Am deschis telefonul si am filmat, m-au lasat dupa 30 de minute cu un "O seara buna in continuare". Nu au mai zis nimic, succes!
 
Loading...
Back
Sus