Revolut Blocheaza Conturile!

MrBeni

Member
Registered
Full Member
Fugiti de pe Revolut cat mai puteti. Ii intreb pe cei de pe revolut ii ok daca imi bag taxele din uk pe cardul vostru, ei imi spun ca e ok. Azi cand mi-au intrat suma de 2500 lire mi-au blocat contul. Astept de mai bine de 10 ore sa-mi raspunda cineva pe live chat si nimic. Nu ar fi o problema ca mi-a blocat contul dar sa-mi spuna cineva ce sa fac, ce documente au nevoie, sau macar un salut. Iti blocheaza contul apoi nu sti cum sa mai dai de ei. Am citit pe alte forumuri ca la unii nici dupa o luna nu le-au deblocat contul. Bani nu au venit dintr-o sursa nesigura, erau de la HMRC.
FUGITI DE PE REVOLUT!!
 
ceva dovezi? ce scrie in email-ul pe care l-ai primit cand ti-au blocat contul? ce inseamna cont blocat? cum se manifesta blocarea? nu te poti conecta deloc sau nu poti scoate banii? eu am rulat o gramada bani prin revolut din 2019 si n-am avut probleme.
 
fiind cont nou si tranzactia mare de 2500 lire e normal sa-l blocheze si sa-ti ceara anumite documente. AI chat, dai mesaj acolo si astepti ca altceva nu ai ce face..
Am cont revolut si-mi intra lunar peste 1000 acolo..dar toata smecheria e ca am inceput treptat cu 50 apoi 100 euro..apoi 200, 500, si tot asa. Sunt sigur ca daca mi-ar intra 20.000 euro acum in cont mi l-ar bloca temporar si-mi cer documente
 
Din pacate este cat se poate de real. Se întâmplă peste tot si foarte multi se plang ca au primit suspend fara notificare sau un răspuns.
Căutați pe net si vedeți singuri.
 
ceva dovezi? ce scrie in email-ul pe care l-ai primit cand ti-au blocat contul? ce inseamna cont blocat? cum se manifesta blocarea? nu te poti conecta deloc sau nu poti scoate banii? eu am rulat o gramada bani prin revolut din 2019 si n-am avut probleme.
Dovezi as putea sa iti dau poza cu "start chat" asta imi scrie cand intru pe aplicatie, nu am primit email ca am fost blocat, nu stiu exact cauza. Nu am acces deloc la cont.
fiind cont nou si tranzactia mare de 2500 lire e normal sa-l blocheze si sa-ti ceara anumite documente. AI chat, dai mesaj acolo si astepti ca altceva nu ai ce face..
Am cont revolut si-mi intra lunar peste 1000 acolo..dar toata smecheria e ca am inceput treptat cu 50 apoi 100 euro..apoi 200, 500, si tot asa. Sunt sigur ca daca mi-ar intra 20.000 euro acum in cont mi l-ar bloca temporar si-mi cer documente
Da frate ii normal sa iti blocheze contul dar fara nici un mail, nu scrie motivul, nu raspunde la live chat abia dupa 15 ore imi raspunde. Mi-a raspuns acuma de vreo 3 ore ma tot chinui cu ei le-am dat tot ce au vrut inchiderea de an, payslips, bankstatments dar omu nu intelege ca eu nu am bankstatemnts mai recent de septembrie, el vrea de maxim 3 luni ceea ce nu am pentru ca eu is in ro din septembrie. La un moment dat ma satur sa-l astept cate 20 min sa-mi raspunda la mesaj si ii scriu sa-mi trimita bani inapoi sa dea refund la cei de la HMRC si restu de bani pe care ii am sa-mi trimita intr-un cont. Astept 20 min ma intreaba "Sigur nu vreti sa ne oferiti cererile" eu ii raspund cu da, ca m-am saturat sa vorbesc aproape 3 ore degeaba. Il intreb ce se intampla mai departe. Astept o ora si paraseste chat-u imi spune ca nu stie cat o sa dureze verificarea colegilor sai. Ma doare capu cat mo frecat asta. Si parca vad cat ma mai freaca de aici in colo. Asta e omu din greseli invata. Cat mai traiesc eu daca mai folosesc banci virtuale si dracii d'astea. Doar pentru ca nu aveam online banking pe santander zic sa ii bag pe fucking revolut. Sfat faceti cont la o banca serioasa chiar daca are un mic comision ai cu cine vorbi face to face.
 
Nu, nu este normal sa iti blocheze nici un cont. Au acceptat contul, atunci nu exista motiv. Ei ofera oricui cont si dupa freeze money. Dar ei trebuiau sa ceara de la deschidere. Am tot spus , "bancile"virtuale apar si dispar ca furnicile.
Eu foloseam revolut pentru diverse platii unele chiar intre furnizor pentru ca toata lumea inebunise cu acest revolut pentru ca le-au dat 50 ron gratis. M-am trezit cu 90.000 ron blocati, au cerut dovada ,le-am oferit sa nu exagerez un sac de documente ca apoi sa ceara si de la cine a primit ( in istoric erau sume rulate muuuult mai mari ) Si pana la urma fara drept de apel au inchis ambele conturi iar acum sunt in instanta cu ei. O sa recuperam banii acestia fara nici o indoiala. De atunci folosesc doar bancile reglementate ce raspund in fata BNR , nu firme ( pentru ca sunt srl-uri in fond ) prin malta sau pe unde naiba or mai fii ele. Sfatuiesc pe oricine sa foloseasca banca traditionala.
 
