[Rezolvare]Cine posteaza pe contul meu de facebook?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In ultima saptamana am fost contactat de multe persoane cu aceasta intrebare Cine posteaza pe contul meu de facebook?

Raspunsul e simplu: Prostia si daca nu ma crezi dupa ce termini de citit vei spune singur: Ptiu ce prost sunt. :D

Problema este de la unele aplicatii care le-ati dat acces la cont. In general sunt cele gen teste online sau care va spune cu cine semanati, cand muriti si alte rahaturi de gen.

Multe astfel de app / site-uri se folosesc de aceste teste pentru a culege cat mai multe date de acces la conturile de facebook, care apoi mai tarziu sa le foloseasca pentru propriul interes.

In ultima perioada am fost contactat de cel putin 5 persoane sa folosesc roforum pentru a face rost de date de acces la conturile de facebook, ca apoi sa se auto posteze diverse link, poze, video sau ce vor acestia pe conturile respective.
Am refuzat din prima dar sunt sigur ca sunt destui care au spus DA, mai ales ca se ofera sume frumoase.

Rezolvarea este simpla.

1. Login pe contul de facebook
2. Accesati acest link: https://www.facebook.com/settings?tab=applications
3. Aici aveti lista cu toate aplicatiile care au acces la cont
6fc2a51e03984cd3a8fedb2775624e1b.png

4. In dreptul la fiecare aveti doua optiuni. Edit si X pentru a sterge.
5. Click pe X la orice app care nu o recunosti sau cel mai bine este sa dai la toate.
6. Recomand si schimbarea parolei la contul de facebook.

Pentru cei care au facut share de token la cont nu stiu pentru moment cum se schimba acesta sau expira. Prespun ca odata cu schimbarea parolei acesta se reseteaza.
Share la token este cea mai mare prostie si dai full acces la cont oricui care-l detine. Este ca si cum ai lasa usa deschis si inauntru o suma mare de bani, apoi tipi in gura mare sa auda toti hotii.
Nu stiu daca a fost cel mai bun exemplu.

Despre facebook token aici:
https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/access-tokens
https://developers.facebook.com/tools/accesstoken/

Am folosit in topic exemplu site de teste, pentru 9/10 persoane care au raportat probleme folosesc sau folosit acest tip de site-uri, plus majoritatea din postari erau promovari la site-uri de gen.

Metoda poate fi folosita de orice site, asa ca aveti grija cui dati acces la cont.
 
Da, e cea mai usoara metoda de a face rost de foarte mult traffic din Facebook... as zice cam 400k vizite pe zi folosind 2 app-uri ce au permisiunea publish_actions aprobata de fb.

Cat pentru utilizatori, treb sa stie ca cel ce detine acel app nu are full access la contul utilizatorului, ci doar permisiunea de a posta pe facebook in numele utilizatorului (postari pe wall, comment-uri). App-ul se poate sterge din lista cu aplicatii din contul fb.

Cand accesezi un site si apare o fereastra in care iti cere sa te loghezi cu contul Facebook, o poti face ,e ok, dar daca-ti mai apare inca o fereastra in care iti cere vre-o permisiune nu trebuie sa dai OK, trebuie sa dai "NU ACUM" si atunci nu-ti mai posteaza nimeni pe fb.
 
Din cate stiu eu, acces token-ul este temporar, expira in cateva ore, asa vad ca scrie si in documentatie "the app will be able to obtain an access token which provides temporary, secure access to Facebook APIs.".. insca cred ca este ok si cateva ore, apuca sa faca ceva reclama :))

@Publish_Actions, poate avea acces la mult mai multe chestii (totul tine de permisiunile pe care le are aprobate).. poate sa-ti ia acces la informatii despre paginile detinute, statisticile paginilor... sa nu mai vorbim daca are cont business, poate sa preia informatii si statistici despre reclamele promovate..
 
Din cate stiu eu, acces token-ul este temporar, expira in cateva ore, asa vad ca scrie si in documentatie "the app will be able to obtain an access token which provides temporary, secure access to Facebook APIs.".. insca cred ca este ok si cateva ore, apuca sa faca ceva reclama :))

@Publish_Actions, poate avea acces la mult mai multe chestii (totul tine de permisiunile pe care le are aprobate).. poate sa-ti ia acces la informatii despre paginile detinute, statisticile paginilor... sa nu mai vorbim daca are cont business, poate sa preia informatii si statistici despre reclamele promovate..

Valabilitate tokeni = 60 zile .

Da, depinde de permisiuni, de ex cu permisiunea user_posts pot sa am access la postarile tale de pe wall din care extrag prietenii care au comentat/reactionat etc si-i pot folosi in teste gen "Afla care prieteni iti viziteaza profilu cel ma des" , care este foarte viral.... sau permisiunea taggable_friends cu care pot tag-ui 20 din prietenii tai cand iti postez pe wall, deci automat le apare si lor pe wall postarea.

Am avut recent niste apps cu permisiunile user_posts + publish_pages + user_manager_groups + publish_actions + manage_pages + business_management ... paine calda a fost :))))
 
Ma scuzati de offtopic!
Valabilitate tokeni = 60 zile .

Da, depinde de permisiuni, de ex cu permisiunea user_posts pot sa am access la postarile tale de pe wall din care extrag prietenii care au comentat/reactionat etc si-i pot folosi in teste gen "Afla care prieteni iti viziteaza profilu cel ma des" , care este foarte viral.... sau permisiunea taggable_friends cu care pot tag-ui 20 din prietenii tai cand iti postez pe wall, deci automat le apare si lor pe wall postarea.

Am avut recent niste apps cu permisiunile user_posts + publish_pages + user_manager_groups + publish_actions + manage_pages + business_management ... paine calda a fost :))))
Nu ti-a parut rau de oamenii aia?:))

Ai lucrat pana acum cu pages_messaging si pages_messaging_subscriptions? exista cumva posibilitatea sa le trimiti mesaje utilizatorilor care au dat acces la pages_messaging_subscriptions chiar si dupa ce au sters conversatia? pentru ca eu din cate am vazut nu mai trimite mesajele daca acestia au sters conversatia.
 
A fost cândva o aplicație. Schimba culoarea la Facebook. Posibil sa fi fost mai multe. Ce a fost interesant la aia de care zic e ca ajungeai pe o pagina unde era buton download music, care era de fapt sunt de acord ca App sa posteze în numele meu. Și după asta redirecționează pe blogul cu adsense
 
Am avut recent niste apps cu permisiunile user_posts + publish_pages + user_manager_groups + publish_actions + manage_pages + business_management ... paine calda
Nu donezi cateva postari prin acest sistem? :D Cam cati membri sunt cu aceste optiuni?
 
Si eu as fi interesat de un asemenea ap. As plati si un abonament pt el.
 
@AlexH nu donez postari , pentru ca nu mai folosesc personal apps , eu le vand celor ce au nevoie. Am avut 18 si s-au dat in primele 5 minute. E posibil sa mai am in viitor,dar din pacate nu pot posta pe forum ce as avea de vanzare.
Cel mai des am apps cu publish_actions , de ex acum am 30-40 apps ( fresh, fara tokens )
 
@AlexH nu donez postari , pentru ca nu mai folosesc personal apps , eu le vand celor ce au nevoie. Am avut 18 si s-au dat in primele 5 minute. E posibil sa mai am in viitor,dar din pacate nu pot posta pe forum ce as avea de vanzare.
Cel mai des am apps cu publish_actions , de ex acum am 30-40 apps ( fresh, fara tokens )
Si la ce pret e una?
 
Si la ce pret e una?
Prietene , pe toate ti-le cumpar eu :))
Vorbim in PM detalii
 
Loading...
Back
Sus