Ultima editare:
Revolut, Monese si mai este inca una care nu imi aduc aminte numele.
cat despre TransferWise este ok pana acum, il folosesc de cativa ani si nu am probleme, ba chiar la suport telefonic (doar asa am apelat) raspunde rapid si fara multe rahaturi.
 
e fain ca isi fac timp sa raspunda fiecarui review in parte :))

am folosit, si inca folosesc o parte din ele, aproape tot ce e pe piata. am carduri de nu le mai stiu numarul.
totul pentru a evita taxele. si imi stiu riscul. si stiu ca voi ramane cu bani blocati, si etc. si atunci ce sa fac? sa nu mai fac bani?

chestia e ca LA ORICE BANCA, se poate intampla chestii de genul. si bineinteles, parerile vor fi tot timpul diferite.

X n-a avut nicio problema cu Revolut in 10 ani, a invartit sute de mii, pe cand lui Y ii inchide contul pentru cateva mii. asta e, nu-s multe cazurile in care poti castiga in fata lor.

in 2013, dupa ce am rulat peste 100.000 de dolari cu paypal, mi-au inchis contul pentru un refund de 5 dolari. cont avand vreo 6.000 de dolari in el. ce era de facut? m-am luat in gura cu ei, dar degeaba. Am lasat-o moarta. Acum am alt cont, culmea. Dar sa refuz un client pentru faptul ca nu-mi poate plati decat prin paypal... mai bine risc din nou.
 
Am vorbit cu ei sa-mi inchida contul si sa-mi trimita bani pe care ii aveam in alt cont iar bani care au intrat de la HMRC sa le dea refund. Ce spuneti voi lucreaza banciile in stilul asta sau daca nu te pot verifica dupa standardele lor vor ramane blocati bani in cont. Este legal asa ceva? Daca imi baga cineva niste bani la misto atunci ei imi vor bloca cardul doar pentru ca cineva mi-a trimis niste bani fara voia mea? Eu cred ca normal ar fi sa dea refund la bani care li se pare lor ceva ciudat. Is curios cum se va termina toata povestea asta. O sa revin daca primesc ceva raspunsuri.
 
Revolut, Monese si mai este inca una care nu imi aduc aminte numele.
Cumva Curve ?

Eu nu mi-as tine mai mult de cateva sute de euro pe revolut. Mi se pare o varianta buna atunci cand faci plati pe site-uri mai micute, sau cand trebuie sa scoti din bancomate mai dubioase. Multi il folosesc asa cand calatoresc, isi incarca revolutul de pe cardul unei banci din romania si apoi scot banii din bancomat cu revolut ...

Alta optiune buna de la revolut a fost acea cu cardurile virtuale, cu care mai puteai sa faci cate un free trial pe ici pe colo ...

Eu prefer in continuare cardurile de la banci normale, chiar daca am si monese si revolut. Sunt mult mai sigure. Visa electron de la ING pt. mine e cea mai buna optiune ...

P.S. Am auzit totusi de un card foarte bun, ii spune n26, dar cica nu merge facut din romania. Cand scoti cu cardul ala bani din bancomat, comisionul e mult mai mic decat la revolut, monese, sau banci normale... :)
 
O gramada de romani Self Employed din UK anul asta au avut conturile blocate la diferite banci si mai mari (Barclays, Lloyds,etc) din cauza banilor primiti de la taxe. Nu e vina celor de la revolut, e vina voastra ca incercati sa pacaliti hmrc :)
 
Și eu am revolut de un an dar nu am avut probleme, culmea, majoritatea prietenelor mele, tenismene, au revolut și îl folosesc pentru toate cheltuielile cu zboruri, hotel, etc și primesc banii de la WTA, și nu sunt puțini, dar nu s-a plâns niciuna. O singură problemă a fost la o plată, a fost blocată plata, s-a anulat cardul și s-a cerut unul nou și a venit în 5 zile. Și au și răspuns la mail.
 
O gramada de romani Self Employed din UK anul asta au avut conturile blocate la diferite banci si mai mari (Barclays, Lloyds,etc) din cauza banilor primiti de la taxe. Nu e vina celor de la revolut, e vina voastra ca incercati sa pacaliti hmrc :)
Prietene nu am incercat sa pacalesc pe nimeni. Bani au fost blocati instant dupa ce au intrat de catre cei de la revolut. HMRC nu are nici o treaba. Eu sunt de acord ca cei de la revolut sa le dea refund la bani. Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni. Eu daca as fi avut informatia asta pe forum aici sigur nu mi bagam taxele pe revolut. De asta am ales sa postez pentru a informa cu ce mi sa intamplat.
 
Eu nici nu tin sume mari online, mai ales la o singura firma, ce am online fie investesc tot online, fie ii scot cash si ii tin undeva unde nu ar cauta nimeni niciodata, de asemenea am si aur care chiar de se devalorizeaza, oricum il pot vinde peste ani si nu raman cu 0. Sunt eu mai de moda veche, dar daca am ceva fizic nu il pierd, doar sa mi-l fure, lucru care se intampla mai degraba online.
Strang 2-3k$ pe care ii consider "in plus" ? Imi iau pamant si il dau in arendă si imi aduce si el un pic de banuti, pot sa il vand oricand, fie un pic mai scump, fie un pic mai ieftin, dar e al meu, daca incearca cineva sa mi-l ia am cum ma apara.
 
Am rezolvat problema. Au facut reverted la bani catre sursa. Daca mai intampina cineva problema asta incercati sa ii contactati pe twitter si apoi sa le scrieti la cei de la FCA exact cum sta treaba.
 
Loading...
Back
Sus